​PUZZLE: O problema de matematica cu flori

de G.T.     HotNews.ro
Vineri, 17 iunie 2016, 7:12 Magazin

O problema de matematica cu flori
Foto: captura ecran
​Desi problema de aritmetica ilustrata de imaginea alaturata este, in principiu, destul de simpla, puzzle-ul nu este asa de simplu precum ar parea la o prima vedere. Imaginea a devenit virala in China, fiind distribuita in ultimele zile de nenumarate ori pe canalele de socializare, unde a nascut controverse, scrie telegraph.co.uk.

Utilizatorii au avut urmatoarele variante de raspuns:
  • 81
  • 88
  • 101
  • 102
  • 110
Insa, dupa ce au observat ca reprezentarile grafice ale florilor albastre si galbene nu sunt identice pe fiecare rand al problemei, raspunsurile lor au variat de la 81, 88, 101, 102 la 105.

Care crezi ca este raspunsul corect?






















13028 vizualizari
  • +1 (13 voturi)    
    81 (Vineri, 17 iunie 2016, 7:23)

    comentatordiletant [utilizator]

    ?
    • +1 (5 voturi)    
      rezolvare putin detaliata (Vineri, 17 iunie 2016, 10:13)

      danut1 [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      E cu dus si intors.
      Daca socotesti ca floarea albastra are 4 petale in loc de 5 in ultima ecuatie. Si de asemenea ca in ultima ecuatie nu este decat o floare galbena, si ignori tulpina si frunza flori albastre.

      atunci da rezultatul este 81

      daca nu iei in calucl petalele, atunci rezultatul este 101.

      cred ca intentia autorului este sa iei in calucl si petalele pentru ca e intentionat pusa asa. Dar in acest caz ecuatia are o problema:
      - daca iei in calucl numarul petalelor, asta inseamna ca practic iei in calcul toate partile plantei, inclusiv tulpina si fruna de pe tulpina.
      - Si in cazul asta ecuatia se complica pentru ca nu stii cat valoreaza din intreg petala si cat frunza, sau alta parte a plantei (poti presupune doar).

      - singura situatie in care ecuatia are rezolvare luand in calcul petalele este atunci cand valoarea tulpinei si a frunzei sunt 0, adica ignorate. Si rezultatul este 81. Altfel ecuatia nu poate fi rezolvata.

      Oricum problema este definita putin gresit din cauza lipsei de specificatii :)
      • +5 (5 voturi)    
        dar cate petale au cele doua flori galbene? (Vineri, 17 iunie 2016, 11:39)

        user01 [utilizator] i-a raspuns lui danut1

        Oricum nu poti considera ca cele doua flori galbene au acelasi numar de petale pentru ca nu se vad din desen... deci probabil nu e important numarul de petale
        => o floare albastra = 5
        deci raspunsul: 101
        • -1 (5 voturi)    
          nope nu e corect (Vineri, 17 iunie 2016, 11:52)

          danut1 [utilizator] i-a raspuns lui user01

          Florile galbele au 8 petale, poti vedea asta la floarea galbena din desen. Poti spune ca da, dar cand sunt impreuna pot avea un numar diferit de petale. Dar daca acest caz era adevarat, autorul evidentia chestia asta punandu-le separat, ca sa poti sa le numeri. Deci in mod rezonabil poti sa presupui ca numarul petalelor florilor galbene nu se schimba.
        • +1 (1 vot)    
          Evident 101 (Vineri, 17 iunie 2016, 18:54)

          LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui user01

          Nici o florarie nu pune pretul in functie de numarul de petale (la unele flori nici nu pot fi numarate fara a le distruge), cu atat mai mult in functie de frunzele de pe tulpina. Pretul e fie pe fir, fie pe buchet. Daca e pe buchet problema nu are solutie (nu poti sti pretul unui fir de flori galbene, ci doar pe cel al buchetului de 2 fire), daca e pe fir e 101. Simplu!
    • 0 (0 voturi)    
      Dragilor, exersati LOGICA : 101 (Vineri, 17 iunie 2016, 21:41)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Floare rosie =20
      Floare albastra=5
      Floare galbena=1

      1+20*5=101
  • +6 (18 voturi)    
    101 (Vineri, 17 iunie 2016, 7:32)

    the obvious [utilizator]

    Din prima ecuație o floare roșie = 20. Din a doua una albastra = 5. Din a treia una galbenă=1. Înlocuind în ultima , 101
    • -2 (2 voturi)    
      floarea albastra in ultima ecuatie are 4 petale (Vineri, 17 iunie 2016, 11:29)

      danut1 [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      floarea albastra in ultima ecuatie are 4 petale in loc de 5 ca in precedentele :) deci nu prea e corect 101 :)
    • +3 (3 voturi)    
      galbena=1? (Vineri, 17 iunie 2016, 11:44)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      daca aia albastra e 5 si
      5-galbena=3 => galbena=2
      2+20x5=102
  • +3 (15 voturi)    
    101 (Vineri, 17 iunie 2016, 7:42)

    andreiu [utilizator]

