"La muse endormie" a lui Brancusi, vanduta pentru 57 milioane de dolari la New York

de G.S>     HotNews.ro
Marţi, 16 mai 2017, 9:18 Magazin

Pret record pentru o sculptura de Brancusi
Foto: Christie's
Sculptura in bronz “La muse endormie” de Constantin Brancusi s-a vandut pentru un pret record de 57,3 milioane de dolari, informeaza casa de licitatii Christie’s.  

Opera realizata in 1913, parte unei celebre serii de sculpturi ovoidale realizate de sculptorul nascut in Romania, fusese cumparata de colectionarul francez Jazques Ulman in anii ’50 si a ramas in familia acestuia pana acum. 

“Batalia” pentru opera lui Brancusi s-a dat intre cinci licitanti si, dupa 9 minute, s-a ajuns la 57,367.500 de dolari, cel mai mare pret al serii la licitatia Christie’s.


Citeste mai multe despre   



















4949 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    pentru asta cand strangem bani s-o cumparam? (Marţi, 16 mai 2017, 9:29)

    paranoid_android [utilizator]

    comentati baieti!
    • 0 (2 voturi)    
      cum te cheama? (Marţi, 16 mai 2017, 12:16)

      Ipse1954 [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      Paranoic? Cred ca ti se potriveste mai bine. De fapt eu vroiam sa-ti zic doar atit: ficpm!
  • +1 (11 voturi)    
    Patria muma (Marţi, 16 mai 2017, 9:50)

    fdaniel [utilizator]

    Patria muma si al ei bobor nu au putut aduna mult mai putin pentru o opera de Brancusi.

    Eeeei, daca era o licitatie de mici, oho, se ajungea la sume astronomice :((

    Cred ca "micul" e un bun simbol national pentru un popor marunt cum suntem noi.
  • +6 (10 voturi)    
    o "piatra" (Marţi, 16 mai 2017, 10:09)

    toxx [utilizator]

    cum ziceau romanii cand a fost vorba sa dea 10 lei pentru Cumintenia Pamantului. lasa ca au dat altii 57 de mil $ pentru o bucata de metal.
    • +2 (2 voturi)    
      pai, (Marţi, 16 mai 2017, 12:49)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      cum ar zice baba leanca, e multi prosti pe lumea asta, maica ! :-))
      am auzit ca cumintenia va fi achizitionata de teldrum. :-)
  • 0 (4 voturi)    
    Pai bine mai (Marţi, 16 mai 2017, 11:12)

    mdaniel [utilizator]

    Sunt atatea probleme in lumea asta si unii care nu mai au ce face cu banii ii arunca pe chestii inutile. Ca sa nu mai zic de artistii astia... cat sunt in viata nu da nimeni 2 bani pe lucrarile lor, dupa ce mor isi dau seama "prostii" de valoarea lasata in urma.
  • 0 (2 voturi)    
    Cat un Pui de Catidrala de mantuit romani (Marţi, 16 mai 2017, 16:07)

    Wanheda [utilizator]

    Eu as tine-o departe de ceangai, aia cautatori de metale.
  • +1 (1 vot)    
    E o diferenta mare intre Cumintenia (Marţi, 16 mai 2017, 19:04)

    Rahan5 [utilizator]

    Pamantului si La muse endormie pentru spiritul romanesc.
    Ultima a fost probabil facuta in Franta si vandu-ta in Franta, pentru a ramane eventual in Franta pentru totdeauna.
    Iar Cumintenia a fost vanduta de Brancusi in mod special ca sa ajunga la un roman in Romania (in mod tacit iese la iveala un fel de testament al lui Brancusi indicand ca lucrarea ,,Cumintenia Pamantului" se refera in mod special la spiritul poporului roman- prin combinarea cu unul din scaunele ,,Mesei Tacerii" ) ( Locul poporului roman intre alte popoare ale lumii) .
    Cine se pricepe profeasionist la arta si in special la arta lui Brancusi poate sa faca cercetari mai aprofundate. Eu nu sunt de meseria asta.