​VIDEO Un ONG din SUA acuza gigantul industriei lemnului Holzindustrie Schweighofer Romania ca ar cumpara lemn taiat ilegal. Reprezentantii firmei spun ca vor face o ancheta interna

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2015, 18:35 Actualitate | Mediu

Defrisari
Foto: Reuters
Environmental Investigation Agency (EIA), un ONG de mediu cu birouri in Washington D.C. si Londra, a dat publicitatii filmari din care reiese ca reprezentantii companiei Holzindustrie Schweighofer Romania ar accepta cu buna stiinta si ar recompensa printr-un sistem de bonificatie lemnul taiat ilegal din padurile din Romania. Reprezentantii Holzindustrie spun ca respecta legile, dar vot face o ancheta interna. Holzindustrie Schweighofer este unul dintre cei mai mari jucatori pe piata lemnului, iar numele firmei austriece a fost folosit in discutiile politice despre un nou cod silvic.



"In timpul filmarilor, investigatorii EIA au jucat rolul unor investitori straini care au castigat drepturile de punere in valoare a unei cantitati anume de lemn din padurile unei asociatii de proprietari din Romania. In discutiile pe care acestia le-au purtat cu oficialii romani si austrieci ai companiei Schweighofer, investigatorii au mentionat de mai multe ori intentia de a taia mai mult decat este permis conform contractului cu asociatia de proprietari. Investigatorii au cerut companiei asigurari ca lemnul ilegal va fi cumparat. In toate ocaziile, oficialiii Schweighofer au confirmat ca vor cumpara lemnul. Mai mult decat atat, acestia au aratat bonusurile pe care le ofera pentru cantitati suplimentare de lemn", se arata intr-un comunicat emis de Environmental Investigation Agency.


"Romania se afla in mijlocul unui efort critic de a combate taierile ilegale ale padurilor sale de o frumusete si valoare unica. Aceasta lupta impotriva taierilor ilegale nu poate fi castigata daca o companie puternica precum Schweighofer cumpara cu buna stiinta si recompenseaza lemnul ilegal", a spus Alexander von Bismarck, director executiv al EIA SUA.


Pe 23 martie, Presedintele Romaniei a retrimis noul cod silvic inapoi in Parlament pentru amendamente si dezbateri. La scurt timp a fost data publicitatii scrisoarea trimisa de CEO-ul Schweighofer catre primul ministru al Romaniei, cerand sa schimbe Codul Silvic, in caz contrar amenintand cu efecte negative asupra comertului dintre Austria si Romania, in general. Elementul din Codul Silvic care face obiectul dezbaterilor este limita de 30% impusa oricarei companii in procesarea unei specii sau sortiment din Romania.

Reprezentantii Holzindustrie Schweighofer Romania spun intr-un punct de vedere trimis la solicitarea HotNews.ro ca respecta legile si reglementarile in vigoare atunci cand cumpara lemn.

In privinta acuzatiilor privind cumpararea de lemn taiat ilegal, reprezentantii Holzindustrie Schweighofer spun ca vor demara o ancheta interna si va lua decizii in consecinta. "Toate persoanele implicate in procesul de achizitionare sunt obligate sa semneze pe proprie raspundere faptul ca vor respecta normele de conduita interna. Compania noastra nu va tolera  comportamentul inadecvat  al angajatilor sai", se arata in raspunsul trimis de Holzindustrie Schweighofer Romania.

In ceea ce priveste reglementarile propuse in noul Cod Silvic, reprezentantii companiei spun ca nu se opun acestora.

"Romania are 6 milioane de hectare de terenuri forestiere. Dintre acestea, 2 milioane de hectare sunt paduri de conifere. Recoltarea totala din Romania este de 19 milioane mc pe an, din care 8 milioane mc sunt busteni de conifere (date INSSE). Dupa deschiderea unitatii de productie de la Reci, Holzindustrie Schweighofer va cumpara  si prelucra busteni de conifere in valoare de 2,3 milioane mc lemn de origine romaneasca si 1,2 milioane mc de lemn provenit din import. Astfel, volumul total de bustean de conifer achizitionat  de  Holzindustrie Schweighofer din fondul forestier romanesc,  va fi de 29%.  Aceasta este o confirmare suplimentara a faptului ca Holzindustrie Schweighofer nu se opune Codului Forestier  ci  interferentei acestuia in dezvoltarea afacerilor societatilor comerciale private.  Noi consideram ca limitarea liberei circulatii a marfurilor este impotriva abordarilor stabilite de catre Uniunea Europeana. Codul Silvic are rolul de a reglementa gestionarea responsabila si durabila a padurilor din Romania. Aspecte privind concurenta nu isi au locul in Codul Silvic. In plus, la solicitarea noastra, Consiliul Concurentei  a confirmat faptul ca o astfel de limitare este contrara dreptului concurentei in Romania si Europa, precum si liberei circulatii a marfurilor", mai spun reprezentantii companiei.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8658 vizualizari
  • -8 (22 voturi)    
    überhaupt (Luni, 27 aprilie 2015, 18:43)

