O fundatie vrea sa cumpere 100.000 de hectare de padure in Romania, pentru a crea una dintre cele mai importante rezervatii din Europa

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 27 iulie 2015, 18:19 Actualitate | Mediu

O fundatie intentioneaza sa cumpere 100.000 de hectare de padure din Romania pentru a crea una dintre cele mai mari importante europene, in care si-ar putea gasi adapostul pradatori precum ursii si lupii, scrie cotidianul The Scotsman.

"Carpatii romanesti reprezinta unele dintre cele mai salbatice locuri din Europa. Sunt carnivori mari aici si exista o biodiversitate imensa", spune directorul executiv al fundatiei Conservation Carpathia, Christoph Promberger, care adauga insa ca acest areal se afla acum sub o presiune enorma.

In incercarea de a proteja aceasta biodiversitate, Conservation Carpathia a inceput sa cumpere teren cu bani primit cu titlul de donatii. Infiintata in 2009, ONG-ul a achizitionat deja 16.000 de hectare si intentioneaza sa ajunga la 100.000 de hectare in urmatorii ani.

Cotidianul citat afirma ca proiectul beneficiaza si de sprijinul printului Charles, dar Fundatia Printul de Wales Romania a precizat, intr-un mesaj postat pe contul de Facebook, ca "nu este implicata in achizitia a 100.000 de hectare de padure in Romania si nu patroneaza Fundatia Conservation Carpathia".

"Alteta Sa Regala sustine in continuare protejarea patrimoniului natural unic din Romania, prin intermediul Fundatiei sale lansate in timpul vizitei din luna iunie a acestui an", se arata in acest mesaj.

Articolul a fost initial publicat, in presa din Romania, de Economica.net.










3840 vizualizari
  • +4 (12 voturi)    
    Rezervatie (Luni, 27 iulie 2015, 18:31)

    DrPepper [utilizator]

    Daca aceasta fundatie se tine de cuvant si ar face acest habitat si nu va exploata sub nici o forma padurea, statul ar trebui sa le dea gratis suprafata.
    Decat sa ramana la defrisari mai bine rezervatie.
    • +6 (6 voturi)    
      proprietatea este problema?.. (Marţi, 28 iulie 2015, 2:42)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui DrPepper

      Statul poate declara o zona rezervatie naturala si toate fundatiile non-profit pot sa puna umarul la conservare. Sa treaca un teren public in proprietate privata!? imi fac si eu o fundatie.. da-mi miile de hectare..
      • 0 (0 voturi)    
        realitatea este cam asa (Luni, 3 august 2015, 15:35)

        Irizat [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Problema este ca Statul nu are mijloacele si dorinta de a proteja aceste arii. Fundatia are. Am vazut cu ochii mei schimbarile de pe valea Dambovitei intre Iezer si P. Craiului. Acolo unde acum vreo 6 ani coborau camioane pline cu busteni intr-o cadenta de un camion la 10 minute (!!!), azi este liniste iar vegetatia se raface. Si-au angajat baieti tineri pe post de ranger-i i-au scolit si acum astia bat toata valea si nimic nu mai misca. Plus: au mici excavatorase cu care refac solul si vegetatia distrusa pe vechile drumuri de TAF unde din cauza ploilor s-au format ravene (din cauza lipsei de vegetatie - aka padurile defrisate).
  • -4 (14 voturi)    
    Legaturi (Luni, 27 iulie 2015, 18:45)

    BennyBenois1 [anonim]

    Si uite ce frumos se leaga tot iar: exista proiectul de HG cu 500 euro/hectar pentru cei care detin paduri in zone rezervate natural bla bla... Deci 100.000 de ha, cat vrea fundatia asta, inseamna nu mai putin de 50 mil euro/an dati gratis catre o fundatie straina. Bine se mai fac tunuri in Romania.

