VIDEO Un american a sarit de la 7.600 de metri fara parasuta si a aterizat pe o plasa

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 31 iulie 2016, 13:14 Magazin

Salt de la 7.600 m fara parasuta
Foto: Captura YouTube
Un indraznet saritor de la mare inaltime a devenit primul care plonjeaza de la 25.000 de picioare (7.620 metri) fara parasuta, el aterizand pe o plasa in sudul statului american California, a anuntat un purtator de cuvant citat de Guardian. 

Luke Aikins (42 de ani), ce are la activ 18.000 de sarituri, a efectuat saritura in Simi Valley, aterizand pe o plasa ce masura 30 pe 30 de metri, evenimentul fiind transmis de televiziunea Fox. 



„Plonjonul lui Aikins reprezinta incununarea unei cariere de 26 de ani si va stabili un record personal si mondial pentru saltul de la cea maimare inaltime efectuat fara parasuta sau costum cu aripi”, a spus purtatorul sau de cuvant. 

„As minti daca as spune ca nu sunt nervos”, spusese Aikins inainte sa se urce in avionul cu elice din care a efectuat saritura.



Citeste mai multe despre   











Cum vede unul dintre cei mai cunoscuti astronomi relatia dintre stiinta si Dumnezeu, ideea de a coloniza planeta Marte si cautarea vietii extraterestre

Una dintre cele mai importante descoperiri din istoria astronomiei a fost facuta acum jumatate de secol de catre doi oameni cu un telescop. Acest lucru nu mai este posibil in prezent, cand proiectele stiintifice sunt mari si costisitoare, a spus la Timisoara, Robert Wilson, laureat al premiului Nobel in 1978 pentru o descoperire care a consacrat teoria Big Bang. Wilson a acordat un interviu pentru HotNews.ro si vorbeste despre stiinta si divinitate, despre proiectul nebunesc al lui Elon Musk pentru Marte si despre rolul norocului in stiinta. Wilson a fost invitat in Romania de compania Honeywell pentru a le vorbi studentilor interesati de o cariera in stiinta si inginerie.


​VIDEO Elon Musk a prezentat "tigle solare" gandite pentru acoperisurile caselor ecologice

​Elon Musk, carismaticul sef al Tesla Motors, a prezentat la Los Angeles tiglele care au panouri solare incorporate, ca parte a unei tendinte de diversificare a activitatilor companiilor conduse de celebrul antreprenor. Musk spune ca aceste tigle fac parte din "viitorul integrat" impreuna cu masina electrica si de bateria de perete Powerwall, viitorul in care casele pot deveni independente energetic.


​VIDEO Intre Dubai si Abu Dhabi s-ar putea construi un sistem ultra-rapid de transport Hyperloop, cu viteze maxime de peste 1.000 km/h

​Hyperloop One, una dintre cele doua companii care vor sa construiasca un sistem de transport prin tuburi speciale ce ar permite viteze de 1.000 km/h, a semnat o intelegere si va face un studiu de fezabilitate in Emiratele Arabe. Studiul de fezabilitate va fi gata in 2017 si, daca rezultatul va fi pozitiv, calatoria de aproape 150 km dintre Dubai si Abu Dhabi ar putea dura 12 minute. Planurile cele mai optimiste implica si prelungirea liniei pana in Riad, dupa 2030. Ideea Hyperloop a fost prezentata in 2013 de Elon Musk, dar inca nu exista in lume niciun sistem functional.
15645 vizualizari
  • +23 (23 voturi)    
    curaj sau inconstienta... (Duminică, 31 iulie 2016, 13:37)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    hmmm, oricum ar fi e impresionant ce a facut americanul...
  • +15 (17 voturi)    
    frate (Duminică, 31 iulie 2016, 13:45)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Asta sau e plin de testosteron sau e dus cu pluta ... si de la 100 m nu e sigur ca nimeresti plasa aia ... de la 25.000 daca stranuta porumbelul in tine s-a rezolvat :)
    • +8 (10 voturi)    
      pai, (Duminică, 31 iulie 2016, 14:23)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      25000 de picioare, dar oricum....ai dreptate!
    • +5 (9 voturi)    
      Hm (Duminică, 31 iulie 2016, 17:09)

      R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      In societatile in care curajul e rar -- cum e si societatea romaneasca -- e raspindita deprinderea facila de a cataloga drept nebuni pe cei curajosi. Din pacate, asta le rapeste oamenilor sansa de a se entuziasma in fata realizarilor importante de orice fel, mai ales ca in asemenea situatii curajul este doar in aparenta singurul care conteaza.
      In cazul de fata vorbim de un expert, caci dupa 18000 de salturi cu parasuta, timp de doua decenii, Luke Aikins a devenit extrem de precis in caderea libera -- reluati secventa si priviti cu atentie manevrele simple si precise facute in timpul caderii.
  • +16 (16 voturi)    
    Bravo (Duminică, 31 iulie 2016, 14:11)

