Un baiat de 15 ani a descoperit un oras mayas necunoscut

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2016, 7:49 Magazin

William Gadoury
Foto: Le Figaro
Un tanar canadian de 15 ani, William Gadoury, a facut o descoperire stiintifica care va face istorie, gasind un oras mare Maya necunoscut pana in prezent, potrivit cotidianului Le Journal de Montreal, citat de Le Figaro. Mai interesanta este insa metoda aplicata de William pentru a face aceasta descoperire care ar putea oferi raspunsuri de mult cautate de arheologi si istorici.

Pasionat de astronomie, el a apelat la cunostiintele civilizatiei precolumbiene despre stele. Analizand cu atentie timp de 3 ani 20 de constelatii Maya si mai multi astri, el si-a dat seama ca descoperise un tipar, o "harta astrala", iar "fiecarei pozitii" ii corespundea pe Tera unul din cele 117 de orase Maya. 

Prin observarea celei de-a 23-a constelatiii, William isi da seama ca trei stele nu au corespondent in harta oraselor mayase cunoscute. Aceasta a fost deductia care l-a condus pe tanar sa creada ca in jungla mexicana se afla un oras necunoscut.

"Nu intelegeam de ce Maya si-a construit orasele departe de rauri, pe terenuri marginale si in munti", spune William Gadoury. "Trebuia sa aiba un alt motiv, si cum ei s-au inchinat stelelor, ideea mi-a venit pentru a verifica ipoteza mea.", a declarat acesta.

"Am impartasit descoperirea mea cu Agentia Spatiala canadiana care mi-a trimis o serie de imagini din satelit de la NASA si de la agentia japoneza JAXA ", spune el. Imaginile din satelit indica prezenta a 30 de cladiri.

Acest sit istoric, numit "K'AAK 'CHI' 'de catre adolescent, se afla in Peninsula Yucatan, in inima junglei mexicane, locul fiind foarte greu accesibil. Descoperirea este rezultatul unei munci de lunga pentru William Gadoury.












Cum vede unul dintre cei mai cunoscuti astronomi relatia dintre stiinta si Dumnezeu, ideea de a coloniza planeta Marte si cautarea vietii extraterestre

Una dintre cele mai importante descoperiri din istoria astronomiei a fost facuta acum jumatate de secol de catre doi oameni cu un telescop. Acest lucru nu mai este posibil in prezent, cand proiectele stiintifice sunt mari si costisitoare, a spus la Timisoara, Robert Wilson, laureat al premiului Nobel in 1978 pentru o descoperire care a consacrat teoria Big Bang. Wilson a acordat un interviu pentru HotNews.ro si vorbeste despre stiinta si divinitate, despre proiectul nebunesc al lui Elon Musk pentru Marte si despre rolul norocului in stiinta. Wilson a fost invitat in Romania de compania Honeywell pentru a le vorbi studentilor interesati de o cariera in stiinta si inginerie.


​VIDEO Elon Musk a prezentat "tigle solare" gandite pentru acoperisurile caselor ecologice

​Elon Musk, carismaticul sef al Tesla Motors, a prezentat la Los Angeles tiglele care au panouri solare incorporate, ca parte a unei tendinte de diversificare a activitatilor companiilor conduse de celebrul antreprenor. Musk spune ca aceste tigle fac parte din "viitorul integrat" impreuna cu masina electrica si de bateria de perete Powerwall, viitorul in care casele pot deveni independente energetic.


​VIDEO Intre Dubai si Abu Dhabi s-ar putea construi un sistem ultra-rapid de transport Hyperloop, cu viteze maxime de peste 1.000 km/h

​Hyperloop One, una dintre cele doua companii care vor sa construiasca un sistem de transport prin tuburi speciale ce ar permite viteze de 1.000 km/h, a semnat o intelegere si va face un studiu de fezabilitate in Emiratele Arabe. Studiul de fezabilitate va fi gata in 2017 si, daca rezultatul va fi pozitiv, calatoria de aproape 150 km dintre Dubai si Abu Dhabi ar putea dura 12 minute. Planurile cele mai optimiste implica si prelungirea liniei pana in Riad, dupa 2030. Ideea Hyperloop a fost prezentata in 2013 de Elon Musk, dar inca nu exista in lume niciun sistem functional.
22781 vizualizari
  • -10 (20 voturi)    
    mi se pare incredibil (Marţi, 10 mai 2016, 8:39)

    eu sunt [utilizator]

    cum sa fie o zona total necunoscuta?! macar zboruri cu elicopterul tot presupun ca s-au facut in zona respectiva... daca se vedeau cladirele din satelit sigur se vedeau si din avion/elicopter...