    Mazeta [utilizator]

    După adopțiile de copii, Iohannis s-a gândit că e bine să se ocupe și de adopțiile de copaci. Oricum, în străinătate vor duce o viață mult mai bună decât în România.
    • +5 (7 voturi)    
      p$d si iudemere au stiinta de asta (Luni, 27 aprilie 2015, 18:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      nu te ascunde dupa ciresh...cum ? este vorba de Kerestoy Gaterszag SRL...e jenant ca te preface neshtiutor..de 24 de ani shleahta care o admire tu are drujba in functiune..de reimpadurire nimic...p.s Lacatushul din Craiova a fost intrebat de cineva de la pro tv..cum e cu codul silvic..evident ca acel p$d ist a mintit....insa tu bati apa in piua

      http://romaniateiubesc.stirileprotv.ro/emisiuni/2013/sezonul-2/marea-defrisare-3-padurarii-din-romania-oameni-care-atenteaza-la-dreptul-nostru-la-mediu-si-aer-curat.html
    • +11 (11 voturi)    
      hai amenda (Luni, 27 aprilie 2015, 19:01)

      torna_fratre [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mi se rupe de ancheta interna eu vreau ancheta autoritatilor si eventual trasa o amenda mai mare de 5 ori valoarea materiala a lemnului braconat si traficat.
      Sau mai bine de 50 ori poate asa se vor potoli si astia ca daca ar fi dupa mine ...le-as inchide obloanele cu tot riscul social.
    • +1 (1 vot)    
      ! (Luni, 27 aprilie 2015, 19:07)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ceva de bine ai zis si tu vreodata?
  • +4 (4 voturi)    
    nu mai conteaza (Luni, 27 aprilie 2015, 19:31)

    gigiK [utilizator]

    Nu mai conteaza ca sunt austrieci. When in Rome... E interesant cum moralitatea stricta se mai inmoaie cand nu mai joci pe teren propriu.

    Mai sunt exemple si in alte domenii, Ericsson, tot in Romania, Telia Sonera prin Kazakhstan. Dar ce putem zice, sunt exemple de moralitate in tara lor.
  • +9 (9 voturi)    
    :) (Luni, 27 aprilie 2015, 19:44)

    I [utilizator]

    ca se cumpara lemn taiat ilegal e clar. Intrebarea e de ce noi romanii ne asteptam ca o firma sa faca treaba politiei? Seful politiei ce spune? Ponta?
  • +10 (10 voturi)    
    cat mai toleram? (Luni, 27 aprilie 2015, 19:45)

    ave-ave [utilizator]

    Se stiu lucrurile acestea de ani de zile, iata acum avem si o dovada. Ei si ce, romanul tot tolerant si resemnat este.
    O sa ne trezim atunci cand n-o sa mai avem paduri deloc.
    Stand indiferenti in casa facem jocurile politicienilor si mafiotilor (a se vedea si declaratia escrocului). Fara manifestatii in strada care sa duca la caderea guvernului si a Parlamentului hotii isi vad nestingheriti de taiat padurile tarii.
  • -7 (7 voturi)    
    Chestii si interese . (Luni, 27 aprilie 2015, 20:29)

    Drujbaru [anonim]

    Dincolo de subiectul interesant pentru marele public , este de vazut pe cine deranjeaza exporturile de cherestea si alte derivate pe care le face firma austriaca ( care are o gramada de alte belele ) dar din Romania . Sa fie alti exportatori din alte tari afectati ( piata principala a austriecilor este Japonia ) ? Care sunt aceia ? Greu de spus daca nu vedem cine plateste ONG-ul . Chestia cu taiatul , legal sau ilegal , este treaba padurarilor , sa zic asa . Oricum , puterea de regenerare a padurilor din Romania este mai mare cam cu 7-8 milioane de mc fata de cat se taie si se aproba . Asta ca Romsilva sa tina pretul ridicat . Poate confirma orice meserias de la academia de profil .
    • +2 (2 voturi)    
      70 ani!! (Marţi, 28 aprilie 2015, 12:41)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Drujbaru

