Un leu cu coama neagra, vedeta rezervatiei Hwange din Zimbabwe, a fost ucis de un dentist american / Ranit cu arcul, animalul a fost omorat dupa o urmarire de 40 de ore

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 iulie 2015, 5:54 Actualitate | Mediu

Leul Cecil, ucis de Walter James Palmer
Foto: Captura YouTube
Un bogat dentist american a declansat o noua polemica despre practicilor amatorilor de vanatoare in Africa, dupa ce a ucis un leu cu coama neagra, o adevarata vedeta a celei mai mari rezervatii din Zimbabwe, scrie AFP.

Potrivit Daily Mail, dentistul a recunoscut ca a ucis leul, dar sustine ca nu stia ca acesta este protejat.

La cateva luni dupa scandalul starnit de uciderea unui rinocer negru in Namibia - o specie amenintata cu extinctia - un american este acuzat ca l-a ucis pe Cecil, un leu in varsta de 13 ani, vedeta parcului Hwange si celebru pentru coama lui neagra.



Dupa ce a fost acuzat de ONG-ul Zimbabwe Conservation Task Force (ZCTF), implicarea sa a fost confirmata de Asociatia operatorilor de safari din tara (SOAZ).

Nici parcul Hwange si nici politia nu au putut confirma daca acesta se mai afla in tara marti seara, si nici daca va fi judecat, in conditiile in care doi complici ai sai vor aparea miercuri in fata justitiei pentru braconaj.

Walter James Palmer, un dentist din Minnesota (nordul SUA), declara in 2009, pentru New York Times, ca a invatat sa traga cu arcul la cinci ani si ca este capabil "sa loveasca o carte de joc de la peste 90 de metri distanta".

Pagina de Facebook a cabinetului sau a fost inchisa dupa numeroase insulte.

In Zimbabwe, vanatoarea nu este autorizata decat in rezervatii private si in anumite cote, dar nu si in parcuri nationale, precum Hwange, vizitat anul trecut de 50.000 de oameni, dintre care 23.000 straini.

 40 de ore de urmarire

Potrivit ONG-ului, Cecil ar fi fost atras in afara parcului cu ajutorul unei carcase de animal agatate de o masina.

Walter James Palmer ar fi tras apoi in Cecil cu un arc, ranindu-l dar fara sa-l ucida. Animalul a fost ucis dupa o urmarire de 40 de ore, cu ajutorul unei arme de foc, spune acest ONG, care adauga ca dentistul ar fi platit 50.000 de dolari intermediarului sau.

Ulterior, corpul animalului a fost jupuit si capul taiat, pentru a fi luat ca trofeu.

Doi locuitori din Zimbabwe sunt acuzati ca l-ar fi ajutat: Theo Bronkhorst, a carui familie detine o societate specializata in vanatori de leoparzi, in norul tarii, si Honest Trymore Ndlovu, proprietarul fermei unde au fost descoperite ramasitele leului, la inceputul lunii.

"Cel mai trist este ca, dupa moartea lui Cecil, leul care urmeaza in ierarhie, Jericho, va ucide probabil toti puii lui Cecil", a adaugat ONG-ul.










22525 vizualizari
  • -33 (43 voturi)    
    Titlu senzational (Miercuri, 29 iulie 2015, 7:14)

    Daria [anonim]

    Zau ca nu ma pot abtine! Puteati pune un altfel de titlu, nu sa lasati impresia cum ca "vai, ce eveniment s-a produs"!
    Asemenea stiri imi provoaca revolta si, sincer, mai degraba as aprecia daca ati face un demers jurnalistic, in sensul initierii unor campanii de constientizare a cetatenilor decat sa publicati, efectiv, un articol fara niciun sens.
    • +40 (40 voturi)    
      Cecil (Miercuri, 29 iulie 2015, 8:45)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui Daria

      Chiar este o stire; daca citesti putin presa straina o sa vezi cata atentie acorda "Cecil the lion". Era un simbol al tarii.
      Nu vreau sa citesc doar "romanisme".
      • 0 (4 voturi)    
        precizare (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:46)

