​Puzzle: O problema de matematica cu potcoave, cizme si cai a devenit virala

de G.T.     HotNews.ro
Miercuri, 7 septembrie 2016, 13:57 Magazin

O problema de matematica cu potcoave, cizme si cai
Foto: captura ecran
Ceea ce pare a fi, la o prima vedere, o simpla problema de matematica a devenit un subiect viral ce a pus in dificultate sute de mii de utilizatori Facebook, dupa ce a fost publicat luna trecuta pe platforma de socializare de catre un utilizator, impreuna cu mesajul "Concentrati-va, intrucat problema este complicata, iar raspunsul corect este...?"

In imaginea alaturata este ilustrat puzzle-ul, ce poate fi rezolvat prin aflarea raspunsului corect al ecuatiei ce formeaza cel de-al patrulea rand, luand in considerare randurile anterioare si fiind foarte atenti la diferentele existente intre reprezentarile grafice care marcheaza necunoscutele.



Imaginea a fost preluata de peste 13 mii de ori si apreciata de peste 70 de mii de utilizatori, iar alti 535 de mii au considerat ca au dat raspunsul corect in sectiunea de comentarii.

Iata cateva variante de raspuns, propuse de utilizatori:
  • 16
  • 18
  • 21
  • 22
  • 24
  • 42
  • 44
  • 48

Tu care crezi ca este raspunsul corect?

In materialul video de mai jos, realizat de canalul de youtube MindYourDecisions, gasim rezolvarea problemei.

Citeste si: ​






















15710 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    Raspunsul corect... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:07)

    Io1234 [utilizator]

    21

    cal = 10
    potcoava = 2
    cizma = 1
    • -5 (7 voturi)    
      corect? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:49)

      Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      daca "potcoava = 2" si "Cizma = 1", atunci cum este corect randul 3 : Potcoava - cizma = 2 ?
      Sau randul 2 ? :)
      Corect este potcoava = 4, cizma =2 => Raspuns = 42
      • -1 (3 voturi)    
        Iati niste ochelari.. (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:21)

        Io1234 [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

        randul 3 are 2 potcoave si 2 cisme...adica 2+2 - 1 - 1 = 2
      • +4 (4 voturi)    
        :) (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:35)

        Rhemax [utilizator] i-a raspuns lui Rhemax

        M-am cam grabit, ignora ce-am scris.
    • -1 (3 voturi)    
      haha (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:56)

      Al_de_sus_Et_III [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      Potcoava e 2?
      • +3 (3 voturi)    
        da (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:25)

        Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui Al_de_sus_Et_III

        2 potcoave =4 ; 1potcoava =2. Dar ordinea operatiilor.... cine naiba le mai stie?? :)
  • -1 (5 voturi)    
    raspuns (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:12)

    microbistu' [utilizator]

    13
  • +6 (6 voturi)    
    raspuns 2 (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:15)

    microbistu' [utilizator]

    scuze, n-am vazut ca e cal x potcoava, credeam ca e suma. raspuns = 21
  • -5 (9 voturi)    
    mate (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:17)

    bobyrou [utilizator]

    Poate pe cei de clasa I ii poti pacali... in realitate un cal nu are cum sa fie inmultit sau adunat cu o potcoava sau incaltaminte.
    • -2 (2 voturi)    
      Dupa cate minusuri ai luat (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:43)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui bobyrou

      se pare ca multi nu prea au dat pe la scoala... Ar fi stiut ca nu poti aduna "mere cu pere" cum ni se spunea noua in clasele primare...
  • -5 (5 voturi)    
    easy (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:19)

    be_real [utilizator]

    22
    • +4 (4 voturi)    
      cizma (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:54)

      be_real [utilizator] i-a raspuns lui be_real

      asa am gresit si la bac :)))
    • +2 (2 voturi)    
      ordinea operatiilor... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:26)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui be_real

      mai intai inmultirea, apoi adunarea :)
  • -4 (4 voturi)    
    16 (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:40)

    UltimulStingeLumina [utilizator]

    sunt 3 ecuatii cu 3 necunoscute
    cat de complicat poate fi, se rezolva undeva prin clasa a 4-a, maxim a 5-a
    • -5 (7 voturi)    
      Uite ca pt. tine a fost prea greu (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:55)

      ba.ad [utilizator] i-a raspuns lui UltimulStingeLumina

      Raspunsul e 42

      Cal = 10
      potcoava = 4
      cizma = 2

      2+10x4 = 42
      • +1 (1 vot)    
        oops (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:17)

        ba.ad [utilizator] i-a raspuns lui ba.ad

        N-am mai numarat si potcoavele/cizmele... Imi dau singur minus.
    • +1 (1 vot)    
      hahaha (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:57)

      Al_de_sus_Et_III [utilizator] i-a raspuns lui UltimulStingeLumina

      slab.
  • -2 (4 voturi)    
    16 + 2 (Miercuri, 7 septembrie 2016, 14:50)

    Ando [utilizator]

    Sau mai bine zis 18?
  • -2 (10 voturi)    
    Asta nu e problemă de logică (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:06)

    trotuar [utilizator]

    E problemă de hai să punem o întrebare proastă cu multiple răspunsuri și să vedem ce răspuns primim ca să alegem celălalt răspuns să arătăm ce deștepți suntem.