    .
  • -3 (11 voturi)    
    102 (Vineri, 17 iunie 2016, 7:50)

    mr_mojo [utilizator]

    !!!
  • -4 (12 voturi)    
    102 (Vineri, 17 iunie 2016, 7:50)

    mr_mojo [utilizator]

    2+20x5
    • +2 (10 voturi)    
      pe rindul patru (Vineri, 17 iunie 2016, 8:33)

      siska [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      este DOAR O floare galbena (pe rindul trei sint doua); deci: rosu=20, albastru=5, galben=1; rezulta: 1+20x5=101
      Asta si pentru cei care s-au grabit sa dea plusuri ...
      Bine ca nu s-a dat la bac ...
      • -4 (4 voturi)    
        ? (Vineri, 17 iunie 2016, 10:55)

        manon [utilizator] i-a raspuns lui siska

        daca floarea abastra e 5 si galben 1 cum face 5-1=3?
        • +1 (1 vot)    
          Floarea galbena (Vineri, 17 iunie 2016, 16:57)

          anonimo [utilizator] i-a raspuns lui manon

          Floarea galbena e 1 si pe randul 3 sunt 2 flori galbene
      • -2 (6 voturi)    
        ...bine ca nu s-a dat, ca picai :) (Vineri, 17 iunie 2016, 11:00)

        solah [utilizator] i-a raspuns lui siska

        pe randul 3 florile albastre au 5 petale, pe cand pe randul 4 floarea are doar 4 petale. deci: rosu=20, albastru=4, galben=1; rezulta: 1 + 20*4 = 81
        Asta e pt tine ca te-ai grabit sa ii corectezi pe altii :)
    • -1 (5 voturi)    
      2 flori galbene (Vineri, 17 iunie 2016, 8:59)

      EmanuelCadar [anonim] i-a raspuns lui mr_mojo

      vezi ca sunt doua flori galbene deci 101
  • -5 (5 voturi)    
    . (Vineri, 17 iunie 2016, 8:12)

    Lok [utilizator]

    27
    • 0 (4 voturi)    
      ai calculat asiduu de ai ajuns la 27? (Vineri, 17 iunie 2016, 13:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      1. galbena e 1 pt ca pe rundul 3 sunt 2 galbene
      2. intre rosie si albastra e INMULTIT, nu PLUS
      3. Albastra are 4 petale pe rindul 4, deci se poate specula ca are valoare 4 si nu 5.

      Oricum, atentia la delatii mai trebe exersata :)
  • 0 (8 voturi)    
    81 (Vineri, 17 iunie 2016, 8:22)

    cryss76 [utilizator]

    !
  • -2 (8 voturi)    
    101 (Vineri, 17 iunie 2016, 8:37)

    Marina GratielaStan1 [anonim]

    Prima ecuatie: 3 flori rosii fac 60, deci o floare rosie face 20
    A doua ecuatie: o floare rosie si 2 albastre fac 30. Adica 20 si 2 flori albastre fac 30. Deci 2 flori albastre fac 10. O floare albastra face 5.
    A treia ecuatie: O floare albastra minus 2 (?) flori galbene fac 3. 5 minus 2 flori galbene fac 3. Adica 2 flori galbene fac 2. O floare galbena face 1.
    Si ultima ecuatie: o floare galbena plus o floare rosie inmultit cu o floare albastra este 1 + 20 x 5 = 1 + 100 = 101.

    Totusi de ce s-au pus 2 flori galbene alaturate si nu s-a pus floare galbena plus floare galbena ca la ecuatiile de mai sus?
    • +2 (4 voturi)    
      oare ? (Vineri, 17 iunie 2016, 9:44)

      NegoescuConstantin [anonim] i-a raspuns lui Marina GratielaStan1

      ultima floare albastra nu este identica cu cele albastre de mai sus. deci poate lua orice valoare de pe pamant mai putin 1, 5 sau 20. Ia incearca de exemplu cu 7.
  • +3 (9 voturi)    
    propunere d erezolvare (Vineri, 17 iunie 2016, 8:44)

    dany-ingineru [utilizator]

    1 floare rosie=20
    1 floare albatsra cu 5 petale=5
    1 floare galbena=1
    ? 1 floare galbena +[1 rosie] x 1 [albastra cu 4 petale]=?
    1 flaore albastra cu 5 petale=5
    pp ca 1 albastra cu 4 petale=4
    1+20*4=81
    • +4 (4 voturi)    
      cate petale are floarea rosie ? (Vineri, 17 iunie 2016, 9:49)