        Daria [anonim] i-a raspuns lui aaragn

        Imi dau seama acum ca, de fapt, nu m-am exprimat astfel incat sa reiasa ce ma deranjeaza. BBB se pare ca m-a inteles, totusi.
        Barbaria asupra leului m-a revoltat si, da, este o stire! Dar modul de prezentare in articol nu imi convine. Ca si cum: "Iata ce s-a intamplat insa, cam atat!" Suntem simpli spectatori neputinciosi, sau cum? As fi dorit de la dragii jurnalisti, mai informati decat noi toti la un loc, sa ne prezinte campanii ale organizatiilor sau persoanelor care lupta impotriva abuzurilor si crimelor asupra animalelor si sa ne invete sa si facem ceva, efectiv! Nu doar sa ne contrazicem pe forum ca e sau nu e o stire! Pana una alta se pare ca acel individ nu a fost nici macar arestat. Ce sa priceapa cine citeste? Ca e revoltator sa ucizi un leu dupa ce il urmaresti 40 de ore, insa ai totusi sanse sa nu te pedepseasca nimeni?
        Nota bene: Intrebarea e retorica.
        • +3 (3 voturi)    
          sincer... (Miercuri, 29 iulie 2015, 18:04)

          grigule [anonim] i-a raspuns lui Daria

          ...este total neclar ce vrei sa spui sau ce anume te deranjeaza! E sau nu o stire in sine? Dupa prezentarea neutra a stirii ce ar fi trebuit sa urmeze? O petitie sa-i scoatem dintii dentistului? Nu e responsabilitatea fiecaruia din noi da nu "se simta simpli spectatori neputinciosi"? Daca vrei sa faci ceva faci, nu doar te revolti ca nu face altcineva ceva, care de fapt nici nu are atributii in zona respectiva.
  • -10 (22 voturi)    
    HOTnews (Miercuri, 29 iulie 2015, 7:15)

    7cats [utilizator]

    Hotnews...este cineva vânător la voi in firma?vad ca nu l-ati pus pe prima pagina.
  • -24 (26 voturi)    
    Imbecilitate totala !!!! (Miercuri, 29 iulie 2015, 7:55)

    polonyca [utilizator]

    Asta e stire ?????Dentistul asta.....ar tre vanat si el , eventual cu un art !! Deabia la final , am avea o stire adevarata. Ar merge si poza cu ....trofeul cred !!!!
    • +12 (14 voturi)    
      Dar de Ioan Niculae nu zice nimeni nimic?? (Miercuri, 29 iulie 2015, 10:19)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      A vanat un elefant si a platit 100 000 euro ca sa fie adus impaiat in tara.
  • +33 (33 voturi)    
    da, este o stire (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:28)

    jaz [utilizator]

    asa se intampla cand un baiat care se crede ""exceptiomal"" isi pune in cap sa obtina ceva:

    minte - zice ca nu stia ca leul este protejat

    corupe - dentistul a platit $50,000 pentu trofeu

    produce suferinta - leul a fost fugarit 40 de ore dupa ce a fost ranit de exceptinal cu o sageata

    nu-si asuma nici o responsabilitate - a fugit cu trofeul lasandu-i pe cei doi bastinasi sa sufere consecintele

    din pacate astfel de atitudine gasim peste tot la oameni ca si la tari.
  • +20 (22 voturi)    
    Grosolan! (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:38)

    BBB [anonim]

    De acord ca astfel de stiri provoaca revolta si repulsie fata de unele specimene umane.
    Decat sa insiste pe biografia criminalului ala (care apropo, alte surse spun ca ar fi fost spaniol)
    mai bine s-ar initia niste campanii care sa arate ca vanatoarea este un fenomen criminal premeditat, care ar trebui pedepsit in aceeasi masura ca si omuciderea.
    • +4 (6 voturi)    
      Mdah... (Miercuri, 29 iulie 2015, 11:11)

      daydr3am3r [utilizator] i-a raspuns lui BBB

      Campanii sunt multe dar nu prea au efect. Dovada e chair faptul ca avem specii pe cale de disparitie si ca numarul lor creste: https://www.worldwildlife.org/species/directory?direction=desc&sort=extinction_status

