UPDATE Zeci de caprioare moarte au fost gasite pe doua campuri din Arad

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 29 decembrie 2011, 18:44 Actualitate | Mediu

Autoritatile din Arad au descoperit 27 de caprioare moarte pe un camp din localitatea Nadab, relateaza Arad Online. Anchetatorii au precizat ca animalele au fost otravite dupa ce localnicii au stropit terenurile cu substante impotriva rozatoarelor.
UPDATE Alte 10 cadavre au fost gasite pe un fond de vanatoare din zona comunei Dorobanti, totalul se ridica la 37, potrivit Agerpres.

Cercetarile s-au extins si pe fondul de vanatoare de unde provin caprioarele moarte deoarece ar putea exista mai multe animale moarte in vegetatie sau in preajma lacurilor.

Reprezentantii IPJ Arad spun ca proprietarii terenurilor agricole ar putea fi cercetati penal pentru distrugere daca proprietarii fondurilor de vanatoare afectate vor depune plangeri.

"In urma necropsierii cadavrelor, s-a constatat ca animalele aveau leziuni hemoragice interne foarte severe, leziuni ce pot fi provocate de anumite substante chimice, urmand sa stabilim despre ce substante ar putea fi vorba", a declarat dr. Gheorghe Ban, directorul executiv al DSVSA Arad, avertizand totodata populatia sa nu ridice lesurile de caprioare pentru a consuma carnea, aceasta fiind deosebit de toxica, potrivit Agerpres.

Totalul caprioarelor si al ciutelor de cerb lopatar descoperite fara viata pana acum este de 37, in afara celor descoperite in zona localitatii Nadab, alte cadavre de caprioare mai fiind descoperite ulterior, pe un fond de vanatoare din zona comunei Dorobanti.

"In functie de rezultatul cercetarilor, vom putea spune daca a fost vorba de infractiune sau contraventie si-i vom putea sanctiona pe cei vinovati", a precizat seful Garzii de Mediu Arad, Monica Jitaru.

Autoritatile verifica in continuare campurile din zona Nadab, pentru a vedea daca mai sunt si alte caprioare moarte.

"Primele cadavre de caprioare au fost descoperite pe terenurile agricole apartinand unor persoane din localitatea aradeana Nadab, pe care au fost imprastiate substante toxice pentru combaterea rozatoarelor. Valoarea unei caprioare este cuprinsa intre 2.000 - 2.500 de euro, asa incat, daca proprietarii fondurilor de vanatoare afectate vor depune plangere, proprietarii terenurilor agricole ar putea fi cercetati penal pentru distrugere", a adaugat purtatorul de cuvant al IPJ Arad.


Citeste mai multe despre   






















2741 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Lume nebuna (Joi, 29 decembrie 2011, 18:55)

    Un cetatean [anonim]

    Traim intr-o lume nebuna!!!

    Voi ati auzit de vreo actiune a vreunui ONG care exista pe spatiul Romaniei?

    Ca cetatean al acestei tari as avea pretentia sa mi se spuna ale cui sunt terenurile respective si cine a dat cu substante toxice, nume, prenume, poza s.a.m.d. si cine stie poate se gaseste vreun ONG care sa le publice datele pe site-urile lor.

    Daca se va infiinta un ONG in tara asta care isi publica rezultatele pentru Romania o sa fiu de acord sa directionez 2% din salariu catre acesta.
    • +1 (7 voturi)    
      ONG-urile au alta treaba, latratul (Joi, 29 decembrie 2011, 19:24)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean

      O stire recenta cu ciini otraviti si reactia latrailor ONG-isti: http://www.hotnews.ro/stiri-international-11047502-zeci-caini-morti-descoperiti-targu-jiu-federatia-pentru-protectia-animalelor-mediului-cere-ancheta-riguroasa-acest-caz.htm

      Lor le pasa de ciinii vagabonzi care sint la tot pasul, nu de caprioare sau de animale pe cale de disparitile. In Finlanda, numarul renilor este controlat de catre guvern. Daca populatia de reni depaseste un anumit numar, restul sint impuscati fara drept de apel. Motivul principal e ca provoaca accidente rutiere, de multe ori mortale. La noi, ciini sint lasati pe strazi, desi provoaca accidente rutiere si ii musca pe copii si pe batrini. Civilizatia incepe cu stirpirea lor. Stiu ca e "inuman", dar locul lor nu e pe satrazi. Sterilizarea nu rezolva problema oamnelior muscati, nici a accidentelor. Asa ca ONG-istii pot latra in continuare, ce le pasa lor de caprioare...
    • -4 (6 voturi)    
      Sunteti penibili! (Joi, 29 decembrie 2011, 19:49)

      Un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Un cetatean

      Completare:
      Ce sa mai faca politia acum? EFECTUL este deja produs!!!

      Unde este Serviciul Roman de Informatii din schema asta? Dincolo de a fi niste specii extrordinare, animalele acestea sunt singurele entitati cu care ne mai madrim si pentru care mai vin straini in Romania. De ce nu se previn aceste efecte? De ce nimeni nu anunta autoritaile ca ceva rau urmeaza sa se intample? Cum isi vor privi copii in ochi parintii care din dorinta de avutie au omorat niste animale inofensive?

      Cu ce ma incalzeste pe mine ca vor fi cercetati niste unii atata timp cat acele caprioare nu mai exista? Si aici nu e vorba de 2-3 caprioare ci de cel putin 37.

