Nivelul apei din jurul statului Florida creste de sase ori mai repede decat media planetara

de Antonia Jeflea     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 august 2017, 19:53 Actualitate | Mediu

schimbari climatice
Foto: Wikipedia
Cresterea nivelului apei, din jurul statului Florida, a transformati inundatiile dintr-un fenomen meteo extrem, in ceva obisnuit, potrivit IFL Science.

Mai mult decat atat, uraganele si alte furtuni puternice devin din ce in ce mai puternice.

In ciuda tuturor evidentelor, guvernatorii si senatorii care neaga de cele mai multe ori schimbarile climatice sunt repusi la putere, prin vot, in aceasta zona. Rezultatul este ca in loc sa se faca investitii in masuri de prevenire a schimbarilor climatice, strazile din Miami sunt literalmente ridicate pentru a opri inundatiile.

Un nou studiu, publicat in Geophisical Research Letters, sugereaza ca nici aceste masuri comice de scurta durata nu vor fi suficiente pentru a opri fluxul. Nivelul apei pe intreg globul creste in fiecare an, dar in jurul coastei Floridei creste de trei pana la sase ori mai repede decat in medie.


Citeste mai multe despre   






















2466 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Ms.prezident? (Sâmbătă, 12 august 2017, 19:59)

    AnderT [utilizator]

    iesti pi fir? trimite dom-le nisti barci sau zgarie nori asa se "rezolva" problema !!|!!
  • +2 (6 voturi)    
    daca aveti cunostinte in florida... (Sâmbătă, 12 august 2017, 20:01)

    OmulNou [utilizator]

    spuneti-le sa plece cat mai repede, e unul din statele care vor fi distruse in curand

    e incredibil cum NY si California iau masuri pentru a se apara, dar guvernarea Floridei e practic PSD-ul
    • 0 (0 voturi)    
      Florida ar degreva Venetia de prea multi turisti! (Duminică, 13 august 2017, 15:24)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Vedeti si partea buna a lucrurilor! :)

      si barcelonenii se plang de prea multi turisti...
  • +1 (5 voturi)    
    "in ciuda tuturor evidentelor...repusi la putere" (Sâmbătă, 12 august 2017, 21:22)

    asadar... [utilizator]

    Florida e statul pensionarilor asa ca nu-i de mirare. inca o data lumea urmeaza exemplul minunatei Romania
  • +3 (7 voturi)    
    rock (Sâmbătă, 12 august 2017, 21:43)

    TLiviu [utilizator]

    merita premiul Darwin ....trebuie sa mai precizati ..ca se roaga mai abitir la dzeu- de 6 ori mai mult
  • +3 (9 voturi)    
    Apele din Florida (Sâmbătă, 12 august 2017, 23:33)

    UpNext [utilizator]

    indraznesc sa-l contrazica pe Marele Blond, geniul universului, noul Dumnezeu planetar ???
  • +2 (6 voturi)    
    si totusi... (Duminică, 13 august 2017, 9:46)

    xan [utilizator]

    lucrurile se vor rezolva cand oamenii din Florida vor descoperi principiul vaselor comunicante. Atunci nivelul apei nu va mai creste acolo de sase ori cat in alta parte.

    PS. Voi o faceti intentionat sau nu va dati seama ce spuneti?
    • +1 (1 vot)    
      spui tu ceva adevarat (Duminică, 13 august 2017, 17:37)

      was [utilizator] i-a raspuns lui xan

      Cresterea nivelului apei fata de coasta este plurifactorial, De axamplu Pamantul se roteste, deci la Equator viteza este mai mare si perpendicular pe suprafata. Florida parca-i in regiunea subtopicala.
      Apoi mai avem si Luna.
      In Alasca, desii zapada si ghetarii se topesc mai repede decat se regenereaza, totusi nivelul apelor SCAD. asta pentru ca greutatea ghetii si zapezii nu mai preseaza pamantul (defapt turba) si tot uscatul se ridica fata de nivelul oceanelor, teritoriul (suprafata uscata) statului crescand de la an la an.
  • 0 (6 voturi)    
    o stire (Duminică, 13 august 2017, 11:04)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    demna de scinteia comunista, atita propaganda ticaloasa de kk la care pun botul imbecilii utili, mai rar. Si ce sa vezi cetatenii refuza sa fie luminati si salvati de catre leprele neomarxiste , ii aleg tot pe aia care nu dau doi bani pe teoriile lor inepte.
  • -1 (3 voturi)    
    vai ce miracol! (Duminică, 13 august 2017, 13:49)

    AliKimiku [utilizator]

    Sunt curios care e explicatia pentru care fix in zona aia nivelul marii creste asa de mult? S-o fi incalzind Golful Mexic de 6 ori mai mult decat restul? Nu, ca trebuiau si celelalte tarmuri riverane sa aiba aceeasi crestere. O fi atractia lunii mai puternica fiindca sunt multi lunatici in zona? Posibil, dar putin probabil.
    Sau poate Zona Floridei e o zona de subsidenta cunoscuta si pur si simlu pamantul se scufunda in ocean
    Pentru incalziristi motivul e simplu, incalzirea globala! Ce ffizica, ce geofizica, ce logica! incalzirea globala si nu oricare ci aia provocata de om!
    • 0 (0 voturi)    
      alte cauze (Duminică, 13 august 2017, 17:41)

      was [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Poate bate vantul mai puternic in zona Caraibelor, poate curentii de apa sunt mai puternici.

      Uita-te la apa de pe aragaz inainte za clocoteasca. Devine din ce in ce mai agitat, apar bule de abur pe fund dar care nu ajung pana la suprafata, fac mult zgomot, apoi apare un fel de calm dupa care apa incepe sa clocoteasca tot mai mult.
  • +1 (1 vot)    
    daca se scufunda Mar-a-Lago (Duminică, 13 august 2017, 21:56)

    sadestwank [utilizator]

    poate idiotul folositor agentul orange o sa realizeze ca incalzirea globala nu este o conspiratie.