      Mai, drujbarule, AI idee CAT ii ia unei paduri sa creasca pana la varsta de 70 ani (varsta optima de taiere la cele mai multe specii de arbori)??!! Sa iti spun eu: ii ia FIX 70 ani!!
      Daca iei in considerare inceputul taierilor masive (cu indulgentza - ca, de fapt, jaful a inceput mai devreme!!) 1995, cand am inceput eu sa fac primele sesizari, plus inca vreo max. 20 ani de acum (cat o sa le ia la ãstia sa termine de taiat, in ritmul ãsta), rezulta ca, de acum in 20 de ani, vei ramane cu NIMIC bun de taiat pentru 30 de ani de atunci inainte!! Din CE vor mai trai atunci comunitatile care se bazeaza in special pe "padure"??!!
      Mai exact: ce a fost taiat in 1995 va ajunge la varsta de taiere in 2065! Iar acolo unde se taie astazi, va mai fi padure buna de taiat in 2085!

      Ai inteles ideea? sau tre' sa-ti desenez? Peste maximum 20 de ani, timp de inca 30 ani de atunci inainte, mai tai tu CIUCIU!!
      • -1 (1 vot)    
        Ecoul padurii . (Marţi, 28 aprilie 2015, 19:20)

        Drujbaru [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        Tanti Codruta ! Ia matale situatia de la Romsilva si vezi ca pana prin 97 s-a taiat mai putin decat pe vremea lui nea NIcu ( dealtfel , chiar si in fiecare din anii trecuti , am taiat mai putin ) . Cam cu vreo 6,5 milioane mc pe an . Adica , in procente , cam cu 35 % mai putin . Asta din cauza bramburelilor din unitatile de exploatare , fostele IFET -uri si din cauza demararii retrocedarilor . Afla ca masa lemnoasa care se poate exploata anual se stabileste pe baza amenajamentelor silvice , vizate la nivel national de cei de la Academia agricola si silvica . Amenajamentele se fac pe fiecare parchet in parte , pe toate padurile , indiferent de forma de proprietate . Cu toate astea , noi exploatam cam 80 % din ce se aproba , inclusiv furturile . Care ar fi problema ? Ochelarii de cal ? Sau poate oportunismul activistilor care vor si ei un os de ros ?
  • +9 (11 voturi)    
    Taierea padurii-crima impotriva umanitatii!! (Luni, 27 aprilie 2015, 21:03)

    mihai1986 [utilizator]

    In Austria este interzis sa se taie padurile...noi suntem oare tara bananiera?? Ar trebui sa fie prioritate nationala, la fel ca lupta anticoruptie...Altfel, in cativa ani, nu o sa mai avem aer curat, fauna, in schimb vom avea poluare, inundatii...De ce taierea arborilor sub valoarea de 5 ori mc de masa lemnoasa pe picior nu e furt???Doar in domeniul silvic e asa, in rest, furtul e pedepsit... si daca furi un ac...nu conteaza valoarea...De ce nu se adopta Codul silvic, de ce nu sunt interzise taierile la ras? De ce nu li se da dreptul jandarmilor sa constate contraventii si infractiuni silvice??? Erau singurii care mai opreau hotii de lemne, politia e degeaba...Opriti taierea padurilor!!!
    • +3 (3 voturi)    
      scuze!! (Luni, 27 aprilie 2015, 21:20)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mihai1986

      Mi-a alunecat mana (din cauza ca ma enervase drujbaru de mai sus) si ti-am dat din greseala un "minus" - contorizeaza-l invers! ;)
    • -6 (6 voturi)    
      Crima , sanchi . (Luni, 27 aprilie 2015, 21:23)

