VIDEO Cea mai rasista reclama facuta vreodata?

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 27 mai 2016, 14:19 Magazin

Reclama rasista in China
Foto: Facebook
O reclama la un detergent de rufe chinezesc provoaca ultragiu online, fiind apreciata drept cea mai rasista reclama facuta public vreodata, noteaza BBC. 

Aceasta, in care un barbat de culoare este “albit” in masina de spalat, i-a infuriat pe multi dintre cei prezenti pe Facfebook si pe diferite forumuri. 

Dar reclama este veche de o luna, aparand la televiziune si in cinematografe in China.  

Nu a provocat insa agitatie pe internet pana cand expatul american Christopher Powell, muzician la orchestra simpfonica Guiygang a distribuit-o pe Facebook.



Citeste mai multe despre   



















9600 vizualizari
  • +9 (17 voturi)    
    axioma (Vineri, 27 mai 2016, 14:23)

    nellino [utilizator]

    doar oamenii albi sunt rasisti.
    • +3 (15 voturi)    
      nu doar albii sint rasisti (Vineri, 27 mai 2016, 14:56)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      xenofobia in general si rasismul in particular tin de educatie: cu cit esti mai putin educat, cu atit esti mai tentat sa-l maninci pe cel care nu e ca tine.

      vedem aici ca si galbenii sint la fel de rasisti ca albii. de buna seama si negri sint rasisti. insa existenta galbenilor si a negrilor xenofobi / rasisti nu scuza xenofobia / rasismul din societatile de tip occidental, cum e societatea noastra.
      • +3 (13 voturi)    
        hei (Vineri, 27 mai 2016, 16:04)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui diddlyjo

        Unde vezi tu rasism in reclama aia?
        Ca chinezii vor ca fetele lor sa se combine/reproduca cu de-ai lor este rasism?
      • +4 (4 voturi)    
        ia de-aici rasism! (Vineri, 27 mai 2016, 18:16)

        BerlanEduard1 [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        https://www.youtube.com/watch?v=_dntfod-Cbo
        ---
        la asta nu s-a ofensat nimeni
        • -3 (3 voturi)    
          esti un dulce :) (Vineri, 27 mai 2016, 19:38)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui BerlanEduard1

          incearca sa-i explici lui john70 de ce coloured is better :) sint convins ca o sa va intelegeti.
    • +6 (10 voturi)    
      chinezii nu pot fi rasisti (Vineri, 27 mai 2016, 14:57)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui nellino

      Nici negrii.

      Faptul insusi ca vorbim despre "chinezi" si "de culoare" nu inseamna rasism? Ce se intampla daca chinezul era tot negru? Dar daca producatorul reclamei este negru?

      Sunt niste tristi complexati bajetii astia albi care fac pe corectii politic pe motiv ca niste stramosi de-ai lor s-au purtat mizerabil unii cu altii.
  • -7 (11 voturi)    
    Mai sa fie (Vineri, 27 mai 2016, 14:33)

    Snitzelvienez [utilizator]

    De rasism economic ati auzit?
  • +14 (14 voturi)    
    nu l-a albit (Vineri, 27 mai 2016, 14:54)

    freejack [utilizator]

    l-a ingalbenit. din masina de spalat a iesit un chinez.
  • +7 (11 voturi)    
    Hmmm... (Vineri, 27 mai 2016, 15:06)

    Tescovin [utilizator]

    Nu știu dacă se încadrează la rasism. Având în vedere ce a băgat fătuca aia în mașină și ce a scos de acolo, aș zice că se încadrează mai degrabă la prostie.
  • +8 (14 voturi)    
    si (Vineri, 27 mai 2016, 15:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ii doare la spate pe chinezi ca nu stiu ce marxistoid vede numai rasism in jur. China nu e occidentul suicidar.
  • -4 (4 voturi)    
    +++ (Vineri, 27 mai 2016, 16:16)

    AlinRadu1 [anonim]

    as mai adauga si o mana de sexism.. dar asta nu e asa de evident
  • +2 (4 voturi)    
    Sincer... (Vineri, 27 mai 2016, 17:15)

    TotEuSunt [utilizator]

    trebuie sa mai lucreze la formula. Parul a ramas tot negru. Macar un gri daca ar fi reusit.
    As fi curios sa-i vad si dintii....
  • +3 (5 voturi)    
    ofensatii lu' peste! (Vineri, 27 mai 2016, 17:41)

    BerlanEduard1 [anonim]

    da' de ce e rasista? numai idiotii si complexatii se ofenseza aiure la o gluma. poftim contraargumentul, 'rasistii lu' peste'!
    https://www.youtube.com/watch?v=_dntfod-Cbo
    ---
    la asta nu s-a ofensat nimeni
    • 0 (0 voturi)    
      haha (Vineri, 27 mai 2016, 21:52)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui BerlanEduard1

      tare..
    • 0 (0 voturi)    
      Originalitatea chinezeasca :-) (Marţi, 31 mai 2016, 11:05)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui BerlanEduard1

      Iei o reclama italiana veche, schimbi culorile, si ai o reclama chinezeasca proaspata.
      • 0 (0 voturi)    
        Versiunea 2.0, adaptată în interesele lor (Marţi, 31 mai 2016, 22:45)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        La fel ca și trenurile de mare viteză produse de Siemens.

        Apropo, câți km de linie de mare viteză (300 km/h) are acum China și câți Germania? Se pare că învățăceii tocilari (China Railways) și-au depășit până la urmă profesorul german (Siemens), se vede că sunt motivați și puși pe fapte mari.

        Nici nu e de mirare, fiindcă astfel de reclame fac ca chinezoaicele să îi iubească și să le ofere sprijinul. În schimb în Germania sau Italia, nevastele inginerilor și oamenilor de știință văd la TV că e cool să se cupleze cu refugiații musulmani sau africani.
  • +2 (2 voturi)    
    Ava come lava... (Vineri, 27 mai 2016, 18:49)

    neurino [utilizator]

    Calimero, tu non sei nero, tu sei solo sporco :)):)):)).
    Ava come lava.... :)
    https://www.youtube.com/watch?v=lf66q-D06Ew

    Or vazut si chinezii reclama de prin '68 cu bietu' Calimero si s-or gandit sa isi faca si ei , versiunea proprie.
  • 0 (2 voturi)    
    Cum se spune Je suis Charlie în chineză? (Vineri, 27 mai 2016, 21:36)

    anonimicus [utilizator]

    Aşadar, vesticii urlă în gura mare că au dreptul să posteze caricaturi cu Allah sau Mohamed şi că arabii ar trebui să guste umorul lor, dar se băşică dacă alţii fac glume de acelaşi gen.
  • +2 (2 voturi)    
    alta tampenie (Marţi, 31 mai 2016, 16:03)

    ipsilon [utilizator]

    Mie nu mi se pare ca e vorba de rasism aici, e doar umos asiatic :), nu cred ca regizorul reclamei a vrut sa fie o reclama rasista, pur si simplu i s-a parut o imagine puternica pentru inalbitorul lor sa transforme un negru intr-un ... galben, cum bine zicea cineva mai sus.
    E doar amuzanta.
    Oricum, a devenit psihoza mondiala asta cu negrii, nu te mai poti uita la ei ca e sti rasist, nu mai zic de altele ... eu chiar n-am nicio problema cu ei, dar stiu cazuri povestite din occident - recte Londra - unde nu poti sa le spui nimic ca imediat esti catalogat rasist si dat in judecata ...