Studiu: Pestii masculi devin transgender si incep sa depuna oua din cauza cosmeticelor, contraceptivelor, dar si a altor substante chimice care ajung sa se deverseze in apa

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 4 iulie 2017, 15:03 Actualitate | Mediu

Unul din cinci pesti masculi este acum transgender din cauza substantelor chimice continute de pastilele contraceptive aruncate la toaleta si care se deverseaza in rauri, arata un studiu, potrivit The Telegraph. Potrivit studiului, masculii au ajuns chiar sa produca oua.

Potrivit studiului, unii dintre pestii masculi din rauri afiseaza trasaturi feminine si chiar au inceput sa produca oua, iar altii au o calitate scazuta a spermei si prezinta un comportament mai putin agresiv si competitiv, ceea ce le scade sansele de reproducere.


Chimicalele care cauzeaza aceste efecte includ ingrediente din pilula contraceptiva, produse secundare ale agentilor de curatare, dar si materiale plastice si cosmetice, potrivit rezultatelor. 

Profesorul Charles Tyler, de la Universitatea din Exeter, isi va prezenta concluziile intr-o prelegere sustinuta in cadrul unui simpozion in aceasta saptamana. Descendentii unor astfel de pesti "transgender" sau "intersex" pot fi, de asemenea, mai sensibili la efectele acestor substante chimice in expunerile ulterioare.

"Vedem ca unele dintre aceste substante chimice pot avea efecte mult mai largi asupra sanatatii pestilor decat ne-am asteptat. Folosind un peste transgenic special creat care ne permite sa vedem raspunsurile la aceste substante chimice in corpurile pestilor in timp real, de exemplu, am aratat ca estrogenii gasiti in unele materiale plastice afecteaza valvele din inima'', a spus profesorul Tyler.

Testele au aratat ca 20% din pestele de apa dulce de sex masculin, cum ar fi babusca, din 50 de locatii, prezinta caracteristici feminine.

Mai mult de 200 de substante chimice de la statiile de epurare au fost identificate ca avand efecte asemanatoare cu estrogenul si medicamentele, cum ar fi antidepresivele, care altereaza comportamentul natural al pestilor, conform studiului.

"Alte cercetari au aratat ca multe alte substante chimice care sunt evacuate prin statiile de tratare a apelor uzate pot afecta pestii, inclusiv medicamente antidepresive care reduc timiditatea naturala a unor specii de pesti, inclusiv modul in care reactioneaza la pradatori", a spus profesorul Tyler.

Profesorul Tyler va prezenta concluziile sale in cadrul conferintei de deschidere a Simpozionului de 50 de ani al Societatii pentru Pescuit din Insulele Britanice de la Exeter University in perioada 3-7 iulie.

Dr. Steve Simpson, care a organizat simpozionul, a declarat ca saptamana discutiilor va oferi "biologilor din intreaga lume sansa de a face schimb de idei si de a discuta cum sa protejeze populatiile de pesti in scadere in marile si raurile care se schimba rapid, inainte de a fi prea tarziu. "

Alte cercetari care vor fi discutate la eveniment includ modul in care distrugerea recifelor de corali afecteaza orientarea in apa a pestilor, cum pestii se micsoreaza din cauza schimbarilor climatice si cum cablurile de alimentare pot perturba felul in care pestii gasesc parteneri sexuali.




Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

5810 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    ... (Marţi, 4 iulie 2017, 15:13)

    a.nonim [utilizator]

    Inca un motiv in plus ca sa revizuim definitia familiei. Nu mai vorbim de discriminarea care se face cand ceri la restaurant "un" peste la gratar. Musai sa rezolvam.
    • +1 (5 voturi)    
      Stai sa vezi (Marţi, 4 iulie 2017, 16:05)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      ...cand traditionalistii vor deveni transhumanti. Sa vezi atunci batalie interioara! :)))
      • -1 (3 voturi)    
        Nu cred (Marţi, 4 iulie 2017, 20:52)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

        ca la oameni apare acest efect, și bărbații care devin transgenderi, vor depune oua.
  • +2 (12 voturi)    
    hint (Marţi, 4 iulie 2017, 15:27)

