Elena Basescu vrea sa salveze delfinii din Marea Neagra

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2012, 18:10 Actualitate | Mediu

Elena Basescu in PE
Foto: Parlamentul European
Elena Basescu a lansat luni, impreuna cu alti patru membri ai Parlamentului European, o Declaratie scrisa privind protejarea delfinilor din Marea Neagra. Aceasta sustine ca "trebuie sa facem ceva inainte sa fie prea tarziu, pentru ca numarul delfinilor din Marea Neagra a scazut drastic in ultimii ani".

Initiativa de a salva delfinii din Marea Neagra ii apartine chiar Elenei Basescu, careia  i s-au alaturat Andrey Kovatchev (EPP, Bulgaria), Kristian Vigenin (S&D, Bulgaria), Chris Davies (ALDE, UK) si Isabella Lövin (Verzi, Suedia).

"Am fost foarte impresionata de stirile despre sutele de delfini care au esuat in ultima perioada pe litoralul Marii Negre. Am simtit nevoia sa actionez, mai ales ca sunt nascuta la Constanta si am iubit dintotdeauna delfinii. Sunt animale frumoase, sensibile si inteligente, iar acum sunt in pericol. Trebuie sa facem ceva inainte sa fie prea tarziu, pentru ca numarul delfinilor din Marea Neagra a scazut drastic in ultimii ani. Ei sunt de multe ori victimele metodelor  si  practicilor de pescuit (prinzandu-se accidental in plase) si ale pescuitului ilegal, dar si ale poluarii", a precizat Elena Basescu.

Eurodeputata cere masuri suplimentare pentru protectia acestor mamifere, cum ar fi  folosirea dispozitivelor acustice, la care se recurge in alte tarii si permite delfinilor sa evite plasele de pescuit.

"Speram in acelasi timp sa generam mai multa cooperare pentru protejarea delfinilor intre toate statele de la Marea Neagra, pentru ca este o problema comuna si trebuie rezolvata prin eforturi comune. Sinergia Marii Negre, in cadrul careia Romania este responsabila pentru programul pentru mediu, poate reprezenta un cadru potrivit de cooperare in acest domeniu", a precizat eurodeputata.

Daca Declaratia va obtine cel putin jumatate dintre semnaturile membrilor PE, va deveni o pozitie oficiala a Parlamentului European. Ea va trebui, astfel, sa fie luata in considerare de Statele Membre, Consiliu si Comisie.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1532 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    He he (Luni, 2 iulie 2012, 18:22)

    Malone_M [utilizator]

    Se mai gandeste cineva si la saracele mamifere din Marea Neagra? Pana acum vad ca politicienii nou-veniti la putere se preocupa exclusiv de salvarea rechinilor.
    • +1 (1 vot)    
      rechinii de la RMGC ? (Luni, 2 iulie 2012, 23:51)

      NRDobrogea [anonim] i-a raspuns lui Malone_M

      Sau cei de la Gazele de Sist ? Ori de la Cuprumin ?
      Ori cei care casapesc padurile ce deja au disparut, doar in ultimii 20 de ani, in proportie de 33%
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo! (Luni, 2 iulie 2012, 18:58)

    Geos Costan [utilizator]

    O arde ţara şi babele se piaptănă, dar delfinii mor pe capete şi nu e în regulă. Măcar o dată merită şi EBA susţinere pentru ceva şi, dacă i-o acordă din PE, atunci ar merita şi din partea noastră un sprijin.

    P.S. Nu a găsit Hotnews o poză în care EBA să apară ca având mai multă încredere în sine?
  • 0 (6 voturi)    
    la cat e de... (Luni, 2 iulie 2012, 19:07)

    bijou118 [utilizator]

    proasta, nici nu inclin sa cred ca ar avea ceva afaceri de ascuns ca sa-si traga profit... nota 10 si sustin propunerea... nu sunt diferente mari intre rosia montana si proiectul asta; ideea e aceeasi: sa protejam mediul!
  • -1 (5 voturi)    
    Dar oamenii cand ii salveaza ? (Luni, 2 iulie 2012, 19:20)

    Frankie [utilizator]

    EBA arunca niste vrabiute pe gura ca poate mai castiga niste voturi la alegerile urmatoare dar la oameni nu se gandeste sa ii salveze ?
  • +2 (4 voturi)    
    OK delfinii (Luni, 2 iulie 2012, 22:11)

    mango [utilizator]

    O foarte buna initiativa. De ce sa criticam initiatorul? Doar pentru ca este fiica presedintelui? Nu, aveti rabdare si sa vedem daca prin forta de europarlamentar reuseste. Eu m-am inscris in Partidul Verde si am sustinut o asemenea initiativa de protejare a delfinilor,dar totul a ramas la nivel de vorbe si interese meschine(vezi castig imediat)a staff-ului partidului. Astept, poate EBA va reusi sa se impuna. E din Constanta si sunt convinsa ca iubeste marea si vietuitoarele ei. Prea multa agresivitate la poporul roman. Sunt oare sechelele luptei de clasa de peste 50 de ani? Nu stiu. Succes EBA cu aceasta initiativa.
  • +1 (3 voturi)    
    mare e gradina lui Dumnezeu... (Luni, 2 iulie 2012, 22:22)

    costica [anonim]

    uite cine ne reprezinta la Brusselles, ce sa astepti de la fatuca asta, cata experienta politica si de viata are ea ca sa stea intre aia la Brusselles si sa faca ceva de bine...
    Vai de tara asta ce-a ajuns cu portocaliii lui Basescu !!!
    Toata Romania asa este, EBA este oglinda vie a PDListilor....
    Jenant....
    Vreun doctorat nu are EBA ??!!
    • +1 (1 vot)    
      Care-i problema? (Duminică, 22 iulie 2012, 16:01)

      slice_of_life [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Initiativa este de bun simt, oricine ar fi promovat-o. Putea sa fie si Becali. Sau Severin dar n-a fost decat EBA si la ea au aderat si alti parlamentari. Felicitari initiatorului. Ce te asteptai sa propuna? Cresterea pensiilor militarilor? Stii cumva cate initiative a avut Crin in parlamentul Romaniei in toti anii de mandat? Dar Severin in PE? Felicitari EBA de aceasta data.