Seful Garzii de Mediu din Delta Dunarii a fost prins cu peste braconat

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 5 decembrie 2013, 9:49 Actualitate | Mediu

​Seful Garzii de Mediu din "Delta Dunarii" a fost prins cu circa 50 kilograme de peste braconat, printre care si sturion, de Politia Deltei, scrie EcoMagazin.

Comisarul sef George Petrovici a fost prins cu peste braconat in portbagajul masinii, in weekend, in zona intersectiei de la Cataloi, acolo unde a fost organizat un filtru pentru combaterea braconajului si traficului cu peste.

In apararea sa, Petrovici a declarat ca avea nevoie de cele 50 de kilograme de peste pentru o pomana, relateaza Reporter NTV.

Pe numele comisarului șef care își luase în primise funcția de doar șase luni, polițiștii au întocmit un dosar penal pentru braconaj piscicol. Autoturismul cu care transporta peștele și care este proprietatea Gărzii Naționale de Mediu, a fost pus sub sechestru.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4885 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Slabut... (Joi, 5 decembrie 2013, 9:57)

    dandra [utilizator]

    asta e stire de 2 zile...abia acum o postati?:(
  • +11 (15 voturi)    
    dragii nostrii, (Joi, 5 decembrie 2013, 9:58)

    Ponta [utilizator]

    Votati PSD, poate asa vor numii toti hotii si apoi prinsi, astfel incat acest partin va disparea prin selectie naturala sau autodistrugere.
    • +14 (14 voturi)    
      doar ca dureaza prea mult (Joi, 5 decembrie 2013, 10:29)

      manoman [utilizator] i-a raspuns lui Ponta

      sunt foarte multi hoti in partidul ala
  • -23 (23 voturi)    
    ce mai stire (Joi, 5 decembrie 2013, 10:03)

    Marcelica2013 [utilizator]

    e preluata cumvade pe timesnewroman? Ati terminat cu toti vanzatorii de tara si devalizatorii de banci si ati ajuns sa scrieti de cei care au o gaina in portbagaj, care nici macar nu poate fi dovedit ca e furata? E mai rau ca pe vremea lu ceaiusescu.
    • +17 (17 voturi)    
      ics (Joi, 5 decembrie 2013, 11:17)

      icss [utilizator] i-a raspuns lui Marcelica2013

      Insiruire ilogica de idei vad la tine, mai inchide televizorul ala ca iti spala creierul.
      Trebuie sa termini cu o categorie de infractori ca sa prinzi si alte infractori??? Ce are devalizarea bancilor cu braconajul? Se pot face numai pe rand??
      Cunu se poate dovedi ca e furat, atunci cand omul e prins la control cu portbagajul plin; sau poate nu stii ce e braconajul?
      Si ti se pare gainarie cand seful unei institutii responsabile de mediu incalca personal si grav legea de mediu??
      • -3 (7 voturi)    
        strecuram tantarul si inghitim camila (Joi, 5 decembrie 2013, 13:46)

        Marcelica2013 [utilizator] i-a raspuns lui icss

        sigur ca un om care fura trebuie tras la raspundere, nu asta e problema. Doar ca nu e stire de cotidian central ca a fost prins nu stiu cine cu 10 pesti in portbagaj, maxim de cotidian local...

        Articolul vrea doar sa transmita un mesaj... si mesajele se radicalizeaza in presa din ultima vreme. Se deschide o cutie a pandorei ce va duce inerent la abuzuri. Oricine a cumparat 10 kile de peste de la metro si a pierdut bonul poate fi suspectat de braconaj. E mai rau ca pe vremea lu ceausescu cand intrau in curte si-ti alergau gainile.

        Si asta e doar inceputul, o sa vedeti in scurt timp de ce sunt in stare puii astia de comunisti de au ajuns la putere acum.
        • +6 (6 voturi)    
          Doar ca tantarul e de fapt camila (Joi, 5 decembrie 2013, 15:29)

          DumitruDavid1317391418909 [anonim] i-a raspuns lui Marcelica2013

          Domnule Marcelica, nu e vorba de 10 kile, ci de 50, nu e vorba de o gaina, ci de sturioni, nu e vorba de Nea Gheorghe, ci de seful garzii de mediu, nu e vorba de masina personala ci de masina garzii de mediu, iar la Cataloi nu cred ca exista magazin metro.
          De fapt problema e ca individul va primi un avertisment si cel mult o amenda in valoare de vreo 200 de ron, in loc de 10-15 ani de inchisoare pentru braconarea speciilor pe cale de disparitie.
          PS: esti ceva ruda cu braconierul?
  • +18 (18 voturi)    
    bun (Joi, 5 decembrie 2013, 10:17)

    UglyKidJoe [utilizator]

    pomana cu sturion
    • +8 (8 voturi)    
      Vesnica pomenire (Joi, 5 decembrie 2013, 11:22)

      catalin72 [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Pai ,daca punea numa caras pe masa ,il uita lumea repede pe defunct ...
      Avind in vedere gravitatea faptei cred ca ar trebui sa apara si ceva demisii /demiteri !
  • +11 (11 voturi)    
    garda (Joi, 5 decembrie 2013, 10:26)

    Tritonul [utilizator]

    Nu este o exceptie sau o gainarie, este doar un varfulet de aisberg. In Romania este dezastru in materie de madiu pentru ca avem lupul paznic la oi. Este o profunda atitudine anti-mediu la varful ministerului si este dezastru in APM-uri dar cel mai mare dezastru este la Garda de Mediu. Degeaba faci sesizari, refuza ostentativ, chiar si in cazuri foarte grave, sa aplice legea. Sau sunt corupti sau au presiuni de la niste corupti. Si este foarte grav, pentru ca din cauza aceasta ramanem fara natura! Economia sau alte domenii se pot reface oricand dar natura distrusa nu se mai reface niciodata! Chiar daca investesti sume enorme si renaturezi, icerci sa refaci microrelieful si reintroduci specii este doar un fals, nu mai este natura. O albie de rau de munte distrusa de buldozerele unei "micro"hidrocentrale nu va mai reveni niciodata la situatia initiala. Patrimoniul natural o data pierdut este pierdut pe veci.
  • +15 (15 voturi)    
    Ca in poveste (Joi, 5 decembrie 2013, 10:28)

    zenovia [utilizator]

    Lupul paznic la oi...asa e toata Romania
  • +14 (14 voturi)    
    lupul (Joi, 5 decembrie 2013, 10:29)

    manoman [utilizator]

    paznic la stana
  • +9 (9 voturi)    
    Masina este proprietatea GNM (Joi, 5 decembrie 2013, 12:53)

    zwilling [utilizator]

    Respectivul ori folosea masina de serviciu in timpul liber in interes privat ori isi rezolva probleme personale in timpul serviciului.