      Aparent unii au impresia ca daca au bani pot face orice. Nu e de mirare ca nu sunt adoptate legi serioase care sa pedepseasca pe cei ce omoara animale in pericol de extinctie din moment ca multi politicieni sunt si vanatori, mai ales in tarile africane si US.
  • +5 (9 voturi)    
    Stie cineva? (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:57)

    ipolitic [utilizator]

    Unde pot obține autorizație de vânătoare pentru specia
    "Homo densator opulens var.americansis"?
    • -4 (6 voturi)    
      Da, eu stiu... (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:15)

      Canadian13 [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      ..in romanica, unde tot felul de ipolitici au tot felul de prejudecati despre americani. Cum ca sunt grasi si prosti si opulensisi si alea alea.
      Banuiesc ca nu ai stat de vorba niciodata cu un American , in viata ta, nu-i asa ?
      • +1 (5 voturi)    
        Langsam (Miercuri, 29 iulie 2015, 23:50)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

        Nu am prejudecati mai multe sau mai putine despre americani ca de exemplu Seinfeld. Sunt un "exeget" in Seinfeld.
        De altfel, am o cohorta de rude in State(vreo 50+) dar nimic nu ma obliga sa am o parere buna despre ei, daca prin pura coincidenta, i-as vedea pe canale de stiri nimicind specii de animale, pustiind paduri tropicale in Amazonia sau pregatind cianurarea Rosiei Montana.
        Gras, prost, opulent...
        De unde atata sensibilitate la aceste epitete?
      • 0 (0 voturi)    
        Lucrez in IT (Joi, 30 iulie 2015, 22:16)

        BartSimpson [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

        Si iti pot garanta ca sunt cei mai prosti si totodata (ce supriza) cei mai intoleranti clienti ..
  • +16 (18 voturi)    
    A distrus o linie genetica exceptionala (Miercuri, 29 iulie 2015, 10:11)

    seb_h [utilizator]

    Leul era f rezistent, dupa ce a fost ranit de sageata au trbuit 40 ore de urmarire...puii sai au fost ucisi de masculul ce i-a succedat fara vreun merit...leii cu coama neagra sunt tot mai rari...grozav vanator
  • +13 (15 voturi)    
    Crime impotriva animalelor (Miercuri, 29 iulie 2015, 10:52)

    Radu [anonim]

    Dentistul este un nenorocit si un mincinos. Asa e cu astia care au bani multi si nu stiu pe ce sa mai cheltuie. Cu cei 50.000 $ putea sa faca o gramada de lucruri bune. Se vede in clipul video ca leul are zgarda la gat, pe care nu cred ca si-a pus-o singur, ceea ce inseamna in mod evident ca este protejat si monitorizat de catre rangerii rezervatiei. Ar trebui sa il vaneze si pe el cineva cu arcul printr-o padure, ceva de genul filmului in care a jucat Van Damme si sa il urmareasca pana la capat... Trebuie prins dobitocul asta si inchis vreo 10 ani, altfel vor face si alti smecheri ca el.
  • +10 (12 voturi)    
    Inca (Miercuri, 29 iulie 2015, 13:24)

    tudor74 [utilizator]

    Inca unu aia mica, doar ca asta nu face parte din gasca mioritica Adrian Nastase, Tiriac, Ion Niculae si Ceausescu
  • +8 (10 voturi)    
    leu (Miercuri, 29 iulie 2015, 14:48)

    Bety [anonim]

    Ar trebui să plătească pentru cruzimea de care a dat dovadă. Și nu numai el. La fel și ai noștri mari vânători care omoară ciocârlii, urși și alte animale fără nici un drept. Cruzimea față de animale este manifestată de tot felul de psihopați dintre care unii ne și conduc.
  • +6 (6 voturi)    
    de aia sunt scumpe implanturile dentare (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:21)

    rov [utilizator]

    sa aiba doftorii banut de leut...
  • +4 (4 voturi)    
    King Lion (Miercuri, 29 iulie 2015, 16:26)

