​VIDEO De ce activitatea fizica nu este cea mai buna strategie pentru a slabi

de G.T.     HotNews.ro
Marţi, 5 iulie 2016, 10:12 Magazin

De ce activitatea fizica nu este cea mai buna metoda pentru a pierde in greutate
Foto: Captura YouTube
​In materialul video de mai jos, cercetatorii din domeniul nutritiei arata de ce efortul fizic nu este cel mai bun mod de a pierde in greutate.

Asta nu inseamna ca exercitiile fizice nu sunt benefice pentru starea generala de sanatate, tonifierea musculaturii si diminuarea stratului de grasime, ci faptul ca organismul uman tinde sa arda mai multe calorii in starea de repaus, decat in miscare. In plus, rutina exercitiilor fizice aduce cu sine comportamentul compensatoriu si modificarile metabolice legate de varsta, care pot impiedica, in cele din urma, pierderea kilogramelor nedorite.


Iata care este explicatia stiintifica a acestor date in clipul de mai jos, ce a fost publicat pe canalul de youtube Vox in urma cu o saptamana si a depasit deja 1 milion de vizualizari.






















12050 vizualizari
  • +6 (6 voturi)    
    superb.. (Marţi, 5 iulie 2016, 10:36)

    pehash [utilizator]

    cea mai buna strategie este sa te legumizezi pe o canapea cu telecomanda in mana?..

    eu nu am inteles de ce 5lbs (2.5kg) / luna e prea putin. si 1kg/luna e suficient daca te tii de treaba. 1kg de grasimi inseamna 7500 de calorii, adica ~250 de calorii/zi, adica 20 de minute de mers pe jos dimineata si seara!...
    • +1 (3 voturi)    
      Despre slabire (Marţi, 5 iulie 2016, 14:10)

      pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui pehash

      Nu reiese din prezentare ca cea mai buna strategie este sa stai pe canapea, dimpotriva activitatea fizica este buna pentru sanatate. Reiese doar ca slabirea nu este proportionala cu nivelul efortului depus, pentru ca exista modificari metabolice, fiziologice si de comportament care tind sa compenseze pentru energia cheltuita prin exercitii.

      Oamenii cred ca daca fac efort fizic se produce un deficit caloric absolut, in sensul ca celelalte componente raman la fel, insa de fapt ele sunt dinamice. De exemplu foamea poate sa creasca, se consuma mai multe calorii si astfel se reduce din deficitul caloric, in unele cazuri scade si metabolismul bazal, de asemenea scade activitatea fizica din timpul zilei, persoanele devenind mai putin active, toate acestea compensand o parte din energia cheltuita prin exercitii fizice.

      De aceea o persoana care face exercitii pentru slabire trebuie sa-si controleze si dieta si sa-si monitorizeze activitatea fizica din timpul zilei.

      Nu cred ca o slabire de 1 kg/luna multumeste pe multa lume, dimpotriva tinde sa produca frustrare pentru ca e prea putin.

      Exercitile fizice pot fi importante in slabire, insa daca sunt integrate intr-o strategie mai complexa, insa reprezinta un mijloc eficient de pastrare a greutatii pierdute, majoritatea ceor care au reusit sa slabeasca au inclus exercitiile fizice ca un mijloc eficient de mentinere a greutatii normale dupa slabire, impreuna cu controlul dietei.
      • +1 (1 vot)    
        pai.. nu (Marţi, 5 iulie 2016, 20:40)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

        fizica e simpla. se poate calcula cu precizie destul de mare cate calorii consumi alergand sau in timpul altor forme de activitate. daca ai slabit de la 90kg la 70 si nu mai consumi 1000 kcal/10 kilometri ci doar 750, e ok!.. nu trebuie sa-ti faci prea multe griji! deja ai ajuns la o greutate care iti permite sa arzi mai putine calorii...

        ca sa faci miscare ai nevoie de vointa. la fel, ca sa nu mananci mai mult decat ar trebui, cu sau fara miscare, ai nevoie de vointa... nimic nu s-a schimbat. trebuie doar sa fii constient de numarul de calorii pe care le primesti din hrana si cate arzi. cine crede ca a slabi 1kg/luna e prea putin, n-are decat sa continue sa puna cate 500 de grame pe luna..
        • +1 (1 vot)    
          Nu e atat de simplu ! (Marţi, 5 iulie 2016, 22:21)

          pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          In slabire relatia nu e strict matematica, pentru ca sistemul biologic este intr-o continua dinamica si se adapteaza. De exemplu o persoana supraponderala are un consum energetic de 3000 de Cal/zi pentru a-si mentine greutatea, insa daca vrea sa slabeasca taie 1000 de Cal/zi. La fiecare 11 zile ar trebui sa piarda cam 1 kg de grasime, in 110 zile ar trebui sa piarda 10 kg, insa in realitate pierde mai putin.

          De ce ? Pentru ca pe masura ce piede in greutate corpul va cheltui mai putina energie, deci deficitul se reduce, nu va mai fi de 1000 de Cal, pe de alta parte intervin adaptari metabolice si de comportament, adica metabolismul bazal va scadea, activitatea fizica din timpul zilei va scadea, persoana se va simti mai letargica, foamea va creste si persoana va manca mai mult, astfel reducandu-se si mai mult deficitul caloric. Muschii vor deveni mai eficienti avand nevoie de mai putina energie per contractie musculara. Toate aceste adaptari metabolice au ca scop reducerea energiei cheltuite si fac parte din mecanismul de supavietuire al organismului, el doar incearca sa se protejeze de ceea ce percepe drept un pericol, scaderea rezervelor energetice insemnand sanse mai mici de supravietuire.