      NegoescuConstantin [anonim] i-a raspuns lui dany-ingineru

      chiar crezi ca nr de petale conteaza ?
    • +6 (6 voturi)    
      nu prea e logic (Vineri, 17 iunie 2016, 9:55)

      Tejveer [utilizator] i-a raspuns lui dany-ingineru

      conceptul adunarii este ca se iau in considerare aceleasi proprietati ale membrilor ei. din cauza asta nu poti aduna mere cu pere.

      si atunci pe teoria asta nu poti aplica logica cu numarul de petale numai la florile albastre si nu si la celelalte. iar cele 2 flori galbene intr-adevar induc in eroare. plus ca daca aplicam numarul de petale la florile galbene, cate petale sunt la cele 2 ? eu am numarat 10 petale la cele 2 flori galbene alaturate si 8 la floarea galbena singulara. Deci daca numarul 2 e reprezentat de 10 petale, atunci ultima floare galbena ar trebui sa aiba valoarea 2*8/10 = 1.6.

      ca o conluzie, e o problema care, cel putin pt mine, nu are nici o logica. daca ne uitam atent, vedem ca pana si in prima ecuatie prima floare e mai inchisa la culoare decat ultimele 2. deci, daca ne apucam sa cautam idei sci-fi, sigur gasim. parerea mea
      • -3 (3 voturi)    
        Simbolurile florilor reprezinta numere (Vineri, 17 iunie 2016, 11:00)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Tejveer

        Nu flori reale de tipuri diferite. Aici e "conceptul"
        • +3 (3 voturi)    
          ain't that cute... but it's wrong ! (Vineri, 17 iunie 2016, 14:00)

          Tejveer [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          raspunsu' tau este exact acelasi lucru pe care l-am spus si eu. nu sunt flori reale ci niste simboluri asociate unor numere, da ? pai hai sa vedem.

          vine ion si zice "de ce florile reprezinta numerele ? de ce nu pot petalele reprezenta numere ?" are dreptate ? are

          vine gogu si zice "de ce doar petalele ? de ce nu si frunzele ?" are dreptate ? are

          vine gigel si zice "de ce doar petalele si frunzele ? floarea rosie are frunza spre stanga, aia albastra spre dreapta, aia galbena ambele. de ce nu tinem cont de ele ?" are dreptate ? are

          vine dorel si zice "dar frunzele sunt diferite ? ar trebui sa luam in calcul si forma sau suprafata lor nu ?" are dreptate ? are

          mai continui sau ai inteles ?
  • +3 (3 voturi)    
    orice poate fi (Vineri, 17 iunie 2016, 8:54)

    NegoescuConstantin [anonim]

    orice numar real pozitiv cu cifra 1 la sfarsit, cu exceptia numerelor 101 si 401 (floarea albastra de pe ultimul rand nu poate fi 20 sau 5). Daca ar fi numar negativ atunci se complica treaba.
  • -5 (5 voturi)    
    raspuns (Vineri, 17 iunie 2016, 9:09)

    ziduri [utilizator]

    Raspunsul este 84

    1 (doar o floare, si nu doua) + 20 x 4 (doar patru petale are floarea albastra si nu 5) = 84
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Vineri, 17 iunie 2016, 9:47)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui ziduri

      In matematica nu se poate merge pe presupuneri. Nu poti considera ca floarea cu 4 petale are valoarea 4, doar pentru ca cea cu 5 petale are 5. E absurd!
      Apoi, rezultatul calculului 1 + 20 x 4 NU este 84. Mai incearca (hint: inmultirea e prioritara)
  • -8 (10 voturi)    
    Mai puneți mîna pe carte (Vineri, 17 iunie 2016, 9:10)

    stos [utilizator]

    ROȘU=20
    ALBASTRU=5
    GALBEN=2

    2+20x5=2+100=102, tînților !
    • +1 (7 voturi)    
      Mai casca ochii si numara florile si petalele (Vineri, 17 iunie 2016, 9:38)

      Cnut [utilizator] i-a raspuns lui stos

      81!
      Pensionarule!
    • -1 (3 voturi)    
      ... (Vineri, 17 iunie 2016, 9:48)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui stos

      Pam pam pam... look again, tînțule!
  • -2 (6 voturi)    
    raspuns (Vineri, 17 iunie 2016, 9:12)

    ziduri [utilizator]

    pardon, 81
  • 0 (4 voturi)    
    101 (Vineri, 17 iunie 2016, 9:14)

    grongobar [utilizator]

