Pentagonul ignora directivele administratiei Trump si continua pregatirile referitoare la consecintele schimbarilor climatice

de Antonia Jeflea     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:18 Actualitate | Mediu

Schimbarile climatice pe Google Earth
Foto: Google Blog
In ciuda deciziilor controversate ale administratiei Trump referitoare la schimbarile climatice, Pentagonul intelege faptul ca aceste schimbari vor afecta direct abilitatea tarii de a se proteja, din cauza furtunilor puternice si inundatiilor fara precedent, dar si indirect, prin alimentarea conflictelor internationale, scrie IFL Science.  

Pentagonul a dezvoltat un plan in timpul administratiei lui Barrack Obama pentru a face fata schimbarilor climatice, dar, in luna martie a acestui an, presedintele Donald Trump a revocat toate programele federale referitoare la schimbarile climatice, realizate de catre predecesorul sau.  

Trump a ordonat intial Pentagonului sa opreasca pregatirea pentru schimbarile climatice, dar, acestia au ignorat ordinul. In schimb, acestia au continuat programul. In 2014, Departamentul de Aparare a publicat o "strategie referitoare la schimbarile climatice", un plan tehnic pentru a face fata furtunilor care vor urma. In acel document, Pentagonul a explicat cum armata trebuie sa se adapteze noilor contexte globale. 

Acest plan nu a continut doar moduri de protejare a fortelor armate, dar si strategii de ajutorare a americanilor.  

"Armata poate fi chemata mai des sa sprijine autoritatile civile...in fata dezastrelor naturale din ce in ce mai frecvente si intense", potrivit planului.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

2696 vizualizari

  • +19 (45 voturi)    
    Pai normal (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:37)

    mitg [utilizator]

    Fortele armate ale SUA nu-s in totalitatea lor conduse de nebuni.
    • -16 (30 voturi)    
      mda, in 2014 nu erau conduse de nebuni (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      doar de Obamisti
    • +12 (16 voturi)    
      asa si este (Duminică, 17 septembrie 2017, 8:50)

      404.8 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      au rapoarte pentru "climate change"

      din 2003

      http://eesc.columbia.edu/courses/v1003/readings/Pentagon.pdf

      din 2014

      http://archive.defense.gov/pubs/150724-congressional-report-on-national-implications-of-climate-change.pdf?source=govdelivery

      din 2016

      https://fas.org/irp/doddir/dod/d4715_21.pdf

      nesecretizate ( deci facute publice).

      cine are ochi sa vada, vede.
      in general, ce scriu prin rapoartele alea, s-a cam nimerit (au si chestii alarmiste la care nu s-a potrivit - cele pentru care a sarit de fund in sus Trump si gasca, drept justificare - dar sunt prognoze, nu vederi din viitor).
  • +18 (38 voturi)    
    Aha (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:38)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Deci pana si Papa considera schimbarile climatice un posibil pericol. Dar nu, vine Trump sa ne spuna ca nu-s prioritare.

    Poate se duce si prin China sa vada cum sta treaba cu poluarea si schimbarile climatice acolo. Dupa ce sta 6 luni si se intoarce, nu o viata ca altii, poate ne mai spune cat visam noi mituri si cata dreptate are ca nu sunt in top 10 pe lista de prioritati.
    • -15 (31 voturi)    
      care e legatura? cu papa si cu China? (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Sau poate legatura e ca Papa e primul papa comunist iar China e singura tara comunista inca in stare de functionare.
      Si de ce trebuie sa mearga in China, pana acum, conform predctiilor de acum 10-15 ani trebuia sa fim prajiti deja si Bucurestiul port la Marea Neagra! Si ce sa vezi? nula
      • +2 (2 voturi)    
        seriooosss...? (Duminică, 17 septembrie 2017, 23:25)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Si de furtuna (cu tornade!!) din vestul tarii, de astazi, soldata cu cel putin 8 morti, ce zici? >:
  • -25 (39 voturi)    
    Sorosisme: (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 20:41)

    newlook [utilizator]

    "Pentagonul ignora directivele administratiei Trump..."

    =====================

    OMG !
  • -12 (38 voturi)    
    No news again!! (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 22:17)

    soundtrack [utilizator]

    Neo-marxistii presei n-au stiri si nici idei. O tot tin danga-langa cu Trump, cand se trezeste, ce mai imbraca, unde se scalda, daca o mai lasa cu global warming sau nu. Trump a fost ales pentru ceea ce a promis in campania electorala, nu pentru a satisface indobitocirea natiei dorita de libtarzi! Asa ca mai treceti la stiri cu Mutti si Macron!!
    • -10 (26 voturi)    
      sunt deja la "amintiri din viitor" (Sâmbătă, 16 septembrie 2017, 23:22)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Mai bine zis non-stirea ne precizeaza ca Pentagonul il sfideaza pe Trump fiindca a publicat cu 3 ani inainte) in 2014) o strategie!? Pe bune, Hotnews, din ce site de stiri stangiste ati luat tampenia asta?
      Voi ati verificat ce ati scris? Data in care suntem? Data la care Trump a devenit presedinte?
      • +6 (18 voturi)    
        Trol sovietic (Duminică, 17 septembrie 2017, 9:03)

        deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Demascat
    • +6 (16 voturi)    
      Trol sovietic (Duminică, 17 septembrie 2017, 9:02)

      deville2010 [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Erase
  • +14 (18 voturi)    
    Ai nostri dorm pe ei (Duminică, 17 septembrie 2017, 5:59)

    tontu [utilizator]

    Ca deobicei ai nostri conducatori traiesc in alta lume desi problema e una ce priveste siguranta nationala. Combaterea secetei, prevenirea eroziunii solului,imbunatatiri funciare, amenajari hidrografice sunt probleme care ar trebui discutate inclusiv la nivel de CSAT. Asa cum pentru aparare se aloca 2% din PIB si pentru combaterea efectelor schimbarilor climatice ar trebui facut acelasi lucru. Cu cat ne trezim mai tarziu cu atat pretul va fi mai mare...
    • +1 (1 vot)    
      sa vedem... (Duminică, 17 septembrie 2017, 23:30)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      ... bilantul zilei de azi :(
      Si daca se adauga si cele ale furtunilor din august...mna... :(
  • -10 (16 voturi)    
    disperarea (Duminică, 17 septembrie 2017, 12:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    presei leftarde e mare, asta nu e stire, e delir imbecil, isi iau dorintele drept realitati, daca cineva isi imagineaza ca armata americana poate ignora ordinele comandantului suprem, e ori prost, ori foarte prost.