    Point [utilizator]

    uitati-va la un baiat nascut si crescut la tara
    acum la unul nascut si crescut la oras
    chiar daca chimicalele au patruns puternic in alimentatie incercati sa va hraniti copilul cat mai natural
  • -1 (9 voturi)    
    Sunteti gata (Marţi, 4 iulie 2017, 15:30)

    eleVenereCtions [utilizator]

    de niste comentarii tipice marca HotNews?
    • -1 (9 voturi)    
      Normal (Marţi, 4 iulie 2017, 16:05)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui eleVenereCtions

      Da, ai ghicit, vor fi multe, daca n-ai timp sa le citesti pe toate, fara falsa modestie, eu ti-l recomand pe-al meu.
      • +1 (9 voturi)    
        Oricine are timp (Marţi, 4 iulie 2017, 16:20)

        eleVenereCtions [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

        pentru un josvot rapid pentru comedie combinata cu prostie. Nu degeaba te-ai autorecomandat, vazandu-ti comentariul de mai jos.

        Esti clovn cumva?
  • +6 (10 voturi)    
    studiul ar trebui adancit (Marţi, 4 iulie 2017, 15:39)

    alex323 [utilizator]

    si pt specia umana, doar si aici...
  • +3 (3 voturi)    
    e un semnal de alarma, nu o gluma (Marţi, 4 iulie 2017, 15:57)

    viorrell [utilizator]

    E obligatoriu sa realizam de urgenta, ca omenire si in mod individual, ca tot ce consumam si tot ce aruncam are un efect asupra vietii de pe pamant, si deci asupra noastra a tuturor. Efectele asupra vietii acvatice sunt mai flagrante, pentru ca dispune de un spatiu limitat care poate fi infestat cu usurinta. Dar spatiul acvatic si cel terestru formeaza un intreg, influentele reciproce sunt evidente. Nu ne mai putem permite sa continuam cu un comportament inconstient.

    Despre pilule contraceptive nu ma pronunt aici, dar exista multe alte posibilitati pentru a reduce devastarea umana. Putem inlocui multe dintre cosmeticele bazate pe chimicale cu produse mai putin nocive. Apoi, orice plastic aruncat (chiar la gunoi, nu mai zic de oroarea de a arunca plastice in natura) provine dintr-un produs pentru care, de foarte multe ori, ar fi existat o alternativa mai putin toxica. Exemple despre ce putem face sunt nenumarate, nu e nevoie decat sa ne gandim ca atunci cand aruncam ceva, acel obiect nu dispare, ci fie e ars (rezultand gaze si cenuse toxice) fie se degradeaza incet, contribuind la infestarea generala.
    Exista multe filme pe tema asta, de ex http://www.cleanbinmovie.com/
  • +3 (19 voturi)    
    Eu stiu daca e bine... (Marţi, 4 iulie 2017, 16:01)

    cenzuratul [utilizator]

    Oare e PC acest articol?
    Adica e PC sa spunem ca pestii transgender au aparut ca efect al poluarii cu substante chimice? Prin definitie, poluarea e ceva ce produce efecte negative, daunatoare, viciante. Adica pestii transgender sunt un lucru rau? Sigur-sigur nu trebuie sa facem un mars de proslavire a pestilor transgender?
    E PC sa spunem ca exista substante care "altereaza comportamentul natural al pestilor"? Care comportament natural? Pe mine SJW m-au invatat ca totul e natural.
    E PC sa spunem ca pestii masculi cu trasaturi feminine au sanse de reproducere mai mici? E PC sa ne preocupe acest aspect si sa-l catalog drept problema?
    • +2 (18 voturi)    
      De asta discută profesorul Tyler despre pești :) (Marţi, 4 iulie 2017, 16:18)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      Dacă ar discuta despre oameni, SJW's i-ar face praf cariera academică.

      Exact ca în orice regim totalitar, adevărul trebuie spus pe ocolite și cu subînțeles, altfel te mănâncă de viu Poliția Gândirii.
      • +3 (15 voturi)    
        Nici poluarea nu mai e ce-a fost (Marţi, 4 iulie 2017, 16:29)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Iar previzibil, urmatoarea mutare a SJW va fi sa redenumim "poluarea oceanelor" in "activitate de crestere a diversitatii oceanelor".

        Iar daca diversitatea e puterea noastra ("Diversity is our strength." cum ne invata stanga americana), banuiesc ca diversitatea e si puterea oceanelor. Ce atata ingrijorare din partea unui biolog transfob...
      • +1 (7 voturi)    
        Dac-ar fi stiut si Charles Murray asta... (Marţi, 4 iulie 2017, 16:48)

        cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        scria despre diferentele dintre elefantii africani si elefantii asiatici, si nu mai era pe punctul sa fie linsat la Middlebury.
      • 0 (8 voturi)    
        Hai bre ma lași? (Marţi, 4 iulie 2017, 16:57)

        alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Dupa cum o folosești, pare ca nici măcar n-ai citit cartea.

