Uimire in Indonezia - Epavele a trei nave de razboi au disparut de pe fundul marii

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 16 noiembrie 2016, 10:22 Magazin

HNLMS De Ruyter
Foto: Wikimedia Commons
​Epavele a trei nave de razboi olandeze care s-au scufundat acum peste sapte decenii au disparut de pe fundul marii in zona Java din Indonezia, principala banuiala fiind ca navele au fost dezmembrate bucata cu bucata, pentru ca metalul sa fie vandut, scrie The Guardian.

Cele trei epave au fost descoperite in 2002 si acum s-a constatat ca doua dintre ele au disparut cu totul, pe fundul marii ramanand doar conturul lor. Din a treia nava a mai ramas foarte putin.

In aceste nave care au participat la batalia din Java, din 1942, se gaseau 2.200 de oameni, din care 900 de olandezi si 250 de indonezieni. In batalia din Marea Java olandezii au suferit o infrangere dura, iar japonezii au ocupat Indiile de Est Olandeze.

Descoperirea legata de disparitia navelor a fost facuta de o expeditie care voia sa marcheze in 2017 implinirea a a 75 de ani de la sangeroasa batalie navala.

A fost declansata o ancheta, dar principala banuiala se indreapta catre cautatorii de fier vechi care actioneaza in regiunea celebra pentru numarul mare de epave.

O multime de companii din Asia cumpara aluminiu, otel si alama, astfel ca multi isi risca viata si se scufunda pentru a aduce metalul la suprafata. Cautatorii de metale folosesc mai intai explozibili si apoi clesti puternici de desprindere.

Cele trei nave in cauza sunt HNLMS De Ruyter, HNLMS Java si HNLMS Kortenaer.


Citeste mai multe despre   



















8234 vizualizari
  • +22 (22 voturi)    
    Fiare luuuaaaam! (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 10:36)

    DrDorel [utilizator]

    Fiareee luaaaam! Blurp blurp.. bul bul.. Fiare bul bul .. luaaaaam bul blurp!
  • +14 (14 voturi)    
    heh (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 10:37)

    Soljenitin [utilizator]

    Vorba lui Dragnea: "s-a furat!"
    • -1 (1 vot)    
      Au furat Dragnea și ai lui. (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 11:46)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      După cum vorbești,Dragnea nu a furat?
      • +1 (1 vot)    
        Ia ghici (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 14:44)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ce a facut Dragnea a fost, la modul cel mai practic, un autodenunt! :))))
  • +20 (20 voturi)    
    Băieți, luați notițe ! (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 10:38)

    Tescovin [utilizator]

    Vedeți, măi băieți, cum se face ? Capace de canalizare... Penibil !...
  • +6 (6 voturi)    
    Fer.. (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 10:46)

    Sebip [utilizator]

    Fer vechi cumpărăm ....
  • -2 (6 voturi)    
    Lui Cameron nu-i mai pasa (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 10:59)

    Sparafucile [utilizator]

    De ce ? Gata , Titanicul a fost filmat . Poa' sa si dispara ca datoria si-a facut-o . Care datorie ? Aceea de a-i aduce citeva Oscaruri .
  • +5 (7 voturi)    
    uimire (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 11:00)

    revo [utilizator]

    Uimirea mare ar trebui sa fie la noi: cum a fost posibil ca aproape toata flota romaneasca sa dispara din porturile tarii, si sa ajunga fier vechi vandut la indieni, in special. Ei au niste porturi speciale care se ocupa cu dezmembrarea navelor si recuperarea fierului. Daca s-ar putea face o ancheta, multe surprize ar aparea, dar, asa cuma zis Staniloaica: "nu putem sapa mai mult, ca se ajunge la ai nostri".
  • +13 (13 voturi)    
    metal pretios (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 11:06)

    aichiu [utilizator]

    Bulibasa dezlega cuvinte incrucisate. La un moment dat se intoarce catre piranda lui:
    - Ia zi, fa, un metal pretios din 3 litere.
    - Haur.
    - N-auzi fa, ca trebuie din 3 litere?!
    - Fer.
    • 0 (0 voturi)    
      tocmai mi-am lovit masina...:( (Miercuri, 16 noiembrie 2016, 21:45)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui aichiu

      da' nu ma pot opri din ras :))