      Drujbaru [anonim] i-a raspuns lui mihai1986

      Sa comentezi ceva despre paduri inseamna sa si sti cate ceva despre fenomen . Padurea este o cultura ca oricare alta numai ca are o perioada de recoltare mai mare ( 40 de ani la plop , vreo 80 la rasinoase si peste suta la foioase ) . Daca n-o tai , apar daunatori care pun in pericol restul paduriii ,, scade valoare comerciala a arborilor pentru ca si la acestia apare cancerul ca si la om . In Austria , ca si in Germania , nu este interzisa taierea . Se face tot in regim silvic numai ca acolo , din cauza pretului ridicat , se taie doar pentru igiena . In rest , sa sti ca putere de regenerare a padurii din Romania , adica ceea ce se poate taia fara sa pui in pericol mediul , este cu vreo 7-8 milioane de mc peste ce se taie acum . Adica taiem , cu tot cu furturi , cam trei sferturi din cat am putea .
      • +3 (3 voturi)    
        none (Marţi, 28 aprilie 2015, 7:02)

        ioanadoe [anonim] i-a raspuns lui Drujbaru

        Verestoy tu esti? Eu am tot auzit de inundatii (suntem aproape in luna mai, deci mai e putin pana la urmatoarele) din cauza defrisarilor masive. Desertificare in Gorj si Mehedinti.
        "Adica taiem , cu tot cu furturi , cam trei sferturi din cat am putea . "Si de ce sa fie furturi daca tot se taie? Nu suntem slavii sau prostii altora. Sau poate ca suntem.
        • -1 (1 vot)    
          Chestii... (Marţi, 28 aprilie 2015, 18:00)

          Drujbaru [anonim] i-a raspuns lui ioanadoe

          Furturi au fost de cand lumea . Fura padurarul doi-trei busteni ca-si face casa sau isi marita fata , fura carutasul care duce lemnul padurarului si tot asa . Nu era altfel nici pe vremea lui nea Nicu . Ocoalele silvice tin socoteala furturilor si Regia mama are o situatie care spune ca taiem sub puterea de regenerare ( adica sub ritmul anual de crestere ) cu toate furturile comise . Si daca spun meseriasii asta , de ce sa nu credem ? In rest , povesti si patima fara rost
      • +4 (4 voturi)    
        sahmat (Marţi, 28 aprilie 2015, 9:00)

        claudiu [anonim] i-a raspuns lui Drujbaru

        A naibii puterea asta de regenerare care va satisface voua setea de bani. Se taie paduri virgine cu o viteza ametitoare. Se taie in arii protejate. Se taie in parcuri nationale. Se defriseaza muntii nostri. Ce grad de impadurire are Austria? 48 la suta. La noi e 28 la suta, dar in ritmul asta in 10 ani ramanem fara paduri. Cum se face ca lemnul circula noaptea? Trec noaptea camioane pline de lemne fara ca nimeni sa le observe. Nimeni dintre cei care ar trebui. Dar pe aceleasi rute, pe timpul zilei e plin de politie si de radare. Nici intr-o mie de ani nu vom putea sa reimpadurim cat ati furat voi in ultimii 25 de ani. Sunteti niste criminali. Nu doar hoti. Stiti doar sa distrugeti @Drujbaru si gasca.
        • -1 (1 vot)    
          Paduri (Marţi, 28 aprilie 2015, 17:52)

          Drujbaru [anonim] i-a raspuns lui claudiu

          Sa-ti explica care-i chestia ca sa nu mai fi asa patimas . Austri , o tara cu relieful judetului Suceava , are gradul de impadurire cam pe jumatate cat judetul nostru . Daca aveau si ei un Baragan , altul era procentul . In arii protejate nu se taie decat doboraturile si mai ce vor administratorii statului . Cu circulatia pe timp de noapte trebuie sa sti ca transportatorii sunt platiti la mc si sunt nevoiti sa incarce peste tonajul admis de cantare . Cantaragii de la CNADNR pleaca dupa ora 17 si de aici fosneala pe timp de noapte .
        • +1 (1 vot)    
          Padure (Marţi, 28 aprilie 2015, 20:49)

          Georgeio [anonim] i-a raspuns lui claudiu

          Numai in Romania corupta si plina de politicieni corupti se poate intampla asa ceva.Unde stau politaii noaptea,si nu-i controleaza nimeni pe acesti vacari drujbisti.Bine ca faci legi pe impozite bacsis.Mizerabili fara scrupule.Ne lipseste o revolutie fratilor .
  • +5 (5 voturi)    
    Padurile neamului nostru (Luni, 27 aprilie 2015, 21:28)

    justitiarul [anonim]

    Aceasta companie austriaca a fost alungata de toate tarile uniunii europene ,gratiei coruptiei si domnului Adrian Nastase ne-am procopsit cu ei ,au aproape zece ani decand exploateaza ilegal lemnul din padurile noastre.
    Toti acesti resposabili de adevarate masacre asupra mediului ar trebui inchisi si pusi toata viata lor la impaduriri!
  • +7 (9 voturi)    
    imperiul austriac (Luni, 27 aprilie 2015, 21:31)

    ion [anonim]

