Protest fata de taierile ilegale de arbori organizat de activisti de mediu pe Transfagarasan

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 10 martie 2017, 13:10 Actualitate | Mediu

Protest pe Transfagarasan
Foto: Captura Facebook / Agent Green
30 de activisti de mediu au organizat, vineri, pe Transfagarasan, un protest fata de taierile ilegale de arbori din zona montana a judetului Arges, anunta Agerpres. In zona au fost blocat si un transport de material lemnos. Actiunea a fost initiata de organizatia non-guvernamentala Agent Green.

"30 de activisti Agent Green, oameni de stiiinta si alpinisti profesionisti blocheaza in aceasta dimineata pe Transfagarasan camioanele incarcate cu arbori din muntii Fagaras. Protestatarii trag prin aceasta actiune pasnica spontana semnalul de alarma cu privire la distrugerea ultimelor paduri virgine din zona Vidraru care pun in pericol inclusiv lacul de acumulare, un obiectiv strategic pentru sistemul energetic national. Protestatarii au ocupat arborii cu corturi speciale si au afisat bannere cu mesajul 'Salvati Ultimele Paduri Virgine' in limbile romana si engleza", se arata intr-o postare pe pagina de Facebook a Agent Green.

Protestatarii au cerut, de asemenea, o ancheta privind exploatarile forestiere din zona lacului Vidraru si stoparea exploatarii padurilor virgine din Romania.

Ministrul Apelor si Padurilor, Adriana Petcu, a declarat, intr-o conferinta de presa la Pitesti, ca a cerut Garzii Forestiere sa verifice acuzatiile lansate de ecologisti: "Am cunostinta de aceasta actiune, sens in care am solicitat colegilor mei de la Garda Forestiera sa-mi faca o informare, daca acolo se exploateaza cu acte in regula sau sunt unele probleme", a afirmat Adriana Petcu.

Un camion incarcat cu lemne, oprit de protestatari pe DN 7C - Transfagarasan, este verificat de politisti si jandarmi.























4951 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    PROTEST (Vineri, 10 martie 2017, 13:14)

    CalmArius [anonim]

    ..Protestati si fata de taierile legale...Ca marele jaf se face cu documente!
  • +14 (14 voturi)    
    #respect_MAXIM_!!! (Vineri, 10 martie 2017, 13:23)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    #rezist_!

    #refuz_!

    #va_acuz_de_abuz_!

    #nu_va_vom_ierta_NICIODATA_!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Respect! (Vineri, 10 martie 2017, 14:12)

    OG [utilizator]

    Bravo, felicitari!

    A fost anuntat si pe Facebook inainte ? Poate data viitoare se strang mai multi.
    • +7 (9 voturi)    
      Corectura (Vineri, 10 martie 2017, 14:21)

      cato [utilizator] i-a raspuns lui OG

      Voiai sa spui poate ne strangem, nu sa lasam pentru altii treaba asta.
      • +1 (3 voturi)    
        Poate el nici macar nu... (Vineri, 10 martie 2017, 15:46)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui cato

        ...locuieste in Romania, te-ai gandit?
  • +11 (11 voturi)    
    Aceste ONG-uri fac treaba in locul statului roman (Vineri, 10 martie 2017, 14:20)

    Metec [utilizator]

    Ma intreb si eu, ca prostu': de ce sa mai platesc impozite si taxe unui stat cel putin impotent (ca sa nu zic nepasator sau putred de corupt) si sa nu directionez banii astia celor care isi fac treaba cu adevarat?! Uite, oamenii astia de la Agent Green s-au dus in ploaie si frig, pe munte, sa faca ce ar trebui sa faca birocratii ursuzi si lenesi de la Garda de Mediu, de la Politie sau de la alte autoritati si agentii de care e impanzita Romania. Au masurat bustenii, au verificat actele de transport si au cautat codul transportului in SUMAL, adica exact ce ar trebui sa faca putoarea de stat.
    Imi pare rau ca am directionat 2% deja altcuiva. Dar la anul ii dau sigur lui Agent Green. Bravo, oameni de suflet, adevarati prieteni ai padurii!
    • +5 (5 voturi)    
      La ora asta (Vineri, 10 martie 2017, 16:50)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Sunt in Romania vreo 300 de agentii guvernamentale
      care lucreaza doar in interesul lor si al Mafiei rosii.
      In perioada 2010-2015 s-au intocmit 3000 de dosare
      penale pentru furt din paduri si nici macar unul nu a
      ajuns in instanta.Mai numiti dumneavoastra chestia
      asta Stat.Amin!
    • +1 (1 vot)    
      Buna observatia (Vineri, 10 martie 2017, 19:26)