    1+20x5=101 intai se face inmultirea.
  • +3 (3 voturi)    
    orice poate fi (Vineri, 17 iunie 2016, 9:15)

    NegoescuConstantin [anonim]

    orice numar impar cu exceptia numerelor 101 si 401. daca se accepta si numere negative atunci e si mai funny, totusi tot nr impare raman in ambele variante.
  • +1 (3 voturi)    
    Raspuns (Vineri, 17 iunie 2016, 9:29)

    Scaramouche [utilizator]

    81
  • -1 (1 vot)    
    Petale (Vineri, 17 iunie 2016, 9:35)

    artimetica [utilizator]

    Floare roșie=20
    Floare albastră cu cinci petale=5
    Floare albastră cu patru petale=4
    Două flori galbene=2

    R:81
  • -1 (3 voturi)    
    Atentie! (Vineri, 17 iunie 2016, 9:40)

    Cnut [utilizator]

    Nu va uitati doar la culori. Numarati si florile si petalele!
    1. Pe randul 3 sunt doua flori galbene, pe randul 4 e doar 1 floare galbena.
    2. Pe randurile 2 si 3 florile albastre au 5 petale, iar pe randul 4 floarea albastra are doar 4 petale

    Raspuns corect: 1+20x4=81
  • -5 (5 voturi)    
    Răspuns (Vineri, 17 iunie 2016, 9:44)

    tragaci [utilizator]

    41
  • -2 (2 voturi)    
    Pai . . . (Vineri, 17 iunie 2016, 10:30)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . 102!
  • 0 (0 voturi)    
    raspunsul este ''0''. (Vineri, 17 iunie 2016, 12:45)

    liviueu [utilizator]

    tanananaaaa. Floarea cu 4 petale nu a fost definite, deci are valoarea ''0''. Si cum orice nr inmultit cu ''0'' = 0, raspunsul este un MARE ''0''.
  • 0 (0 voturi)    
    scuzeee.....raspunsul este ''1'' ci nu ''0''. (Vineri, 17 iunie 2016, 12:49)

    liviueu [utilizator]

    raspunsul este ''1''.
    • +1 (1 vot)    
      mda (Vineri, 17 iunie 2016, 14:10)

      Tejveer [utilizator] i-a raspuns lui liviueu

      logica ar fi buna, dar asta e matematica. aplica acelasi calcul pe calculator si o sa iti dea "Null reference exception", nu 1. Deci 0 ala tine de context, nu e ceva universal valabil. Btw in operatia de inmultire, norma este 1 (cat imi mai aduc aminte de algebra liniara).
  • +4 (6 voturi)    
    Este o ecuatie de scoala generala :) (Vineri, 17 iunie 2016, 13:14)

    314ntea [utilizator]

    Inlocuiti florile cu x/y/z, rezulta
    3*x = 60
    x + 2*y = 30
    y - 2*z = 3
    Intrebarea este z + x*y=?

    Din prima se scoate X ca fiind 20, apoi se introduce in urmatoarea si tot la fel ptr a-l afla pe Z.

    Raspunsul final este 101 :)
  • 0 (0 voturi)    
    clasele 4-5 (Vineri, 17 iunie 2016, 17:44)

    FloceaIo [anonim]

    primele 3 ecuatii formeaza un sistem de ecuatii, cu 3 necunoscute. iar in ultima inlocuiesti cele 3 necunoscute obtinute anterior. se face prin clasele 4-5. ca sa nu stii sa-l faci, tre' sa nu fi trecut prin acele clase.
    • 0 (0 voturi)    
      flori (Vineri, 17 iunie 2016, 23:42)

      GetiMaltopol [anonim] i-a raspuns lui FloceaIo

      ideea este ca primele trei ecuatii se rezolva usor si vad ca multi au ajuns la aceasta solutie.Necunoscuta din ultima ecuatie este floarea albastra cu patru petale, sa-i spunem'' t''
      rezulta:
      floarea rosie=20
      floarea albastra cu 5 petale=5
      floarea galbena=1
      ultima ecuatie
      1+20*t=?
      Ar fi prea usor sa spunem ca raspunsul este 101.
  • 0 (2 voturi)    
    101 (Vineri, 17 iunie 2016, 21:36)

    coco04 [utilizator]

    Cunostinte necesare:
    -rezolvare sistem de 3 ecuatii cu 3 necunoscute
    -ordinea operatiilor
    dificultate: 1 din 5
    • 0 (0 voturi)    
      a!!!! (Sâmbătă, 18 iunie 2016, 9:58)

      GetiMaltopol [anonim] i-a raspuns lui coco04

      Atentie la floarea albastra care are alt nr de petale in ultima ecuatie, deci este o alta necunoscuta.