    De ce o firma austriaca poate sa facă în românia lucruri pe care nu le poate face în restul Europei ? Pentru ca în românia exista înțelegeri la nivel înalt privind spolierea bogățiilor naturale. Vezi țițeiul a cărui redevență a rămas nemodificata - știe Ponta de ce, lemnul, apele minerale, gazele. Imperiul austriac reînvie cu sprijinul politicienilor romani. Romanii nu se pot aștepta la nimic bun de la conducerea tarii.
  • +7 (7 voturi)    
    Să se care! (Luni, 27 aprilie 2015, 22:03)

    marius v [utilizator]

    Să plece dracului toți ăștia care au venit în România să desființeze pădurile. Iar românii care taie arbori să moară-n chinuri! Astea cu locurile de muncă din industrie sunt gogorițe pentru imbecili. Cine-i împiedică să replanteze ceea ce s-a tăiat în ultimii 25 de ani? Lucrează în prelucrarea lemnului? Să importe materia primă din alte țări. Mai există cretini care-și taie pădurile.
    • -2 (4 voturi)    
      Dreptate . (Luni, 27 aprilie 2015, 23:39)

      Drujbaru [anonim] i-a raspuns lui marius v

      Da , domnule . Ai dreptate . Mai exista multi cretini . Ce sa-i faci ? Partea proasta este ca unii din ei au pus mana pe taste si au ochelari de cal . Inteleg dorinta celor multi care doresc sa haladuiasca prin codrii nimanui , sa braconeze pe unde vor , sa praduiasca in nestire bunurile poporului . Numai ca vremurile alea au cam trecut .
      • +2 (2 voturi)    
        Colosala asta cu braconajul... (Marţi, 28 aprilie 2015, 12:57)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Drujbaru

        Ati gasit solutia finala, sa-i zic asa, pentru starpirea braconajului. Radeti toate padurile si-o sa dispara si obiectul "muncii" braconierilor, nu?
        Nu stiu cum e cu cretinii care au pus mana pe taste - deduc ca dvs. nu folositi tot o tastatura cand postati mesaje - da' un lucru e clar: baietii cu adevarat destepti au pus mana pe drujbe...
  • +5 (5 voturi)    
    Eu incerc de mult sa spun asta! (Marţi, 28 aprilie 2015, 7:30)

    bancheru83 [utilizator]

    Am incercat sa contactez si emisiunea rominia te iubesc de la pro tv.eu sunt din radauti jud suceava si va spun e un dezastru!se circula zi si noapte cu gabarit depasit,cind este control istcr soferii dau prin statie si parcheaza pe unde apuca.eu i am filmat pe centura orasului cum stau si asteapta sa treaca controlul.padurile de la clit,sucevita,putna sunt taiate de la mijloc si pe margine sunt lasati copacii.eu nu cred ca are cineva curajul sa faca o ancheta in zona radauti pe tema asta.am uitat sa spun ca sunt doua firme austriece aici egger si holz industrie.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce va face Iohannis? (Marţi, 28 aprilie 2015, 8:04)

    hotnewsfil [utilizator]

    Aceasta problema, prin implicatiile sale, priveste securitatea nationala a tarii noastre.
    Conform constitutiei, este de asteptat ca presedintele Klaus Iohannis sa se implice, sa apere interesul national, sa faca abstractie de relatiile de prietenie dintre patronul firmei austriece si presedintele Fundatiei romanilor de etnie germana din Romania.
  • +4 (4 voturi)    
    suntem o colonie africana (Marţi, 28 aprilie 2015, 9:45)

    bariel [anonim]

    Holzindustrie are voie sa taie cate paduri vrea, dar in afara AUSTRIEI !!! Foatre bine ca idiotii de politicieni romani accepta ca ROMANIA sa tie tratata ca o COLONIE AFRICANA. Foarte bine ca suntem JEFUITI ca-n codru (atat timp cat al mai avem). Foarte bine ca poporul roman nu ia nici o atitudine . Astfel in final, cand nu vom mai avea nimic de oferit acesti rechini capitalisti, pe care ai iubim atat de mult, o sa se care la fel de repede cum au venit. Si abia atunci, poate, o sa ne trezim si o sa ne recapatam demnitatea.
  • +3 (3 voturi)    
    Mafia (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:41)

    pyt [anonim]

    Jaf si iar jaf in codrii Romaniei