    Zero reactii se pare.
    • 0 (0 voturi)    
      cronologie si matematici (Luni, 3 august 2015, 15:37)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui BennyBenois1

      1) Fundatia asta activeaza de cel putin 2 ani.
      2) Ai idee cat costa un HA de padure? Cu siguranta mai mult de 500E. Unde e profitul?
  • -4 (14 voturi)    
    si cine o fi in spate??? (Luni, 27 iulie 2015, 19:08)

    MBA [utilizator]

    O fi guvernul Ungariei in spatele acestei fundatii? Cumpara doar la noi sau cumpara masiv si pe alti munti? E cusuta cu atza alba...
  • -3 (11 voturi)    
    JJ (Luni, 27 iulie 2015, 19:32)

    kronk [utilizator]

    Alta pacaleala.S-au pus baietii cu jaful pe paduri.In loc sa infiinteze o politie forestiera bine inarmata ei vind mai departe.In China pentru taieri ilegale 150 de chinezi au primit inchisoare pe viata.La noi se fura in continuare.
  • +2 (8 voturi)    
    Completare (Luni, 27 iulie 2015, 20:55)

    BennyBenois1 [anonim]

    Atentie mare la aceasta miscare. Natura 2000 este o asociatie care solicita o hotarare de guvern pentru aocarea a 500 euro/ha din rezervatie naturala.

    In acelasi timp, o "fundatie" din Europa, nu se precizeaza clar care este provenienta acesteia, vrea sa achizitioneze 100.000 de ha pe care mai mult ca sigur va incerca sa le introduca in circuitul zonelor protejate. Reiterez ca, odata ce finalizeaza achizitia si primeste si suportul acestei HG cu 500/luna, fundatia respectiva va intra atat in posesia unei suprafete enorme de padure, dar si in posesia unor sume de bani constante, 50 de mil euro/anual.

    Poate oricand sa renunte la planurile ei de refacere a mediului natural si sa plece in 3 ani cu o gramada de bani.

    In orice caz, faptul ca o fundatie straina ar detine astfel de suprafete de padure, ar conduce la o crestere a riscurilor nationale automat.

    Si mai este ceva, fundatia respectiva nu are proiecte in alte tari, decat in Romania. WTF??

    Suna a business local imbracat cu PR si publicitate fina.
    • +1 (1 vot)    
      Poate casuspicinea este excesvia (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:31)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

      Dar da, mecanismul descries de tin este plauzibil, I deja s-a aplicat cu ucces in alte domenii!
      Precum privatizrea pe 1 lei a unei mari inteprinderi, cu clause ce includeau investitii, pastarea profilului, interdictiacncedierilor massive, etc.
      Dacaa doua zi DUPA ce ai obtinut uzina, nu respecti promisiunile, ce se intampla? Pride orbul, soate-i ochii!
      La fel in cazul de fata, suna foarte, foarte bine si frumos "a crea una dintre cele mai mari importante europene, in care si-ar putea gasi adapostul pradatori precum ursii si lupii", dar daca nu respecta de loc aceste promisiuni?!
  • -1 (5 voturi)    
    urrraaa! (Marţi, 28 iulie 2015, 9:30)

    miculescu-rucar [utilizator]

    o rezervatie naturala ptr protectia lupilor si a ursilor,populata cu pliznoti!
    pliznotii vor fi hrana naturala,bio,organica,fara e-uri,fara hormoni de crestere,pentru lupi,ursi si alte carnivore!
    • +2 (2 voturi)    
      cred (Marţi, 28 iulie 2015, 14:10)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      ca voi nu stiti ce sunt pliznotii,ca altfel ati da cu - intr-oveselie!!!!!!!!!!!
      • 0 (0 voturi)    
        ce vrei, sunt tineri! (Miercuri, 29 iulie 2015, 9:27)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Nu au de unde sa stie bancul cu Nea Nicu si "please, not!"
  • +4 (4 voturi)    
    poate stie cineva in cetara din U.E. sau Europa (Marţi, 28 iulie 2015, 13:34)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    excluzand Romania, strainii pot cumpara terenuri agricole sau paduri, ca si in cazul ikea ?