Litoralul romanesc, mai mare cu 33 de hectare. Lucrarile de largire a plajelor ar urma sa fie gata pana pe 30 iunie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 16 mai 2016, 0:38 Actualitate | Mediu

Plaja
Foto: AGERPRES
Cinci sectoare de plajă au fost lărgite cu cel puțin 100 de metri fiecare - Mamaia Sud, Tomis Nord, Tomis Centru, Tomis Sud și Eforie Nord - iar lucrarile de largire a plajelor, care aduc un plus de 33 de hectare de plajă, ar urma sa fie finalizate pana la data de 30 iunie, promite conducerea Administratiei Nationale Apele Romane, potrivit Digi 24.

Lucrările sunt efectuate prin Programul Operațional de Mediu și au o valoare de 170 de milioane de euro.

Fiind vorba despre bani europeni, sectoarele de plajă nou construite nu vor fi închiriate firmelor private timp de 5 ani, ceea ce înseamnă că vor putea fi folosite gratuit de catre turiști.

Autoritățile intentioneaza ca, pe viitor, sa extindă lucrările până în sudul litoralului.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6768 vizualizari
  • +12 (12 voturi)    
    Asta este sansa noastra sa avem plaje curate (Luni, 16 mai 2016, 2:06)

    mitg [utilizator]

    Sa trimita jandarmii, 1 pe metru patrat daca e nevoie si sa ne scape o data de "cocalari", si ma refer aici la cei care lasa pet-uri de bere ingropate in nisip, trateaja plaja ca scrumiera lor, mananca kg de seminte si arunca resturile direct pe plaja s.a.m.d.

    Asa putem sa avem niste plaje nou-noute si curate chiar de la inceput.
    • -14 (16 voturi)    
      hei (Luni, 16 mai 2016, 3:58)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Eco-fascistii viseaza la statul politienesc.
      Asta e nivelul de educatie al poporului, du-te voluntar pe plaje si educa lumea sau, pur si simplu, strange gunoaiele si arunca-le la cos.
      • +5 (5 voturi)    
        problema curateniei plajelor e cea mai mica! (Luni, 16 mai 2016, 7:59)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Damblagesti si iti este infranta pe loc dorinta de a consuma produse romanesti comparand un sejur pe litoralul nostru cu unul la Nisipurile de Aur din orice punct de vedere ! Aia sunt extraterestii pe langa noi...
        • +1 (1 vot)    
          Exact, serviciile conteaza! (Luni, 16 mai 2016, 10:03)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui deval

          Iar cresterea cererii pentru Litoralul romanesc, nu este decat o oportunitatte pentru hotelierii de la noi de a-si permite sa fie si mai delasatori!

          Pana la urma, cand citesti anunturile pe booking... aproape nimeni nu scrie despre plaja mare si curate ... ci se descriu conditiile de cazare serviciile de masa si obiectivele turistice!

          Iar cand lasi cateva sute de euro pentru un concediu in mizeria in care te tin patronii plajelor pentru a economisi bani sacrificand confortul tau... atunci mai bine fugi de litoralul romanesc!
  • +6 (14 voturi)    
    Abia acum au (Luni, 16 mai 2016, 2:35)

    oprisani [utilizator]

    cocalarii mitici parcari pentru behemveuri...
  • +1 (5 voturi)    
    Mda, (Luni, 16 mai 2016, 2:44)

    potaissa [utilizator]

    au oltenii loc de scaldat.
  • +2 (4 voturi)    
    Si hotii or sa foloseasca plaja aia (Luni, 16 mai 2016, 8:38)

    Locke Lamora [utilizator]

    Din plin, ca e plin de ei.
  • +2 (2 voturi)    
    si o plaja dedicata nudismului? (Luni, 16 mai 2016, 10:14)

    bluuuz [utilizator]

    chiar e nevoie de asa ceva organizat in Romania, toate tarile civilizate detin ...