      Ion_RoaitaDA [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      Si pana la urma, cred ca notiunea de `stat` trebuie redefinita, cand in numele `statului` se fac si se desfac `afaceri`. Ma gandesc ca exemplele din tarile din care avem deja modele ne-ar fi de folos. Ma gandesc la militiile locale, din USA: te prind pe ard! Si te si ingrop, ca seriful e cu noi in echipa! Suntem cu USA cand vrem sau doar cand ne convine? Eu zic sa mergem pe mana Sherif Local! Scutul e aici, americanii sunt aici, mai trebuiesc decat legile putin adaptate. Nu cred ca romanul de rand cinstit, muncitor sau intreprinzator s-ar opune unor legi din Texas! Altfel ne omoara incet bolsevicii!
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Vineri, 10 martie 2017, 14:33)

    tudorr [utilizator]

    Astia sunt aia platiti de Soros? Acu sunt buni, a? Mosnagaraia care se plange de Iohannis, de agenturile straine de ce nu sunt acolo sa lupte pentru ce urla? Aaaa, ca nu se dau sarmale/placinte/galeti/etc si mai si ploua....
  • +11 (11 voturi)    
    LEGAL -ILEGAL (Vineri, 10 martie 2017, 14:42)

    OvidiuStoica [anonim]

    Defrisarea Romaniei se face in primul rand LEGAL !

    Chestia cu legal-ilegal e pentru distragerea atentiei. Pana nu se opreste-limiteaza exportul de lemn brut din Romania (in special catre Germania si Austria) defrisarile nu se vor opri.

    O sa le lasam copiilor o tara cu muntii cheliti, fara paduri, si pamantul agricol in propietatea strainilor (40% deja cumparat).
    • +4 (4 voturi)    
      e bine si asa (Vineri, 10 martie 2017, 15:00)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      trebuie sa fim mai multi, sa sensibilizam pe toti cetatenii romaniei, si asta e un pas intr-.acolo.

      Nevoia de lemn sa fie numai din paduri artificiale. Padurile virgine sa nu le mai atingem!

      Taierea padurilor in munti dar nu numai pot duce la inundatii, alunecari de teren, pe termen lung la seceta, cu efect asupra hidrocentralelor, irigatiilor, apei noastre potabile etc..

      Exista mult pamant in Romania care poate fi folosit pt paduri de unde sa ne acoperim consumul de lemn. Trebuie numai determinat nivelul consumului, tipul de lemn, si apoi facute plantatii.. in 15-20 de ani putem apoi sa fim numai pe lemn produs in paduri artificiale.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu protesteaza numai impotriva taierilor ilegale (Vineri, 10 martie 2017, 15:59)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Agent Green a protestat si impotriva taierilor legale. Taieri au fost aprobate si in zone de paduri virgine si in zone unde este pusa in pericol viata oamenilor (de ex barajul Vidraru poate sa cedeze din cauza alunecarilor de teren si asta desi taierile au fost autorizate legal).
  • -12 (12 voturi)    
    hahah (Vineri, 10 martie 2017, 15:24)

    tartoru [utilizator]

    ce h8ari, furati si voi daca puteti mai greenilor. furtul meserie de baza in ro... voi n-ai invatat sa o faceti, muriti de foame
  • +4 (4 voturi)    
    Am mai postat (Vineri, 10 martie 2017, 16:45)

    Rescator [utilizator]

    Despre salvarea padurilor.Se fura cu acte in regula sub
    indrumarea padurarilor si sefilor lor , sub protectia
    politiei si a baronilor locali.In chestiunea asta Statul
    nu exista.Singura solutie ramasa este constituirea
    unor garzi cetatenesti inarmate(fiecare cu ce poate).
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo (Vineri, 10 martie 2017, 18:36)

    Arminius [utilizator]

    Agent Green are si un cont. Il gasiti pe site. Sprijiniti-i, ca merita!
    • +1 (1 vot)    
      Iata si unde se pot face donatii (Vineri, 10 martie 2017, 22:05)

      Zimbru [utilizator] i-a raspuns lui Arminius

      Eu ii sustin pe cei de la Agent Green in mode regulat. Ar fi o enorma pierdere sa nu mai avem padurile virgine din Carpati: https://www.agentgreen.ro/agent-green-nu-tace-dar-face/