    1. Alegem variabile diferite în funcție de imagini, a=cal, b=potcoavă, c=cizmă ne dă un răspuns
    2. Mergem mai departe și spunem că imaginea cu calul implică și 4 potcoave, alt răspuns
    3. Înmulțirea poate fi interpretată ca numărul de potcoave la un cal
    4. Dacă tot o dăm în bălarii, cizmele sunt potcovite sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      te scarpini (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:23)

      Piticot9 [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

      cu mana stanga in urechea dreapta :)
      • -1 (1 vot)    
        pe aproape (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:45)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Piticot9

        dar in loc de mână folosesc piciorul :)
        Trebuia făcută problema un pic complicată din cauza descrierii:
        "Concentrati-va, intrucat problema este complicata, iar raspunsul corect este...?"
        • -1 (3 voturi)    
          Ai perfecta dreptate... (Miercuri, 7 septembrie 2016, 19:04)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

          Cu inca o observatie: la potcoave trebuie luate in considerare si gaurile pentru cuie, vezi ca unele sunt pline si unele goale. Asa ca problema se complica si mai mult. Mai era nu de mult tot asa ceva, unde contau cate frunze avea o floare. Asa ca mai e loc de mai bine :-))
  • +3 (3 voturi)    
    simplu (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:33)

    Bubico [utilizator]

    Da, cal =10, potocoava = 2, cizma = 1.

    1 + 10 x 2= 21
  • +5 (5 voturi)    
    Logica avem si noi ??? (Miercuri, 7 septembrie 2016, 15:33)

    freeware4all [anonim]

    1 cal = 10
    2 potcoave = 4
    1 potcoava = 2
    2 cizme = 2
    1 cizma = 1

    1 cizma + 1 cal * 1 potcoava = 1 + 10 * 2.
    Conform logicii, intai se fac inmulturile si impartirile, apoi adunarile si scaderile, de unde rezulta ca ai 1 + 20, iar raspunsul corect este 21.
  • +1 (5 voturi)    
    clasa a 4-a, maxim (Miercuri, 7 septembrie 2016, 16:04)

    M.I.K.E [utilizator]

    sistem de 3 ecuatii cu 3 necunoscute, unde notam:

    1 cal = x; 1 potcoava=y (nu o pereche de potcoave); 1 cizma = z.

    prima ecuatie: x=10
    a doua ec.: 10+2y+2y=18, 4y=8, y=2 (unde y este O SINGURA potcoava)
    a treia ec.: 4-2z=2, -2z=-2, z=1

    Deci, o cizma+1cal*1potcova = 1+10*2=21
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e sistem de ecuații, e de clasa I (Joi, 8 septembrie 2016, 0:54)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui M.I.K.E

      Dacă 3 cai = 30, atunci un cal = 10, nu e sistem. Dacă un cal = 10 și cu 4 potcoave face 18, atunci fiecare potcoavă e 2. Unde e sistemul?

      Există copii de 5 ani care judecă lucrurie astea corect, exact în ordinea în care au fost prezentate egalitățile.
      • -1 (1 vot)    
        potcoava bat-o vina (Joi, 8 septembrie 2016, 9:05)

        Al_de_sus_Et_III [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Unde vezi tu domnule un cal si 4! (patru) potcoave ca fac 18?
      • 0 (0 voturi)    
        aritmetica (Joi, 8 septembrie 2016, 10:19)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        Aritmetic este pt. clasa I-a, dar cei putin mai mari vor scrie imediat un sistem de 3 ecuatii fiindu-le mai simplu asa... Cred ca vre-o cativa "rezolvitori" ar trebui sa mai treaca pe la scoala elementara...
  • 0 (0 voturi)    
    21 (Joi, 8 septembrie 2016, 9:23)

    Martinezu [utilizator]

    1 + 10 x 2
  • 0 (0 voturi)    
    Pai . . . (Joi, 8 septembrie 2016, 15:47)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . 13,nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Ba nu e . . . (Joi, 8 septembrie 2016, 15:49)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    13 ci e 22! Scuze!