​VIDEO Ce se intampla daca torni acid sulfuric peste un hamburger

de G.T.     HotNews.ro
Miercuri, 24 august 2016, 11:10 Magazin

Ce se intampla daca torni acid sulfuric peste un hamburger
Foto: Captura YouTube
​Pare a fi o idee absurda, dar cine s-ar fi asteptat sa dureze aproximativ o jumatate de ora pana cand alimentele sa fie dizolvate in totalitate? Mesajul experimentului este destul de evident: daca ingredientele unui Big Mac se topesc atat de greu in acid sulfuric, atunci cat timp ii ia stomacului sa le digere?

Materialul video - un timelapse al intregului experiment, redus la 2 minute - a fost publicat pe canalul de youtube Let's Melt This in urma cu o zi si a inregistrat deja peste 45 de mii de vizualizari.

Citeste si:















Citeste pe ​Stirile ProTV

VIDEO Scandal la un liceu din Targu Jiu, dupa gestul facut de directoare la banchet

Daca maine ar fi ultima zi din viata voastra, pe cine ati vrea sa executati? Nu este un test psihologic, ci o intrebare cu care directoarea unei scoli din Targu Jiu a incercat sa ii amuze pe elevii care participau la un banchet de final de an.
6570 vizualizari
  • +12 (14 voturi)    
    un mic bul_shit (Miercuri, 24 august 2016, 11:22)

    AliKimiku [utilizator]

    daca vroiau sa fie corecti ar fi trebuit sa toarne acelasi acid sulfuric in paralel pe o bucata de carne macra si chifla oarecare.
    Vad in video ca nici macar ceapa sau castravetii nu sunt atacati vizibil deci ce vor sa demonstreze cu exeprimentul asta?
    Si cine zice ca acidul sulfuric e responsabil in vreun fel de digestie in organismul uman. Digestia se face in primul rand cu ajutorul enzimelor prezente in stomacul uman intr-un mediu acid cauzat de acidul clorhidric.
    Bul_shit anti-corporatist
    • +1 (1 vot)    
      Exact, din categoria "Ce Rai Sunt Americanii" (Miercuri, 24 august 2016, 15:47)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      Experiment irelevant, oricum e bine stiut ca Mac vinede mancare toxica si nu numai. Btw, la americani mananca la mac doar homeless-ii si trash people cam 99%.
      Hint: nu tot ce e fast food e si junk food automat, dati un search pe A&W, carne macra fara hormoni si antibiotice sau oua de la gaini hranite natural si alergate.
  • +8 (8 voturi)    
    Hmm (Miercuri, 24 august 2016, 11:32)

    maxi rodrigues [utilizator]

    De acord ca probabil mancarea e plina de e-uri si alti aditivi, dar a incercat cineva sa inghita un burger intreg si apoi sa astepte sa se dizolve in stomac?

    De obicei in stomac ajunge mestecat, as pune pariu ca ar dura mai putin sa se dizolve daca s-ar pune acid sulfuric peste burgerul mestecat, nu? Mie mi se pare logic.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Vineri, 26 august 2016, 1:06)

      Flaviius [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      Exact . Si apoi , asta e poblema la hamburger ? Ca se digera greu ? Sau trebuie sa extrapolam ca se digera greu si fiindca se digera greu e sigur nesanatos ? Pentru ca sunt mii de chestii care se digera mai greu dar care nu pot fi catalogate drept nesanatoase . Sau in oice caz , nu un pericol..

      Trecem pest faptul ca snt total diferite conditiile , in stomac nu ai acid sulfuric si nici nu bagi farfurii intregi cu mancare nedigerata .
  • +7 (7 voturi)    
    ce tampenie! (Miercuri, 24 august 2016, 11:41)

    Codruta N [utilizator]

    De CE sa pui acid sulfuric, cand acidul care actioneaza in stomac este cel CLORHIDRIC?? E CLAR ca experimentul este tras de par! In afara de asta, NIMENI n-a sustinut vreodata ca alimentele ajunse in stomac sunt dizolvate instantateu - ci doar dupa cateva ore (din cauza asta, dupa masa, ne si simtim mai "greoi" o vreme)!

    Si nu, NU mananc hamburgeri decat extrem de rar - pentru ca, pur si simplu, nu-mi plac!
  • +7 (7 voturi)    
    O mare prostie (Miercuri, 24 august 2016, 12:04)

    Cnut [utilizator]

    1. In stomac nu este acid sulfuric ci acid clorhidric.
    2. In stomac mancarea ajunge mestecata si imbibata cu saliva
    3. In stomac mancarea nu sta ca pe o farfurie, ci este scufundata in sucul gastric
    4. In stomac mai sunt si alte elemente pe langa acidul clorhidric, elemente care contribuie la digestie.
    • +2 (2 voturi)    
      4 (Miercuri, 24 august 2016, 14:08)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui Cnut

      La pct. 4 ar fi: enzimele digestive specializate pentru fiecare nutrient in parte, temperatura ridicata, actiunea mecanica continua a muschilor stomacului pentru omogenizarea amestecului.

      Oricum, nocivitatea alimentelor fastfood inseamna mult mai mult decat o simpla dificultate de digestie.
  • +9 (9 voturi)    
    wtf?! (Miercuri, 24 august 2016, 12:04)

    vh [utilizator]

    nu inteleg care-i relevanta "experimentului"...

    ca sa existe macar o urma de concluzie trebuia macar incercate si alte alimente :)

    sunt convins ca e plin internetul de astfel de experimente, nu asta e problema, dar voi, hotnews, cum puteti sa preluati asemenea "stire"??
  • +2 (2 voturi)    
    :) (Miercuri, 24 august 2016, 12:41)

    gigicel [utilizator]

    Ma indoiesc ca putem simula sistemul digestiv cu o cana de acid sulfuric si o farfurie. Nu sunt fan fastfood, dar clipul asta devine de toata jena spunand: "daca ingredientele unui Big Mac se topesc atat de greu in acid sulfuric, atunci cat timp ii ia stomacului sa le digere".
  • +2 (2 voturi)    
    cu zahar e si mai rau. care-i poanta? (Miercuri, 24 august 2016, 13:42)

    muzungu [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=xK4z_YhtTBM
  • -2 (4 voturi)    
    Puneti coca-cola pe hamburger (Miercuri, 24 august 2016, 13:53)

    Gustav555 [utilizator]

    S-ar putea sa aiba acelasi efect
  • +2 (4 voturi)    
    Bucurie (Miercuri, 24 august 2016, 13:55)

    Toni_Romania [utilizator]

    DIN RASPUNSURILE de sus deduc ca multi romani AU TOTUSI O CULTURA GENERALA. Nu glumesc. Probabil au reusit sa pacaleasca multi americani cu filmarea.
  • +1 (3 voturi)    
    Slow day, huh ? (Miercuri, 24 august 2016, 14:03)

    obsCUR [utilizator]

    Ați dat o antenă de zile mari cu articolul ăsta.

    Dacă trebuie să scrieți din când în când și articole de umplutură, măcar alegeți un subiect neutru.

    Ar fi rușinos și pentru cei mai înrăiți opozanți ai mâncărurilor fast food să vină cu un astfel de argument.

    Ne așteptăm la mai mult, vă rog.
  • +1 (1 vot)    
    Totusi (Miercuri, 24 august 2016, 15:42)

    Cnut [utilizator]

    Sper ca Hotnews, cu acest articol a vrut sa dovedeasca ca cititorii de aici sunt mai destepti decat cei "de dincolo"... si nu ca au trecut si ei la "jurnalism de dincolo"