Un angajat al Gradinii Zoologice din Hunedoara, anchetat dupa ce ar fi taiat trei caprioare donate pentru a ajunge la Zoo

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Joi, 2 iunie 2016, 12:40 Actualitate | Mediu

Caprioara
Foto: USER UPLOADED
Un angajat al Gradinii Zoologice din Hunedoara este anchetat de Politie dupa ce ar fi taiat trei caprioare donate pentru a ajunge la zoo, potrivit hunedoaralibera.ro. Cazul a ajuns in atentia Politei dupa ce unul dintre donatori a sesizat faptul ca animalele nu au ajuns la Zoo. 


"In data de 01.06.2016, la sediul Politiei Municipiului Hunedoara s-a prezentat o femeie in varsta de 31 de ani, care a depus o plangere penala in care a reclamat faptul ca la data de 25.05.2016, la locuinta sa din comuna Rapoltu Mare s-au prezentat doua persoane, din care una s-a recomandat ca fiind angajatul unei gradini zoologice, motiv pentru care le-a dat acestora doua exemplare din specia capriori, pe care i-a crescut la domiciliul sau timp de aproximativ 1 an de zile, pentru a le depune la gradina zoologica. In urma verificarilor efectuate, politistii au stabilit ca un tanar in varsta de 26 de ani, in calitate de angajat al gradinii zoologice, a primit cei doi capriori, promitand faptul ca ii va transporta si depune la gradina zoologica. Politistii au mai stabili faptul ca, in cursul aceleiasi zile, tanarul a mai primit un caprior, de la o alta persoana din Simeria, ulterior predand cei trei capriori unui hunedorean in varsta de 55 de ani, care i-a sacrificat, eviscerat si depozitat la locuinta sa de domiciliu, din municipiul Hunedoara, de unde a fost recuperata cantitatea de 26,5 kg de carne. In cauza a fost intocmit dosar penal sub aspectul comiterii infractiunii de braconaj cinegetic", potrivit unui comunicat remis presei de IPJ Hunedoara.










3278 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    Incredibil sange rece (Joi, 2 iunie 2016, 12:55)

    greuladeal [utilizator]

    Acest biped de 26 de ani e un pericol public!
    Cum sa iei animalele din curte, ingrijite si iubite, sa vezi cum oamenii aceia se despart de ele cu strangere de inima, promitandu-le ca le vor vedea la zoo, ca tu sa le pregatesti pentru friptura?!
    Asa ceva ii traumatizeaza grav pe cei care le-au incredintat animalele...
    • -8 (12 voturi)    
      Aveti perfecta dreptate dpdv moral (Joi, 2 iunie 2016, 13:59)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui greuladeal

      Dpdv legal conteaza numai doua lucruri:

      1. Contractul scris si semnat intre cel care a dat caprioarele si cel care le-a primit. Nu exista contract? Pai sa fie sanatosi si unul si altul. Verba volant, scripta manent.

      2. Regimul animalului. Daca nu avea voie sa sacrifice animalul atunci e clar ca legal a comis o infractiune. Dar daca exista aceasta posibilitate? Ce anume ilegal a facut acest individ?

      Este ca si cum tu imi dai mie un porc pt eu promit ca voi dormi cu el in pat si apoi il hacuiesc si il fac friptura. Ce anume ilegal am facut? Da, ti-am inselat increderea. Well, din pacate asta nu este nici o prevedere in codul penal.
      • +7 (7 voturi)    
        Despre om (Joi, 2 iunie 2016, 14:33)

        greuladeal [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Politia a anuntat ca sunt anchetati pentru braconaj cinegetic, deci, animalele nu erau "comestibile".
        Vreau sa cred ca legal vor fi usor de incadrat aceste fapte de glorie si de probat (din moment ce se stie cu exactitate si cantitatea de carne, asa pare...).
        Ce ma interesa pe mine e daca cei din jur (colegi, familie) realizeaza ca omului care e angajatul zoo ii lipseste empatia, omenia, nu stiu cum sa-i zic, dar e ceva patologic si ca asta e cel mai important, sa-l vada un medic.
      • -2 (4 voturi)    
        hm (Joi, 2 iunie 2016, 14:46)

        Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        aici e vorba de animale salbatice si nu de animale domestice - e vorba de alt regim; apoi a fost gasita si recuperata carnea de vanat.
  • +10 (10 voturi)    
    Neandertalianul cotidian (Joi, 2 iunie 2016, 13:27)

    fdaniel [utilizator]

    Cam asta e nivelul mediu de empatie sociala al votatorului romanesc. Acesta are drept de vot, pe care si-l exercita cu entuziasm, nu ca finii intelectuali care stramba din nas cand mult-asteptatul salvator pe cal alb are o pata pe camasa :(
  • -3 (5 voturi)    
    HA HA (Joi, 2 iunie 2016, 14:25)

    andreiu [utilizator]

    Pai poate auzim ca astia de la zoo le-au luat si vacile din batatura.
  • +9 (9 voturi)    
    E acelasi tip de bizon ca cel care (Joi, 2 iunie 2016, 16:14)

    Cuca [utilizator]

    iese dintr-un magazin si, inainte de a se urca in BMW-ul negru, vechi, cu numar de Tolbuchin, sa crape dusmanii de ciuda, arunca ambalajele marfurilor cumparate. Desigur, le arunca pe jos, desi cosul de gunoi este la nu mai mult de doi metri de "limuzina". Il cunoasteti ? Este bizonul romanesc. Si, daca indrazniti sa ii spuneti ceva, chiar si cu cel mai cuminte si "asezat" ton cu putinta, veti fi si supus unui tir de bagari si de scoateri. Acesti bizoni sint deja extrem de multi, si se inmultesc cu viteza gandului.

    Sa-i cerem, deci, acelui nemernic care a omorat caprioarele sa aiba un minim de constiinta, este ridicol. Ne va spune "Si ce ? Trebuie sa manance si gura mea ceva !", si ne va scuipa vartos.

    Acelasi tip de oameni sunt si cei care taie cu mare voiosie padurile, ca sa aiba bani sa isi ia si ei un "bemeveu", ce muschii lui ?!

    Ati urmarit emisiunea "Actualitatea romaneasca".