La 30 de ani dupa catastrofa nucleara de la Cernobil, animale salbatice abunda / Concluzia cercetatorilor: Activitatea umana, mai rea decat radiatiile

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 octombrie 2015, 6:02 Actualitate | Mediu

Viata salbatica prospera la Cernobil
Foto: Captura Twitter
La 30 de ani de catastrofa nucleara de la Cernobil, in Ucraina, fauna este infloritoare in zona de excluziune parasita de oameni, unde elanii, cerbii, lupii si mistretii sunt prezenti din abundenta, arata un studiu international citat de AFP.

Studiul arata ca aceste mamifere sunt cel putin la fel de numeroase in interiorul acestui perimetru de 4.200 km2 in jurul centralei ca si in rezervatiile naturale necontaminate de radioactivitate.

Aceste rezultate, publicate luni in revista Current Biology, au fost stranse cu ajutorul supravegherii aeriene a vastei zone devastate de un incendiu urmat de o explozie la un reactor, in aprilie 1986.

Astfel, lupii sunt de sapte ori mai numerosi decat in parcurile apropiate de regiune.

"Este foarte probabil ca populatiile acestor animale la Cernobil sa fie mult mai numeroase azi decat erau inainte de accident", spune Jim Smith, de la universitatea din Portsmouth, in Marea Britanie, unul dintre coautorii studiului.

"Acest lucru nu inseamna ca radioactivitatea este buna pentru fauna salbatica ci ca efectele activitatii umane precum agricultura, vanatoarea si exploatarea padurilor sunt mult mai rele", explica el.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
71901 vizualizari
  • +24 (40 voturi)    
    ete (Miercuri, 7 octombrie 2015, 7:33)

    animal planet [anonim]

    de aia as interzice vanatoarea pentru perioade cuprinse intre 50 si 100 de ani.
    identic la taiatul padurilor,interzis de la 100 de ani in sus.
    pedeapsa pentru braconieri si taieri ilegale , puscaria de la 15 ani in sus.
    • -14 (22 voturi)    
      Specia umană ar trebui să se sinucidă, corect? :) (Miercuri, 7 octombrie 2015, 10:54)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui animal planet

      Hai să ne sinucidem cu toții și să lăsăm planeta pentru lupi, mistreți, cerbi, elani și alte alea :)

      Iar copacii trebuie lăsați să putrezească singuri sau să ia foc de la vreun trăsnet. Ești conștient cât de aberant este să ții oameni în închisoare pentru tăiat copaci?

      Ai crescut în vremuri comuniste și nu poți trăi fără ideologie și ”pedepse usturătoare”.
      • +12 (16 voturi)    
        tu unde ai trait? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 12:43)

        anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Specia umana se sinucide taind padurile si decimand animalele. Specia umana ar trebui sa invete sa coabiteze cu natura, sa ceara de la ea atat cat poate ea sa dea fara sa fie periclitata.
      • +11 (11 voturi)    
        wow (Miercuri, 7 octombrie 2015, 15:32)

        animal planet [anonim] i-a raspuns lui Harald

        1. fii corect si spune cata carne de vanat ai mancat tu in ultima luna sau utimul an, si daca mori de foame in cazul in care ar fi interzis vanatul( iti spun eu , nu ai mancat vanat deloc si nu moare nimeni de foame din cauza asta).

        vanatul nu are legatura cu foamea ci cu orgoliul unor persoane care au IQ de maxim 40( utimii care au avut legatura cu asta traiau in pesteri si se chemau neanderthalieni, se pare ca inca mai avem printre noi specimene de astea, poate mai apropiati de Cro-Magnon).