          Toate acestea sunt mediate de leptina care scade, de T3 care de asemenea scade, de grelina care creste si de alti factori. Pe de alta parte persoanele obeze care slabesc au dificultati in a-si mentine greutatea tocmai datorita acestor adaptari metabolice, s-a observat ca organismul lor cheltuie mai putina energie decat o persoana de greutate identica, deci sunt nevoiti sa manance mai putin sau sa creasca activitatea fizica, vointa are un rol minor, altfel toti obezii prin simpla vointa ar slabi, nu poti infrange mecanismele biologice, doar 20 % reusesc sa-si mentina greutatea pierduta, 80 % esueaza, deci nu e vorba doar de vointa. Citeste aici https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673773/
  • +8 (8 voturi)    
    experienta mea (Marţi, 5 iulie 2016, 10:57)

    _eu_ [utilizator]

    In urma cu un an am inceput sa alerg. Acum alerg intre 6 si 8 km, de doua ori pe saptamana. Ajung la munca pe bicicleta - cam 16 km pe zi, 5 zile pe saptamana.

    O sesiune de fugit imi arde cam 700 kcal iar un drum dus-intors la munca cu bicla arde cam 500kcal.

    Necesarul de calorii (statistic) pentru un barbat in jurul varstei de 40 ani este de cam 2200 calorii. Daca fac o medie a caloriilor arse prin sport, pe zi, ar fi cam (700*2 + 500*5) / 5 = 780 kcalorii pe zi folosite in activitati fizice. Asta inseamna cam 1/3 din necesarul zilnic de calorii!

    Nu m-a ajutat sa slabesc (am dat jos 7 kg, de la 84 la 77, insa aici am stagnat), insa imi permit sa mananc cam ce vreau eu fara sa ma ingras. Si asta e important!
    • +1 (1 vot)    
      parerea mea .... (Marţi, 5 iulie 2016, 19:44)

      trebol [utilizator] i-a raspuns lui _eu_

      e ca ai dat mai mult tesut adipos - si ai luat in masa musculara ... nu doar 7kg ... musculatura se modifica facand miscare ...
      • 0 (0 voturi)    
        si oasele.. (Marţi, 5 iulie 2016, 20:43)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui trebol

        in special de la alergare si orice alta forma de activitate fizica de impact, iti vei creste semnificativ densitatea osoasa.
        muschii ocupa mult mai putin spatiu decat grasimile si oasele raman la fel de mari chiar daca le creste densitatea.
        cel mai bine este sa-ti monitorizezi toate dimensiunile.. eventual faci o vizita lunara la croitorul preferat ;)
      • +1 (1 vot)    
        Discutabil ! (Marţi, 5 iulie 2016, 22:27)

        pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui trebol

        Exercitiile aerobice nu prea construiesc masa musculara, doar exercitiile de rezistenta contribuie semnificativ. Ceea ce s-a intampalt in cazul lui nu e singular, se observa frecvent in literatura de specialitate, corpul s-a adaptat prin cresterea eficientei musculare, deci se cheltuie mai putine energie pentru un output identic, probabil a crescut apetitul si s-au consumat mai multe calorii, deficitul reducandu-se pana la punctul in care s-a ajuns la o noua balanta calorica.
        • 0 (0 voturi)    
          esti cumva instructor de fitness? (Miercuri, 6 iulie 2016, 11:52)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui pro_bono

          intr-adevar ai "ceva" cunostinte in materie. felicitari! dc da, ai si vreun site/o pag facebook de contact?
          • 0 (0 voturi)    
            Nu (Miercuri, 6 iulie 2016, 17:15)

            pro_bono [utilizator] i-a raspuns lui paniri

            Nu sunt antrenor de fitness. Cunostintele le-am acumulat citind si experimentand. Exista multa informatie de calitate pe net, dar si multe informatii eronate. In general lumea trebuie sa se fereasca de dietele la moda, explicatiile simpliste sau cele care intra in contradictie cu consensul stiintific.
  • +4 (4 voturi)    
    sanatatea are prioritate (Marţi, 5 iulie 2016, 12:26)

    BabaDochia [utilizator]

    Daca a slabi este un pas pentru mentinerea sanatatii, activitatea fizica efectuata in mod constant este un triplu salt.

    Prioritatea este sanatatea si activitatea fizica o intretine. Schimbarea stilului de viata poate incepe cu efectuarea de activitate fizica in mod constant.

    Deoarece vorbim de inversarea valorilor si nu gasim solutii, bunul simt ne spune ca sanatatea si mentinerea ei au consecinte pozitive asupra imaginii de sine, atat subiectiv cat si obiectiv.

    Am incredere ca fiecare om ce mai poate fi sincer cu sine insusi, se educa in a selecta informatiile benefice si autentice, identificandu-le pe cele distorsionate.

    Daca de obicei promovarea pierderii in greutate sustine indirect mentinerea sanatatii, in acest caz, descurajarea activitatii fizice pe motiv ca nu ar duce la pierderi masive in greutate face mai mult rau.

    Sportul iti da o stare de bine extraordinara.