      In continuare consider ca traim intr-o lume nebuna pe care noi am creat-o si o acceptam asa cum este, pentru ca nu facem nimic
      • +3 (3 voturi)    
        Eşti penibil (Joi, 29 decembrie 2011, 21:59)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui Un cetatean

        După judecata matale, criminalii ar trebui lăsaţi în pace, că oricum fapta este deja consumată. Nu te gândeşti o clipă la faptul că dacă va rămâne nepedepsit, recidiviva este sigură.

        Să vedem chiar cazul de faţă. Dacă aveţi memoria mai scurtă, vi se pare un caz izolat. Din păcate nu este aşa. Aceste lucruri se repetă anual prin acele părţi. De exemplu:
        http://www.agenda.ro/news/news/17795/bilantul-otraviri-lor-40-de-capri-oare-71-de-iepuri-11-vulpi-5-bursuci.html

        Când sunt prinşi, făptaşii scapă cu o atenţionare sau cu o amendă de 50 de lei. Aşa că nu mă miră deloc că an de an se întâmplă aceleaşi grozăvii.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Vineri, 30 decembrie 2011, 11:16)

          Un cetatean [anonim] i-a raspuns lui Sakura

          Daca an de an se intampla acelasi lucru, de ce nu face nimeni nimic ca sa se previna?
  • +4 (6 voturi)    
    Sper ca (Joi, 29 decembrie 2011, 19:06)

    sancho [utilizator]

    ... recolta de pe terenurile stropite cu astfel de substante toxice nu ajunge pe masa consumatorilor.
    Indiferent de plangere sau nu, oricum ar tb cercetati penal pentru folosirea acestor substante puternice.
  • +2 (2 voturi)    
    neuronul de militian face diferenta (Joi, 29 decembrie 2011, 19:17)

    baltaretu [anonim]

    infractiune este daca le-au impuscat in burta, contraventie e daca le-au impuscat in cap.
  • +12 (12 voturi)    
    Ce mai conteaza... (Joi, 29 decembrie 2011, 19:43)

    bunicutza [anonim]

    Din pacate multi oameni simpli din aceasta minunata tara (la propriu, din punct de vedere natural) nu vad de ce ar trebui sa protejeze sau sa respecte tot ceea ce este viu in jurul lor, daca acea vietate nu le aduce nici un folos direct.
    Anul trecut, in orasul in care locuiesc, care se afla pe malul unui rau important al Romaniei, au fost imprastiate momeli otravite de catre Directia Apele Romane pentru a proteja, vezi bine, digurile de actiunea nociva si subversiva a harciogilor. Pe chestia asta au fost decimate mai multe specii de animale salbatice care au avut indrazneala sa locuiasca in zona si care nu aveau nici o legatura cu subminarea miseleasca a digurilor. Nimeni nu s-a revoltat. Ba, mai mult, reactia oamenilor din zona a fost una de entuziasm, ca harciogii aceeia pardalnici le mai rontaiau cate un morcov din gradina. Mai mult, unii chiar au cerut momeli otravite pe care sa le utilizeze in acest scop.
    De ce am proteja asadar vanatul care nu ne aduce nici un folos direct? De fapt singurele animale utile pe lumea asta ar putea fi considerate porcul, pasarile de curte, oaia, capra si vaca. Calul, numai daca faci bani cu el... Daca nu ti-l primesc la abator, cand imbatraneste il duci si il abandonezi undeva la o margine de asezare, sa se descurce singur...
    De altfel, daca ies bani,orice activitate lucrativa, cum ar fi mineritul cu cianuri, sau secarea raurilor de munte pentru construirea de hidrocentrale, sau banalele arderi de cauciucuri in gradina proprie primavara si toamna, precum si aruncatul gunoiului in padure sau pe marginea apelor, sunt chestii absolut acceptabile din punct de vedere al mediului pentru romanul de rand, atata vreme cat fenomenele respective nu au loc prea aproape de gospodaria lui personala.
    Chiar daca nu ne convine, asta e realitatea cruda, iar chestiile astea mediatizate nu prea au nic o valoare pentru badea Gheorghe, sau Nea Marin, care, in lipsa unor pedepse drastice si a unor amenzi usturatoare, vor face tot asa cum stiu ei.
  • +1 (1 vot)    
    Atentie la transcriere! (Joi, 29 decembrie 2011, 19:55)

    samos [anonim]

    Localitatea se numeste NADAB,in apropiere de Chisineu Cris.

    n.r. multumim, am modificat
    (editat de HotNews.ro)
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Joi, 29 decembrie 2011, 21:09)

    ion voicu [anonim]

    o singura intrebare: cine raspunde?
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns (Vineri, 30 decembrie 2011, 2:03)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui ion voicu

      Casuta vocala!
  • +5 (5 voturi)    
    mare scofala (Joi, 29 decembrie 2011, 22:33)

    andrei [anonim]

    Se face mult tamtam pt ca sunt multe in aceeasi zi si sunt si la vedere. Va invit pe cei curiosi sa dati o tura prin zona, mai ales spre Zerind, Avram Iancu si Ciumegiu si o sa aflati ca sunt o groaza de capre prinse, omorite, cu totul ilegal in fiecare zi de catre localnici in frunte cu cei din administatia si politia locala. Citeodata se vad si de la drumul european caprele prinse in lat la doar 100m de drumul european! Si asta la 8am, deci in vazul lumii! Alea nu le vede nimeni ?
  • 0 (0 voturi)    
    Asa-i romanu' ! (Vineri, 30 decembrie 2011, 0:13)

    weiss [anonim]

    Romani imbecili...
  • 0 (0 voturi)