        2.da, trebuie lasati sa putrezeasca, asa face natura cu noi toti, ne lasa sa putrezim, ce sa-i faci?

        cei care taie copaci sunt alta ramura a hominidelor, probabil inrudti cu preantropienii(Australopithecus
        afarensis şi africanus),probabil cu un IQ mult mai mic, e la mintea unei drosofile ca daca tai padurea ca melteanu' o sa curga versantii cu tot cu apa la vale peste tine.
        Probabil ca nu esti la curent cu inundatiile care se intampla frecvent in fostele zone impadurite , actual golase, care in cateva minute transforma un parau in ditamai torentul.

        de obicei , prostul nu intelege de vorba buna ci doar de masuri dure si extrem de vizibile.
        un IQ sub 40 doar cu lantul de gat si pus in parnaie poate intelege cum trebuie sa se poarte ca sa nu faca rau si altora( nu numai lui).

        pricepi Harald, sau mai dezvolt?
    • +10 (10 voturi)    
      Interzicerea vânătorii, dar nu oricum (Miercuri, 7 octombrie 2015, 13:05)

      Mediteranean [utilizator] i-a raspuns lui animal planet

      De acord cu interzicerea vânătorii, dar nu pentru toate animalele.
      De exemplu țin minte că la bunica mea la țară (unde sunt păduri), când eram mic și mergeam acolo în vacanță, inițial nu erau porci mistreți. Dar se vâna în acele păduri, era și o cabană de vânătoare. La un moment dat asociațiile de vânătoare au introdus porci mistreți în pădurile din zonă. Acei porci s-au înmulțit rapid. O scroafă poate face 10 – 12 pui odată. De atunci oamenii sunt nevoiți ca vara să doarmă în niste colibe, lângă culturi, și noaptea să se trezească din când în când ca să bată in niște fiare și să strige pentru a alunga porcii mistreți.
      Și totul pentru ca niște domni de la oraș să aibă parte de distracție, de vânătoare.
      În schimb nu sunt de acord cu COTELE DE EXTRACȚIE LA CAPRĂ NEAGRĂ de exemplu. Sau cu uciderea râșilor, care sunt pe cale de dispariție.
      • +1 (1 vot)    
        Situatia ce-o descrii tu ... (Joi, 8 octombrie 2015, 9:00)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mediteranean

        ... e asemanatoare cu cea din alte zone din tara, unde lupii sunt disparuti din cauza activitatilor umane din zona, si caprioarele se inmultesc excesiv. Fara vanatoare efectuata special ca sa le reduci numarul, in zonele respective ar fi distrusa toata vegetatia, chiar si fara pasunat.
    • +1 (3 voturi)    
      pedeapsa (Joi, 8 octombrie 2015, 0:42)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui animal planet

      Doar puscarie pt cei care taie copaci ? Eu cred ca un glont in ceafa dupa o judecata sumara la fata locului ar fi ce mai buna solutie. Aceasta solutie ar trebui extinsa la toate infractiunile majore inclusiv la cea de coruptie.
      • +4 (4 voturi)    
        Un glont in ceafa ... (Joi, 8 octombrie 2015, 9:05)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui catalin

        ... e prea putin. Puscarie e prea scump, daca nu se face si ceva pt. reeducare in timpul ala.

        Io i-as hrani, i-as caza si i-as imbraca (cu dungi), dar i-as duce 12 ore pe zi la plantat si udat copaci in zonele lasate goale de taieri la ras, indiferent ca legale sau nu. Si n-as limita puscaria la 15 ani, ci i-as tine in puscarie si la plantat copaci pana cand se acopera numarul de copaci taiati ilegal de care-s raspunzatori, si ajunge fiecare la sase ani - in primii ani de viata, sansele ca un copac tanar sa se usuce sunt mai mari decat cand deja si-a infipt adanc radacinile in pamant.

        Drept e, asta s-ar putea traduce in cazul unora in puscarie pe viata. Da' macar asa viata lor ar avea o utilitate, in loc sa fie traita doar pt. a strica.
  • +22 (28 voturi)    
    viata buna (Miercuri, 7 octombrie 2015, 7:44)

    Sorrows [utilizator]

    si pentru ca se traieste asa bine in mediul acela radioactiv, uselistii ar trebui sa se duca toti acolo, pentru cativa ani.
    • +11 (11 voturi)    
      Nu ca se vor intoarce (Miercuri, 7 octombrie 2015, 8:38)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      cu mutatii: vor fi de 100 de ori mai hoti si mai minciunosi si atunci Romania va fi ca la Cernobil
    • +9 (9 voturi)    
      eu cred ca de acolo au venit (Miercuri, 7 octombrie 2015, 9:42)

      alin [anonim] i-a raspuns lui Sorrows

      :)
    • +8 (8 voturi)    
      si... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      daca nu vor USListii sa fie sprijiniti sa ajunga acolo...
      Din dragoste de viata!
  • +10 (16 voturi)    
    Inca un mit spulberat?!? (Miercuri, 7 octombrie 2015, 10:19)

