​VIDEO Cat timp ar putea supravietui o fiinta umana pe fiecare dintre planetele Sistemul Solar

de G.T.     HotNews.ro
Luni, 22 august 2016, 12:05 Magazin

Cat timp am putea supravietui pe fiecare dintre planetele Sistemul Solar fara costum de protectie
Foto: captura ecran
​Pamantul este cel mai frumos loc din Univers si pentru a il aprecia ca atare trebuie sa aflam cat timp am putea supravietui pe fiecare planeta in parte, fara protectia unui costum de astronaut, scrie curiosity.com. Iata o sugestie: din cate stim, nu exista niciun alt loc in intregul Univers unde fiintele umane ar putea supravietui mai mult de doua minute, Mercur si Marte fiind singurele planete pe care am putea trai cat timp ne putem tine respiratia.

In materialul video de mai jos, publicat pe canalul de youtube Business Insider, astrofizicianul Neil deGrasse Tyson ne ofera cateva explicatii stiintifice pentru a raspunde acestei curiozitati.

Citeste si:















Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Dezvaluiri cutremuratoare din partea unui membru ISIS: "Ne faceau cadou sclave sexuale, pentru loialitatea noastra"

Abu Al-Mughaira Al-Muhajer, un fost membru ISIS, care a fost capturat in orasul Alep, Siria, sustine ca gruparea terorista le oferea membrilor sai sclave sexuale pentru loialitatea de care dadeau dovada.
6626 vizualizari
  • -11 (13 voturi)    
    inca una mica si ma duc (Luni, 22 august 2016, 13:12)

    EXEs [utilizator]

    Nu stiu de ce mi se pare mie ca toti asazisii astia oameni de stiinta din ultimul timp arata ca niste betivi cronici. Si Neil deGrasse Tyson si Bill Nye au inteligenta unor betivi care tocmai descopera acum gravitatia. Toata propaganda si bullshiturile vin din partea unor indivizi care nu au nici macar un doctorat tehnic, toate diplomele fiind luate pe considerente onorifice si nu stiintifice.
    Indivizii astia imi provoaca greata.
    • +5 (7 voturi)    
      iti repugna Wikipedia? (Luni, 22 august 2016, 14:35)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      Neil deGrasse Tyson graduated the Bronx High School of Science, completed a bachelor's degree in physics at Harvard University, received a master's degree in astronomy at the University of Texas at Austin in 1983, earned his master's (1989) and doctorate (1991) in astrophysics at Columbia University, founded the Department of Astrophysics of the American Museum of Natural History.

      Ai macar un sfert din educatia si cunostintele lui?
      • -3 (5 voturi)    
        Destepti, destepti, dar... (Luni, 22 august 2016, 16:15)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        ...asta cu "tunutul respiratiei" o stie si un copil de gimnaziu dupa ce rasfoieste o cartulie de fizica. Credeam ca vin cu chestii ceva mai "destepte" decit informatiile din astronomia de acum 30 de ani.
      • 0 (4 voturi)    
        . (Luni, 22 august 2016, 16:20)

        adi.i [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Ție și creaționiștilor ce vă mai vine greața când auziți de The Science Guy și Neil deGrasse Tyson.
      • -3 (3 voturi)    
        so what (Luni, 22 august 2016, 18:23)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Nu ajunge nici macar la calcaiul lui Stephen Hawking care e abia al 20-lea in topul asta (http://www.thebestschools.org/features/50-influential-scientists-world-today/).
        Toate doctoratele indivizilor astora sunt de forma ca si la superinteligenta tovarasa Elena Ceausescu.
        Bill Nye a fost refuzat de vreo doua ori de NASA, iar Tyson asta este directorul unui obositor astrologic. Astia nu sunt oameni de stiinta, astia sunt urlatori la gauri negre.
  • +2 (6 voturi)    
    Argumentele? (Luni, 22 august 2016, 13:44)

    Ere [utilizator]

    Care ar fi argumentele ca acesti domni au obtinut diplomele onorific? Ah, ca arata ca betivii. Am inteles! Nu sunt sustinatorul ideilor care ni se indruga manipulat si, dintre care multe contin, evident, erori de logica, dar cu toate astea, domnii astia sunt mai credibili decat flat earthers a caror minime cunostinte stiintifice lipsesc cu desavarsire.
    • -2 (2 voturi)    
      k (Luni, 22 august 2016, 18:25)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Ere

      Sunt credibili doar pentru cei mai putin inteligenti decat ei. Valoarea virtuala data de recunoasterea internationala din partea prostimii nu se traduce in valoare reala.