    Jade Parker [anonim]

    I will remember the name:walter james palmer...and a day will come ..
  • -2 (8 voturi)    
    American redneck (Miercuri, 29 iulie 2015, 17:17)

    Joseph Porta [utilizator]

    Atat. Pacat de leul ala, dar mare pacat si de sutele de mii de morti, "collateral victims", ce raman in urma "exceptionalilor", acolo pe unde exporta "freedom & democracy".
  • +1 (3 voturi)    
    CIND DORMI NU UITA CA SI TU VEI PATI LA FEL (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:22)

    mihai [anonim]

    timpul tau a inceput sa se scurga precum nisipul din clepsidra. pas cu pas vei fii urmarit si haituit ,clipa de clipa gindestete ca vei cere indurare si o moarte mai usoara nu chinuita cu a avuto si leul ucis de tine. nu esti barbat sa ai puterea de a sta fata in fata cu leul care a fost o victima a unui lasi . esti un gertoi si un lasi . tic - tac ceasul tau a inceput sa bata catre asfintit
    • +1 (1 vot)    
      haha (Joi, 30 iulie 2015, 13:14)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      l-ai tradus pe asta :)
      https://www.youtube.com/watch?v=J51LPlP-s9o
  • +1 (3 voturi)    
    Imi place ca sar toti la american (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:33)

    LiviuX [utilizator]

    Dar oare de ce nu zice nimeni nimic de ce e la noi, cand tiriac, nastase organizeaza adevarate masacre in masa? Dar e mai simplu sa te legi de altii care nu-ti pot face nimic... Pe de alta parte, eu consider ca principala vina o au localnicii, nu americanul sau spaniolul, ce o fi fost. El doar a platit si era datoria localnicilor sa-i arate ce sa vaneze sau sa-l opreasca daca ar fi vrut sa vaneze ceva protejat. De asta i-a si platit si nu a vanat de unul singur, nu avea de unde sa stie ce animale sunt protejate. Ca eu unul nu sunt de acord cu vanatoarea in general si consider ca ar trebui total interzisa, e deja alta treaba. Mai mult, asa ar scapa TOATE animalele.
    • +1 (1 vot)    
      foarte convenabila explicatia (Joi, 30 iulie 2015, 10:31)

      Joseph Porta [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      De fapt localnicii sunt de vina. Da, evident ca au si ei o parte din vina dar pune-te in situatia unui muritor (la propriu) de foame, cu opt copii acasa si pune in balanta cateva mii sau chiar zeci de mii de dolari. Iti mai da mana sa ai constiinta? Banul corupe, cu atat mai usor acolo unde e saracie lucie.
      • 0 (0 voturi)    
        Si daca tara e subdezvoltata, a cui e vina? (Joi, 30 iulie 2015, 14:14)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Joseph Porta

        Evident a americanilor nu, ca totdeauna? Doar ei sunt vinovati si de situatia din Romania, Coreea, China, etc.... Mai mult, unul din cei angajati era vanator profesionist am inteles, aranjand vanatori pentru cei care platesc. Deci cu atat mai mult trebuia sa stie ce face si el si cel care l-a angajat.
    • 0 (0 voturi)    
      P.S. (Joi, 30 iulie 2015, 14:17)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Vad ca intre timp au aparut comentarii relative si la vanatorile de la noi. Ce-i drept nu tot atat de dure ca cele adresate americanului, dar macar e un pas inainte. Si totusi nici un comentariu inca relativ la interzicerea totala a vanatorii... Desi asta ar rezolva toate problemele.
  • +3 (3 voturi)    
    Trofeu (Miercuri, 29 iulie 2015, 23:18)

    V. Veroiu [utilizator]

    Lansez o opinie pur personala si va intreb ce parere aveti: nu cumva cei care cauta trofee (si nu ma refer la sport sau activitati intelectuale) doresc de fapt sa isi mascheze cu beteala niste defecte majore?