​VIDEO Care este scopul vietii din perspectiva stiintelor reale

de G.T.     HotNews.ro
Vineri, 28 octombrie 2016, 16:14 Magazin

Scopul vietii din perspectiva stiintelor reale
Foto: captura ecran
​Materialul video de mai jos, realizat de canalul de youtube MinutePhysics, ilustreaza cum a aparut viata si care este scopul acesteia. Intreg Universul este supus unei tendinte de evolutie catre starea de entropie maxima si, cu toate astea, exista un fel de bariera care impiedica acest potential. Toate sistemele din Univers, stelele si planetele, sunt supuse cresterii constante a entropiei, odata ce acestea se formeaza, si din aceasta perpectiva viata poate fi vazuta drept un catalizator al acestei tendinte prezente pretutindeni in Univers, conform MinutePhysics.

Clipul a fost publicat in urma cu doua zile si a inregistrat deja peste 100 de mii de vizualizari.























3407 vizualizari
  • 0 (8 voturi)    
    WOW (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:32)

    AlinP [utilizator]

    ...cat BS.
    • 0 (2 voturi)    
      E o parere de-a lor (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:44)

      alex20201 [utilizator] i-a raspuns lui AlinP

      Dar fizica din spatele clipului e perfect reala.
      • +1 (1 vot)    
        Curat perfecta ! (Vineri, 28 octombrie 2016, 19:58)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui alex20201

        Adica de ce numai viata poate absorbi fotoni si ii transforma in caldura ?

        Eu de la fizica stiu ca cel mai bine o face un corp negru, nicidecum frunza de mar. Deci cum ajuta viata la "cresterea entropiei universului" ?

        Daca am sti fizica elementara ( principiul conservarii energiei ) am intelege ca viata nu il incalca, deci nu produce mai multa sau mai putina energie decat a avut fotonul initial.

        Deci e o prostie fara margini. Scopul vietii trebuie sa fie mai profund decat a servi ca panou solar ori tabla pe casa.
    • +1 (1 vot)    
      De ce? (Vineri, 28 octombrie 2016, 20:19)

      Skipper1 [utilizator] i-a raspuns lui AlinP

      E "demonstrat" foarte clar, nu stiu cum poti sa negi niste desene animate...
  • -2 (2 voturi)    
    WOW (Vineri, 28 octombrie 2016, 16:44)

    Dragos2 [utilizator]

    Excelent.
  • +3 (3 voturi)    
    Asta e un sofism... (Vineri, 28 octombrie 2016, 17:24)

    Radius [utilizator]

    Faptul ca viata contribuie la marirea entropiei in Univers nu inseamna ca asta e scopul ei, ci doar o observatie in legatura cu modul de functionare. Transformarea in scop e pura speculatie, e ca si cum am propune ideea ca daca stelele ridica entropia, atunci sunt organisme vii deoarece si viata face acelasi lucru.
    • 0 (0 voturi)    
      Nici stiintific nu sta mai bine. (Vineri, 28 octombrie 2016, 20:02)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Radius

      Cel mai bine transforma fotonii in energie un corp negru. Nu e nevoie de viata pentru asta iar un foton absorbit va genera aceeasi cantitate de energie indiferent de cine il absoarbe. E principiul conservarii energiei, fizica elementara, iar viata nu incalca acest principiu si nu poate stoarce mai multa energie dintr-un foton.