    UpNext [utilizator]

    prin care se aduce la proportiile normale, naturale, efectul radioactivitatii. Si nu e primul articol pe acest subiect. Inca de la sfarsitul anilor '90 media stiintifica a publicat articole si imagini cu animale (aparent) neafectate, dar, e adevarat, si plante cu modificari morfologice evidente, din zona de excludere de la Cernobil. Ideea pare sa fie ca efectele nocive, teratologice, ale radioactivitatii intr-un incident nuclear ar fi mult mai reduse decat se estimase initial, iar acest lucru trebuie cunoscut de public.
    Aici apare "diavolul"! Mesajul subtextual este ca putem utiliza armele nucleare fara prea multe precautii si procese de constiinta, pentru ca, oricum, efectele nu sunt atat de devastatoare cum exista in imaginarul colectiv. Toaaaata povestea cu disparitia vietii, iarna nucleara etc. ar fi o imensa fumigena, asa ca marile puteri nucleare, la suparare, pot utiliza fara remuscari loviturile nucleare.
    Ceea ce este, realmente, extrem de grav pentru ce ar putea urma!
    • +3 (3 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:02)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Nu pot sa nu observ valul de articole pe aceasta tema. Culmea, paralel cu aceasta stire despre Cernobil a aparut chiar azi o stire legata de Fukushima (link mai jos). Si pe drept vorbind... sint sigura ca multi se gindesc 'pai stai frate, ca o bomba nucleara parca n-ar fi chiar asa de rea'...

      http://www.dailymail.co.uk/news/article-3263714/Destroyed-man-reclaimed-nature-Amazing-images-reveal-exclusion-zone-Fukushima-abandoned-overgrown-wilderness.html
    • -2 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 22:52)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Da, aveti dreptate, cu atat mai mult cu cat in atmosfera terestra si in apa au avut loc peste 1000 de teste nucleare in ultimii 60 de ani. Ce-i drept in zone nepopulate dar fara schimbari planetare majore. Chestiile cu iarna nucleara si disparitia vietii pe Pamant sunt aiureli. Pe de alta parte, asa cum spuneti, e una din miturile care merita perpetuate.
    • +3 (3 voturi)    
      Stai tu linistit ... (Joi, 8 octombrie 2015, 9:16)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      ... ca nu e nimic spulberat. Doar ca masurile de limitare a scurgerilor radioactive au fost cat de cat eficiente, si in timp nivelul radiatiilor a scazut semnificativ.

      In caz ca intelegi engleza, ai aici date istorice plus explicatii despre ce nivel de radiatie e cat de daunator si cum a evoluat situatia in timp la Cernobil: http://chernobylgallery.com/chernobyl-disaster/radiation-levels/

      Un incident ca Fukushima sau Cernobil se vindeca in cateva decenii, adica ecosistemul la nivel planetar e capabil sa absoarba materialul radioactiv. Un razboi nuclear, in cadrul caruia emisiile ar fi de sute sau mii de ori mai mari, ar putea sa lase in viata doar monocelulare, distrugand milioane de ani de evolutie. Scenariile mai optimiste zic c-ar supravietui si multicelulare mai putin evoluate, gen insecte sau paianjeni - dar toate pasarile si mamiferele, in mod esential tot ce e cu sange cald, ar muri garantat.
  • -4 (10 voturi)    
    Curiozitate (Miercuri, 7 octombrie 2015, 11:53)

    alin [anonim]

    Cate picioare au animalele alea? Da' capete, cate capete au?
  • +11 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 7 octombrie 2015, 13:41)

    Kathy Bates [anonim]

    Dintre elementele rezultate din fisiunea U-235, cele mai periculoase sunt Cs-137 şi Sr-90. Sr-90 e cel mai distructiv pentru organismul mamiferelor.