    Vlad-I [utilizator]

    Occidentul este inca fruntea, deschizand noi drumuri y depasind limitele anterioare.
    • +9 (13 voturi)    
      ? (Duminică, 31 iulie 2016, 14:34)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      Asa a fost intotdeauna si va fi. Ceilalti doar copie si latra.
  • +17 (19 voturi)    
    intrebare (Duminică, 31 iulie 2016, 14:31)

    AdrianUrsu [utilizator]

    A sarit din avion de nervi? Oare s-a enervat pe pilot de era nervos omul?? Nervous in engleza este un prieten fals, nu inseamna ca omul a fost nervos ci a avut emotii.
    • +7 (7 voturi)    
      haha! (Duminică, 31 iulie 2016, 16:11)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui AdrianUrsu

      ai dreptate. :)
    • 0 (0 voturi)    
      Da, da, ca si (Luni, 1 august 2016, 11:42)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui AdrianUrsu

      actually, eventually, excited, sensible, si multe altele....

      Hahaha, pilotul l-a umplut de draci, asa ca Luke a sarit din avion fara parasuta ! :-)))
  • -5 (9 voturi)    
    Nu saritura ci plasa e revolutionara (Duminică, 31 iulie 2016, 17:05)

    tiberius_p [utilizator]

    Plasa aia ar putea fi folosita pentru a salva alti aventurieri carora nu li se deschide parasuta.

    Cand esti in cadere libera, un device atasat de tine ar putea trimite un semnal SOS cu cateva coordonate care sa-i ajute pe salvatorii de la sol sa-ti estimeze traiectoria si punctul de imapct. Dupa care monteaza plasa acolo unde trebuie si te prind fix inainte sa te prapadesti.

    Ar mai putea fi folosita pentru livrari de pachete. Arunci pachetul din avion dupa care e prins cu plasa si livrat la destinatia care ar trebui sa fie prin apropiere.
    • +5 (5 voturi)    
      Desi... (Duminică, 31 iulie 2016, 17:19)

      tiberius_p [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      ...dupa o analiza mai atenta a cascadoriei am inteles ca e obligatoriu sa aterizezi pe spate, nu in alta pozitie, ca sa nu-ti rupi coloana. Oh well...e un inceput.
    • +4 (4 voturi)    
      foarte tare! (Luni, 1 august 2016, 0:16)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Tu ai sarit vreodata din avion? Sariturile au loc de la 3000-5000 metri, viteza la care ajungi e de 180km pe ora, adica 3km pe minut.
      Asta inseamna ca in cadere libera petreci 1-2 minute pana izbesti solul. Cam care-s sansele sa realizezi ca e o problema cu parasuta, sa trimiti SOS, sa iti calculeze cineva punctul de impact si sa ajunga si cu o plasa, pentru a te prinde?
      Sunt sanse mai mari sa cazi pe o pasare Phoenix, ce zbura intamplator pe sub avion.
    • +1 (1 vot)    
      Tu gandesti (Luni, 1 august 2016, 0:20)

      Sacalul [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Daca nu se deschide parasuta, tu ai idee cat de repede ajunge omuletul jos? Crezi ca poate pune pauza cand cade?

      Si la pachete... Nu crezi ca e mai usor cu drone? Cine iti sta tie sa calculeze cand sa arunce pachetele? Si oameni care sa puna plasa, sa ia pachetul, sa il livreze?
    • +2 (2 voturi)    
      Moncher, nu e asa ! (Luni, 1 august 2016, 11:47)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      Asta a manevrat in mod activ ca sa ajunga in plasa aia. Straturile de aer au turbulente. Uneori curgerea lor unul peste altul este laminara, alteori turbulenta, oricum, insa, omul nu cade ca un bolovan aruncat de pe bloc, ci cade in zig-zag, si daca vrei sa nimeresti tinta trebuie sa stii foarte bine sa carmesti in aer schimbandu-ti pozitia corpului, a membrelor, etc. De la inaltimea de la care a sarit ala, un vant lateral rebel il putea duce cu un kilometru in stanga sau in dreapta, fara probleme. Aici sta marea lui maiestrie, nu in fapt ca a avut curaj si s-a aruncat ca un sinucigas.

      In plus, plasa aia era prinsa de patru macarale. De unde fac cei de la sol rost de patru macarale in numai 5-6 minute ? Si sa le si puna in pozitie, sa intinda plasa, sa o testeze, etc ? ;-)))))
  • +1 (3 voturi)    
    V-am mai spus pe acest site (Duminică, 31 iulie 2016, 18:56)

    John M. [utilizator]

    ca americanii fac lucruri traznite, dar asta nu inseamna sa va asteptati sa voteze Trump in Noiembrie.