Ministrul Mediului: Ordinul nu se mai produce. Cotele privind vanatoarea ursilor, lupilor, rasilor si pisicilor salbatice nu exista

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 4 octombrie 2016, 21:52 Actualitate | Mediu

Cristiana Pasca - Palmer
Foto: Hotnews
Ministrul Mediului, Apelor si Padurilor, Cristiana Pasca - Palmer a declarat, marti seara, ca ordinul privind derogarile vanatorii pentru speciile de animale protejate de tipul carnivorelor mari nu va mai fi emis, in sprijinul acestei decizii venind si avizul negativ dat de Academia Romana, transmite News.ro. Palmer spune ca urmeaza sa se infiinteze o structura specializata in subordinea Ministerului Afacerilor Interne care sa intervina in situatii de urgenta.

"Studiul care fundamenteaza emiterea ordinului de ministru a avut mai multe suspiciuni, sa spunem, intre care as vrea sa mentionez ca au existat controverse referitor la metoda prin care se calculeaza si se evalueaza populatiile acestor specii, au existat suspiciuni referitoare la utilitatea interventiei preventive si, de asemenea, asupra corectitudinii interventiei, pentru ca s-a pus problema daca acestea vor fi recoltate", a declarat Cristiana Pasca-Palmer.

Ministrul spune ca, marti, a fost primit raspunsul din partea Academiei Romane care a transmis un aviz negativ asupra cotelor de ursi, lupi, rasi si pisici salbatice care puteau fi ucise. Astfel, pentru situatiile de urgenta, se intentioneaza infiintarea Serviciului de Urgenta pentru Animale Salbatice (SUAS) in subordinea Ministerului Afacerilor Interne.

"Intrebarea care se punea este daca aceste specii sunt realmente extrase din habitat, se intervine pe ele pentru ca a existat un conflict om-natura sau este o forma mascata, de fapt, de vanatoare", mai adauga Palmer care spune ca noul serviciu in care vor lucra angajatii MAI va elimina suspiciunea vanatorii pentru agrement.

Proiectul de ordin privind stabilirea unor "cote de interventie" al ministerului Mediului Apelor si Padurilor a fost supus dezbaterii publice pana pe 30 septembrie si viza "aprobarea derogarilor in cazul speciilor urs, lup si pisica salbatica". Proiectul a starnit controverse in spatiul public, organizatia World Wide Fund for Nature reclamand ca, daca proiectul ar fi aprobat, s-ar permite vanarea a 1.691 de animale salbatice protejate.

Proiectul viza o derogare pentru vanatoarea a 552 exemplare de urs, 657 exemplare de lup si 482 exemplare de pisica salbatica.

Anul trecut, s-a aprobat derogarea pentru 540 de exemplare de urs, pentru 598 de exemplare de lup si 496 de exemplare de pisica salbatica, iar in 2014 s-au aprobat derogari pentru 550 de ursi, 520 de lupi si 440 de pisici salbatice.

Este pentru prima data cand Academia Romana da un aviz negativ pentru un studiu care vizeaza cotele de interventie pentru vanarea carnivorelor mari.










3951 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    Este prima oara din 2007 (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:03)

    Zimbru [utilizator]

    ca nu se vor mai da cote de vanatoare. Este o mare reusita! Multe trebuie salvate in Romania, inclusiv padurile, animalele salbatice, si satele traditionale. Acestea fac Romania unica. Iata un blog despre sate traditionale din Romania: http://traditionalvillages.blogspot.com
  • +6 (6 voturi)    
    ! (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:08)

    tudorr [utilizator]

    Asa deodata, de necrezut :)), deci cate mizerii se puteau evita in ultimii 26 de ani, doar sa fi fost niste oameni cat de cat cu bun simt la guvernare!
  • -2 (2 voturi)    
    Si totusi .... (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:30)

    MasP [anonim]

    statul nu mai poate lua nicio masura chiar daca e corect fundamentata ? A facut cineva un studiu sa vada daca e necesara sau nu aceasta vanatoare? Intelegerea mea e ca decizia a fost luata pentru ca animalele respective generau pagube in fermele si gospodariile oamenilor.
  • +1 (3 voturi)    
    daca nu aparea in presa (Marţi, 4 octombrie 2016, 22:31)

    mavis [anonim]

    animalele erau deja impaiate. gunoaielor
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Miercuri, 5 octombrie 2016, 10:36)

      Libelula5 [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Ce bine ca natia asta mai are si principii...solide? citeste stirile si cronologia faptelor si apoi enunta apelative, iar daca nu intelegi un proces poti in continuare sa emiti astfel de ineptii/grandomanii...
  • +2 (4 voturi)    
    O mica victorie (Marţi, 4 octombrie 2016, 23:15)

    DrPepper [utilizator]

    a opiniei si presiunii publice. Nu se face primavara cu neemiterea acestui ordin dar daca punem destula presiune putem obtine rezultate.
    Eu as merge pe interzicerea vanatului "sporti" si animalele sa fie impuscate doar in caz de rabie sau daca ataca oameni.
    • -2 (2 voturi)    
      Trezirea (Miercuri, 5 octombrie 2016, 10:09)

      Libelula5 [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      de ce credeti ca a aparut in dezbatere publica? de ce nu l-au trecut asa cum se face de ani de zile incoace, fara ca opinia si presiunea publica, ONG-istii sa nu aiba nicio reactie? oare pe ce lume traiti? fiti realisti si deschideti ochii! sau ne pricepem cu toti in toate domeniile, ca asa e la romani si ne dam cu parerea, indiferent de cat e de avizata sau nu.
  • +3 (3 voturi)    
    corect! (Miercuri, 5 octombrie 2016, 2:17)

    Codruta N [utilizator]

    Era vanatoare mascata!
    De CE sa "platesca" niste animale nevinovate, pentru ca un alt animal a "produs pagube"?
    Sa afle EXACT ce animal a produs pagubele, cat de mari sunt, daca animalul e un real pericol sau a fost ceva accidental - si abia in cazul in care chiar NU se gasesc lte solutii, sa-l elimine!

    Solutia propusa de ministra, asa cum o citesc aici, pare foarte corecta! ;)
  • +2 (2 voturi)    
    nu ar trebui sa se opreasca aici (Miercuri, 5 octombrie 2016, 9:23)

    Bolovanul [utilizator]

    Chestia asta nu ar trebui sa se opreasca aici.

    Ar trebui sa aflam ce interese au fost in spatele acestei aberatii iar cel/cei care au propus asa ceva destituiti.

    Degeaba se ascund ei in spatele acelui studiu si a metodelor si a procedurilor. E evident ca macane. Si poate aflam si cum e treaba cu defrisarile prin zonele pe unde sunt responsabilii "studiilor". Ca doar nu s-au dedulcit doar la urs si pisica salbatica!