    Cs-137 are timpul de înjumătăţire de 30 de ani şi Sr-90 de 28-29 de ani.

    De la accident au trecut 29 de ani, ceea ce înseamnă că mare parte din cantităţile de Cs-137 şi Sr-90 eliberate în jur s-au descompus deja în elemente inofensive.
    • 0 (0 voturi)    
      V-ati gandit cumva vreodata de ce... (Duminică, 11 octombrie 2015, 13:27)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Kathy Bates

      --- timpul de injumatatire se numeste timp de injumatatire?
      Bravo, acum stiti!!!
      Prin urmare, dupa cca 30 de ani de la accident, cantitatile de Cs-137 şi Sr-90 inca radioactive au ajuns cam la jumatate din cantitatea initiala. Daca dvs. asta vi se pare OK, nu mai e niciun pericol, totu-i bine si frumos... aud ca ucrainenii vand loturi de pamant langa Cernobal pentru amatorii de casute de vacanta acolo.
  • +2 (2 voturi)    
    Animale salbatice (Joi, 8 octombrie 2015, 0:24)

    Bebe [anonim]

    Pace!
    Iertati-mi interventia....relativ la animalele salbatice care au ocupat teritoriul de la Cernobil...
    Va rog, cu multumiri anticipate, sa-mi explice cineva ...
    ,,,,.....unde este gravitatea problemei cu aceste animale salbatice care traiesc in locuri parasite de oameni?
    Sugerez sa se monitorizeze aceste animale cu metode specifice si sa se determine daca prezinta mutatii din cauza radiatiilor. Daca sunt sanatoase sa se comunice oamenillor ca pericolul a disparut.
    Va rog sa nu faceti calcule referitor la IQ-ul meu---este modest....o dovedeste faptul ca am accesat aceasta stire trunchiata cavvvv

    Va multumesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Pace si dvs. :-) (Duminică, 11 octombrie 2015, 14:12)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Bebe

      Nu e nicio problema cu animalele acelea; e doar o stire interesanta, desi, intr-adevar, cu un titlu inselator. Se intampla adesea in presa romaneasca, unde persista obiceiul ca unul sa scrie stirea, iar un sefulet sa dea titlul.
      Altfel, cu siguranta ca vor urma (sau au deja loc, chiar daca noi nu stim) studii serioase cu privire la fauna si flora locurilor.
      Nu e insa atat de simplu cum prezentati dvs. lucrurile. De altfel, si acest studiu s-a bazat pe imagini aeriene - metoda nepotrivita pentru analize de detaliu. @UpNext mentioneaza mai sus modificari morfologice ale plantelor; e de presupus ca animalele - organisme mult mai complexe - au fost cel putin la fel de afectate.
      Apoi, inevitabil astfel de studii dureaza foarte mult timp, pentru ca multe afectiuni cauzate de radiatii se dezvolta lent etc.
      In fine, mutatiile nu sunt neaparat singurul efect nociv, iar ele, mutatiile, nu se manifesta obligatoriu prin modificari morfologice.
      Ganditi-va la o omenire in care 90% din adulti dezvolta forme galopante de cancer la varsta de 45-50 de ani, astfel incat aproape ca nu exista supravietuitori de peste 55.
      Unui observator extern superficial, specia i-ar putea parea una infloritoare, numeroasa si formata aproape exclusiv din copii, tineri si adulti in putere. Altfel, lumea ideala pentru conducatorii nostri, nu?
      N-avem de unde sti cat de sanatoase sunt animalele alea, cat timp traiesc, cum si de ce mor si in general cat de diferite sunt de semenii lor care traiesc intr-un mediu, sa-i zicem normal.
      Altfel, cu siguranta ca exista un dram de adevar in ce sugereaza unii forumisti mai sus - ca, pana la urma, poate ca "un pic" de radioactivitate nu strica. E doar un factor de selectie, mai mult sau mai putin asemanator altora. Intrebarea e in ce masura suntem noi, ca societate si indivizi, dispusi sa lasam selectia naturala sa-si urmeze cursul.