    totusi interesanta abordarea tanarului.
    • -20 (26 voturi)    
      Aiureli (Marţi, 10 mai 2016, 8:54)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Cladirile sunt ale vreunui cartel al drogurilor. Orasele se fac dupa necesitatile unor communitati, nu dupa cate stele sunt pe cer. Faci orasul ca ai vazut o stea si dupa aceea il populezi???? Din ce traiesc locuitorii, pentru ce, au mancare, au apa, pot face schimburi comerciale?
      • +11 (11 voturi)    
        vai de tine... (Marţi, 10 mai 2016, 9:33)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        maiasii chiar faceau orase in jungla. sunt multe astfel de orase anandonate, resturile gasindu-se in jungla. Daca arabii isi faceau orase in desert, de ce maiasii nu ar face in jungla? Sa nu uiam ca omul a populat toata planeta, de la un pol la celalalt.
      • +12 (14 voturi)    
        asta trebuie sa fie (Marţi, 10 mai 2016, 9:57)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        produsul tipic al faimoasei scoli romanesti de gandire si deductie;

        acuma serios, imi spui si mie ce dracu fumezi?

        ca vreau si eu
      • +11 (11 voturi)    
        Apologia autosuficientei! (Marţi, 10 mai 2016, 10:27)

        robert.b [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Normal ca dupa necesitati faci orasul, doar ca pare-se ca la mayasii acestea erau mai inalte decat ce sa bage sub nas.
      • +2 (2 voturi)    
        depinde... (Marţi, 10 mai 2016, 22:03)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Orice grup cultural (prin asta se poate intelege chiar si o natiune sau adeptii unei religii) isi defineste "necesitatile" in felul sau!
    • +1 (7 voturi)    
      Nu s-a confirmat nimic până acum. (Marţi, 10 mai 2016, 9:34)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      Articolele de pe internet spun doar ca este posibil ca tânărul în cauza sa fi descoperit o așezare Maya. Nu este deocamdată confirmata găsirea efectiva a orașului.

      "Un tanar canadian de 15 ani, William Gadoury, a facut o descoperire stiintifica care va face istorie, gasind un oras mare Maya necunoscut pana in prezent"
  • +23 (31 voturi)    
    la noi (Marţi, 10 mai 2016, 8:41)

    xanti [utilizator]

    Nici nu bagau in seama un copil de 15 ani,ba ii mai si furau descoperirea vre-un profesoras ca sa isi faca teza de doctorat.
    • +5 (5 voturi)    
      se inventa si un nou titlu (Marţi, 10 mai 2016, 12:41)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      academia intreaga se punea in genunchi cat sa iti spuna ca dr Ponta este de-al lor
  • +11 (13 voturi)    
    Sunt legitime şi comentariile voastre, (Marţi, 10 mai 2016, 9:25)

    comentatordiletant [utilizator]

    dar eu îmi pun altfel problema.
    Copilul studia hărţile astrale mayaşe de 3 ani, deci de la 12 ani, şi nu este singurul caz de adolescent care pune p jar elitele vreunei discipline ştiinţifice sau umaniste.
    Cred că asta spune multe despre sistemul de educaţe (şi mă refer aici şi la învăţământul propriu-zis şi la atitudinea părinţilor) de la ei comparativ u al nostru. Noi avem vârfuri la olimpiade teoretice - copii îndopaţi cu meditaţii, scutiţi la şcoală de celelalte discipline (sau măcar primind cu mai multă indulgenţă note mari), învăţaţi să gândească (ce-i drept bine, corect, rapid) după tipare. Fantezia, personalitatea, gândirea altfel sunt îngrădite din faşă.
    Poate are dreptate, poate nu. Clădirile nu se vedeau din elicopter pentru că, posibi, nu trece pe acolo nici o rută de zbor şi zona nu a fost subiectul vreunei explorări aeriene speciale. Chestia cu drogurile - e drept că ăia se ascund şi în gaură de şarpe, dar se pare că zona respectivă e foarte greu accesibilă. Şi în plus, 30 (treizeci) de clădiri vizibile din satelit, deci din materiale diferite de vegetaţia înconjurătoare...
    • -2 (2 voturi)    
      baiat 15 ani oras mayas (Marţi, 10 mai 2016, 23:19)

      CristescuRadu [anonim] i-a raspuns lui comentatordiletant

      Rezulatul nu este de la sistemul de educatie ci de la natie. D-aia si poarta baiatul kipa.
  • +7 (11 voturi)    
    Limba romana (Marţi, 10 mai 2016, 11:02)

    Consonant [utilizator]

    "Acest site istoric ...". De ce "site" si nu "sit", asa cum este corect. Etimologia cuvantului este "situs", cuvant latin. De ce se impune o scriere si, mai grav, o pronuntie aiurea, pe drumul trecand prin limba engleza, pentru un cuvant care exista deja in limba romana?
    • +2 (4 voturi)    
      da, si corect este sit (Marţi, 10 mai 2016, 12:12)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Consonant

      si pe mine m-a indus in eroare titlul articolului....credeam ca se refera la vreun site de internet.
  • +4 (4 voturi)    
    google maps (Marţi, 10 mai 2016, 18:21)

    ViorelS [anonim]

    17.9450128, -90.1668360