        Mai lasă naibii fudulia asta, că dacă te critică cineva nu înseamnă că-ți interzice sa scoți inepții pe gură.
    • -3 (7 voturi)    
      nu sunt in masura sa raspund la intrebari, (Marţi, 4 iulie 2017, 16:50)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      dar iti recomand calduros sa o lasi mai moale cu cosmeticele si contraceptivele...
  • +6 (14 voturi)    
    Cum?? (Marţi, 4 iulie 2017, 16:23)

    Skipper1 [utilizator]

    Adica sa fi trans nu e ceva "natural"?? Si "normal"?? Poate fi o dereglare produsa de chimicale?? Nu pot sa cred... sigur studiul e facut de niste transfobi rusi infiltrati in PSD si apoi emigrati in Anglia.
  • +6 (12 voturi)    
    @geo.lex q.e.d. (Marţi, 4 iulie 2017, 16:27)

    Conservator [utilizator]

    Asta ii scriam lu' geo.lex acum o saptamina:
    "[...] nici ciuma bubonica nu e anormala. [...] Daca consideram ca viata e un lucru bun, atunci ceea ce opreste viata e un lucru rau. [...] De exemplu, daca florile ar fi homosexuale (adica ar avea numai pistile, sau numai stamine), "copacitatea" (echivalentul umanitatii la copaci) ar disparea."
    ...
    Si asta e ce-mi raspundea el, tot atunci:
    "Homosexualii exista si umanitatea merge mai departe. Daca vor adopta copii va fi si mai bine".
    ------
    Pai sa adopte si pestii astia niste oua, care e problema? A, ca s-ar putea sa nu mai avem pesti pe masa, sau ca se rupe o veriga din lantul trofic? Nu-i problema, mincam porc sau legume, ca astea se inmultesc in continuare.
  • +8 (8 voturi)    
    halal (Marţi, 4 iulie 2017, 16:44)

    gelu antigelu [utilizator]

    pesti masculi devin femele nu trasgenderi. Auzi la ei ce aberatie. De ce se intampla asta?
    Pentru ca la pesti si la vertebratele inferioare sexul este mai mult determinat biochimic decat genetic.
    Chestia asta se intampla de peste 50 de ani. cam de cand pilulele contraceptive au intrat masiv pe piata.
    • +1 (9 voturi)    
      indraznesti? (Marţi, 4 iulie 2017, 17:28)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      vei primi o nota de la sjw-ul de uzina prin care vei avea optiunea de a infiera gandirea opresiva,care neaga evolutia pestelui in natura,de la icra la lgbtqwertyuuiop.
      de asemenea va trebui sa dezvalui cum ai conspirat impotriva conducerii si cine sunt banditii care te-au ajutat,gazduit si hranit
      or else!
    • -1 (9 voturi)    
      Guess what? (Marţi, 4 iulie 2017, 18:10)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Și la noi e determinat în mare măsură tot biochimic. Genele sunt doar programul, schema. Încerci și tu niște estrogen în cantități similare cu cele produse de corpurile fetelor aflate la adolescență, să vezi ce se întâmplă.
  • +4 (10 voturi)    
    Future work (Marţi, 4 iulie 2017, 17:51)

    Setalcott [utilizator]

    Intrebarea care se pun este, inafara de cei o cincime cu manifestari anatomice, la cati cati le-au fost afectate conexiunile neuronale, incat se cred de gen opus? Si daca exista astfel de cazuri, cum facem distinctia intre homosexualitate si transgenderism
    • -3 (5 voturi)    
      Simplu (Marţi, 4 iulie 2017, 21:21)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Homosexualii sunt bărbați(femei) care se cred bărbați(femei) și iubesc bărbați(femei).
      Transgenderii sunt bărbați(femei) care se cred femei(bărbați) și care iubesc tot ce mișcă.
      • +1 (1 vot)    
        Confunzi simplu cu simplist... (Miercuri, 5 iulie 2017, 17:51)

        OutsideThisBox [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Esti ce esti, nu ce crezi ca esti. Sentimentele, ceea ce simti, nu schimba realitatea.