Noua Zeelanda vrea sa extermine, pana in 2050, toate speciile de pradatori introduse pe insula

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 25 iulie 2016, 15:56 Actualitate | Mediu

Sobolan
Foto: AGERPRES
Noua Zeelanda a anuntat un proiect de exterminare a tuturor sobolanilor, herminelor si oposumilor din insula pana in anul 2050, un proiect care, in caz de reusita, ar constitui o premiera mondiala, scrie The Guardian.

Potrivit guvernului, aceste specii, care au fost introduse de europeni, ucid anual 25 de milioane de pasari indigene, inclusiv Kiwi, specie din care au ramas mai putin de 70.000 de exemplare.

Costul estimat pentru acest program este de 1,76 miliarde lire sterline pe an.

"Ambitia noastra este ca pana in 2050 fiecare parte din Noua Zeelanda sa fie complet libera de sobolani, hermine si oposumi", a spus premierul John Key.

"Este cel mai ambitios proiect conservationist din lume dar, daca lucram impreuna, ca tara, il putem realiza", a adaugat acesta, citat intr-un comunicat.

Profesorul Mick Clout de la Universitatea din Auckland a aratat ca cea mai mare provocare o vor reprezenta sobolanii si soarecii din zonele urbane, in conditiile in care exterminarea oposumului va fi mai usoara, deoarece se inmulteste doar o data pe an si exista deja metode eficiente de control a populatiilor.












[P] Tu ce mananci azi la birou? Preparate culinare delicioase, care iti asigura energia necesara pentru intreaga zi

In intelepciunea populara se spune ca "toamna se numara bobocii". Adaptata la secolul vitezei, aceasta zicala arata ca toamna se numara proiectele, care vin pe banda rulanta si trebuie finalizate cu brio in cel mai scurt timp. Iar intr-o perioada plina de task-uri solicitante la birou, masa de pranz reprezinta singura perioada in care va puteti incarca cu energia necesara pentru a le duce la bun sfarsit. Cum, de multe ori, programul nu va permite sa gatiti acasa preparatele culinare preferate, foodpanda.ro, cea mai mare platforma de comenzi de mancare din Romania, va intampina cu cea mai variata gama de mancaruri gustoase, pline de vitamine si proteine sanatoase, care va dau energie pentru intreaga zi.
17744 vizualizari
  • +7 (21 voturi)    
    Si... (Luni, 25 iulie 2016, 16:02)

    dragos_k [utilizator]

    ...cu dreptul la azil cum ramane?
  • +10 (14 voturi)    
    Porgrame pozitive (Luni, 25 iulie 2016, 16:23)

    Semiramidul [utilizator]

    cred ca imi vine sa ma mut in alta emisfera :)
  • -27 (37 voturi)    
    Crima la adresa animalelor! (Luni, 25 iulie 2016, 16:39)

    Miky60 [utilizator]

    Cum se poate asa ceva? Cum sa extermini in masa niste specii de animale, chiar daca ele sunt praduitori? Se vede influenta lui Putin si a Rusiei! USA trebuie sa intervina sa apere animalele!
  • +11 (21 voturi)    
    bine ca nu aveti caini comunitari (Luni, 25 iulie 2016, 16:42)

    jackalphonse [utilizator]

    Astia au prea multe drepturi ca sa fie exterminati.
    Dar unde sunt organizatiile cutu cutu internationale? Nu sunt, pentru hermine si oposum nu platesc bine babele
  • -5 (9 voturi)    
    Pe europeni cand ii.. expulzeaza? (Luni, 25 iulie 2016, 17:24)

    MG [utilizator]

    Pe europeni cand ii.. expulzeaza? Ipocriti
  • +3 (11 voturi)    
    alo (Luni, 25 iulie 2016, 17:47)

    john70 [utilizator]

    Si cu musulmanii cum ramane? 2030?
    • 0 (2 voturi)    
      Pina una alta musulmanii ii extermina pe europeni (Marţi, 26 iulie 2016, 13:00)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui john70

      Pina una alta musulmanii ii extermina pe europeni. La ei acasa.
  • +2 (8 voturi)    
    ! (Luni, 25 iulie 2016, 18:12)

    chiuaua [utilizator]

    Asociatia SHOBI, a luat la cunostinta intentiile guvernului NZ si propune o banca de celule stem pentru a fi utilizate dupa 2050.
    Inscrierile si donatiile se fac la IBAN ce va fi comunicat ulterior.
  • -4 (12 voturi)    
    Dupa (Luni, 25 iulie 2016, 21:55)

    tudor74 [utilizator]

    Dupa ce extermina pradatorii ne-autohtoni or sa inceapa sa extermine pasarile indigene pe motiv ca s-au inmultit prea mult.

    Numai niste bipezi pot sa aiba o astfel de flatulenta mentala ! E suficient sa folosesti google sa vezi in istorie ce s-a intamplat cand alti bipezi au avut idei asemanatoare! Chinezii de exemplu au considerat ca randunicile si vrabile le mananca semintele aruncate pe campuri in sezonul de insamantare si au demarat o campanie de exterminare, rezultatul a fost o invazie de lacuste care le-au decimat culturile pt ca mna, vrabile si randunicile tineau lacustele sub control.

    Se pare ca Noua Zeelanda ii are si ea pe unii ca Bancescu si Oprescu.