Un cleric saudit si-a indemnat adeptii sa evite Pokemon Go: Jocul contine multe forme ale crucii, iar asta este un simbol al crestinilor

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Joi, 21 iulie 2016, 22:11 Magazin

Pokemon Go
Foto: Captura YouTube
​Sheikh Saleh al-Fozan a emis o fatwa - o hotarare religioasa - prin care cartile de joc pentru Pokemon Go sa fie interzise. El sustine ca jocul reprezinta simboluri crestine, promoveaza teoria evolutionista si reprezinta o blasfemie, informeaza BBC.

Jocul s-a dovedit atat de popular, incat Nintendo, companie care detine o parte din "Pokemon Company", si-a dublat valoarea actiunilor.

Clericul afirma ca abilitatea creaturilor de a suferi mutatii genetice le ofera mai multa putere si reprezinta o blasfemie, deoarece promoveaza teoria evolutiei. In plus, clericul se opune folosirii logo-urilor si semnelor "diverselor religii si organizatii."

"Steaua cu sase colturi este asociata cu iudaismul, logo-ul si semnul statului Israel, dar si primul semn al organizatiei Masonice din lume", a declarat clericul.

"Jocul contine multe forme ale crucii, iar asta este un simbol al crestinilor."


Citeste mai multe despre   



















6113 vizualizari
  • +47 (47 voturi)    
    Desigur (Joi, 21 iulie 2016, 22:10)

    cwnchckn [utilizator]

    Se refera la intersectii, ele au forma crucii. Sa nu mai vorbim de sensurile giratorii, cele cu 6 intrari sint asemanatoare stelei lui David.
    • +10 (10 voturi)    
      gaseste si simbolul islamului (Vineri, 22 iulie 2016, 0:38)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui cwnchckn

      Care era? Semiluna sau papucul?
      • +2 (2 voturi)    
        curbe (Vineri, 22 iulie 2016, 11:50)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Motanul_incaltat

        De acum in colo toate drumurile trebuie sa fie intr-o curba continua pentru a nu-i deranja pe profeti. N-are importanta cu cat creste consumul de benzina pentru ca ne toarna Allah petrol cat le pofteste inima preacredinciosilor.
  • -5 (15 voturi)    
    Si eu sunt contra:) (Joi, 21 iulie 2016, 22:18)

    Lucian Ilea [utilizator]

    2 indivizi extrem de inteligenti au cazut intr-o prapastie in America si din pacate in ciuda eforturilor medicinei din Star Trek,Stargate si Evul Mediu Timpuriu...
    au murit in timp ce se jucau Pokemon Go
    urmareau saracii creaturi fantastice ce se bateau pe culmile muntilor
    alea or supravietuit astia doi or murit
    aviz amatorilor:)))
  • +17 (17 voturi)    
    ha... (Joi, 21 iulie 2016, 22:52)

    Lunix [utilizator]

    ...ce imbarligatura draceasca !
  • +18 (32 voturi)    
    popimea (Joi, 21 iulie 2016, 23:07)

    strelka [utilizator]

    Cind popimea incearca sa iti sufle, ce si cum trebuie sa gandesti ai 2 mari optiuni: sa te intrebi daca fac misto de tine sau esti atat de ignorant incat au dreptate sa faca misto de tine.....
    • -10 (28 voturi)    
      nu era vorba de popime aici... (Joi, 21 iulie 2016, 23:34)

      press_to_reset_the_world [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      ci de clerici musulmani. Ignoranta unora ca tine face ca islamul sa se inpuna in tari ca Romania mai usor decat se asteapta ei...Pacat ca nu pot sa-ti dau mai multe minusuri...
      • 0 (2 voturi)    
        preoti, imami, care e diferenta pana la urma? (Vineri, 22 iulie 2016, 12:10)

        EXEs [utilizator] i-a raspuns lui press_to_reset_the_world

        Ignoranta ateilor nu are nici o legatura cu raspandirea religiilor. Ateii ignora atat crestinismul cat si islamismul pentru ca nu mai cred in zeii traditionali. Deci daca ar fi adevarat ce spui privind extinderea islamului, de vina nu sunt decat credinciosii crestini care prefera alternativa mai dura islamista, si de asemenea preotii crestini care nu mai reusesc sa convinga populatia cu mesaje liberale, inclusive si pacifiste, si de asemenea autoritatile care nu reusesc sa tina sub control prozelitismul islamic si finantarile din spatele lor. Din fericire pentru noi toti nu cred ca ai dreptate, islamismul nu se va mai extinde prea mult pentru ca ii sunt taiate acum sursele de finantare. Fara petrol Islamul se va intoarce incet inapoi in desertul de unde a scos capsorul.
  • +26 (26 voturi)    
    unde sunt acum suporterii... (Joi, 21 iulie 2016, 23:08)

    press_to_reset_the_world [utilizator]

    "religiei pacii si progresului", ca sa explice gadirea progresista plina de deschidere si toleranta a acestei maimute bipede...
  • +19 (19 voturi)    
    Si eu imi indemn adeptii sa nu fie prosti (Joi, 21 iulie 2016, 23:26)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si sa evite a umbla prin Ferentari dupa pokemoni, ca o sa ajunga mancati de acestia.
  • +19 (19 voturi)    
    eu zic (Joi, 21 iulie 2016, 23:32)

    misunel [utilizator]

    sa interzica mobilele de tot..adica ..ca sa joci pokemon iti trebuie un android..un IOS..provenite de la cotropitorii americani ce naiba
  • +2 (18 voturi)    
    astia (Joi, 21 iulie 2016, 23:35)

    dum_i [utilizator]

    Astia sunt cei mai mari aliati ai Americii, Frantei si Angliei.

    Motivul pentru care ne-am umplut de islamisti radicali in toata lumea.

    Istoria o sa judece odata pasivitatea genocidara pe care marile puteri au aratat-o fata de nemernicii astia.
  • +3 (3 voturi)    
    numai dăștepți și prin deșerturile alea. (Vineri, 22 iulie 2016, 8:21)

    IancuJianu [utilizator]

    ...
  • -1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 22 iulie 2016, 10:18)

    Nautilus [utilizator]

    Jocul reprezintă simboluri creştine, promovează teoria evoluţionistă şi reprezintă o blasfemie.

    Întâmplător, cam aceleaşi lucruri le spun maniacii religioşi creştini despre teoria evoluţionistă şi blasfemie. Despre Pokemon Go spun că ar conţine simboluri sataniste.
  • +1 (1 vot)    
    Nintendo cei cruciati, sionisti si masoni (Vineri, 22 iulie 2016, 11:46)

    EXEs [utilizator]

    Japonezii sunt mana in mana cu imperialistii cruciati si vor sa distruga superavansata civilizatie islamica cu ..... pokemoni. O nu sunt cruci peste tot, de acum nu mai trece nici un musulman prin intersectii pentru ca sunt semnul diavolilor cruciati. Ha, lol, astia sunt supertari. Imbecilii astia chiar ca sunt mai avansati decat noi cu cateva sute de ani, .. pe minus. Ha.
  • 0 (0 voturi)    
    INFORMATIE FALSA! (Vineri, 22 iulie 2016, 20:28)

    ABSX [utilizator]

    Citeste
    http://www.arabnews.com/node/957781/saudi-arabia