Marea Evadare: Cum a fugit caracatita Inky din acvariul national din Noua Zeelanda, inclusiv prin traversarea unei conducte de 50 de metri

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2016, 8:57 Magazin

Inky, caracatita ce a evadat din acvariu
Foto: Facebook
O caracatita a realizat o evadare indrazneata din acvariul national din Noua Zeelanda, fugind din bazinul ei, strecurandu-se printr-o conducta de evacuare lunga de 50 de metri si disparand in mare, scrie The Guardian.  

In scene ce amintesc de filmul Finding Nemo, Inky - o caracatita obisnuita din Noua Zeelanda - a facut mutarea spre libertate dupa ce capacul bazinului ei a fost lasat din greseala usor intredeschis, scrie publicatia citata.  

Angajatii cred ca la miezul noptii, cand acvariul era pustiu, Inky a urcat pana la capatul de sus al bazinului, a coborat pe partea exterioara si a mers pe podeaua acvariului. 

“Caracatitele sunt cunoscuti artisti ai evadarii”, a spus Rob Yarrell, managerul Acvariului National al Noii Zeelande din Napier.  

“Dar Inky chiar si-a incercat norocul. Nu cred ca era nemultumit de noi sau singuratic, pentru ca sunt creaturi solitare. Dar el este un baiat atat de curios. El ar fi vrut sa stie ce se intampla in exterior. Asa este personalitatea lui”, a explicat Yarrell.  

O teorie privind evadarea este ca Inky s-a tarat pe podeaua acvariului - o calatorie de trei sau patru metri - si apoi, simtind ca libertatea este aproape, a intrat intr-o conducta ce dadea direct in mare.  

Conducta este lunga de 50 de metri si ajunge in apele Golfului Hawke, pe coasta de est a insulei nordice a Noii Zeelande.  

O alta ruta pentru evadare ar fi putut implica o teava stramta de deasupra bazinului lui Inky, ce duce catre scurgerea de sub podea. 

“Eu si angajatii suntem destul de tristi. Dar asta e Inky si el a fost intotdeauna o caracatita surprinzatoare”, a spus managerul acvariului, adaugand ca nu a fost lansata vreo cautare a lui Inky.  

Deoarece caracatitele nu au oase, sunt capabile sa intre in spatii extrem de mici, existand imagini cu unele trecand prin locuri de marimea unei monede. 

De asemenea, se crede ca sunt extrem de inteligente si capabile sa foloseasca unelte.  

Tot in Noua Zeelanda, la centrul pentru educatie marina Island Bay, s-a descoperit ca o caracatita avea obiceiul sa viziteze peste noapte un alt acvariu pentru a fura crabi, intorcandu-se apoi in bazinul ei. 

Inky, de marimea unei mingi de rugby, a fost adus in urma cu cativa ani de un pescar local. Avea cicatrici, “arata rau”, cu membre scurtate, si-a amintit Yarrell.


Citeste mai multe despre   



















14483 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    De vazut! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 9:27)

    Soljenitin [utilizator]

    O serie de patru experimente ce demonstreaza inteligenta si capabilitatile extraordinare ale acestei fiinte!

    https://www.youtube.com/watch?v=T8cf7tPoN5o
  • -2 (2 voturi)    
    Pt. reclama 100% (Miercuri, 13 aprilie 2016, 10:19)

    eu sunt [utilizator]

    parerea mea
    • +6 (6 voturi)    
      La ce? (Miercuri, 13 aprilie 2016, 10:50)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui eu sunt

      La peste proaspat sau fructe de mare?
      • 0 (0 voturi)    
        la acvariul national (Miercuri, 13 aprilie 2016, 13:52)

        eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

        din Noua Zeelanda. Ca au preluat stirea si la noi e alta poveste. Eeu cred ca un eveniment inventat care sa promoveze acvariul respectiv.

        Dar e draguta povestea
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 10:59)

    Nautilus [utilizator]

    Biologii marini admiteau posibilitatea inteligenţei la unele nevertebrate echipate cu un sistem nervos complex încă din secolul 19.

    Cercetătorii Blocului Estic publicaseră deja de decenii bune relatări despre caracatiţele comune care îşi construiau adăposturi din pietre, iar cărţile de popularizare a biologiei din epoca Împuşcatului (inclusiv seria BIOS a lui Tudor Opriş) descriau pe înţelesul publicului larg dovezile surprinzătoare de inteligenţă din partea unor specii mai puţin apreciate.
    • +7 (7 voturi)    
      Hmm... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 11:59)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

      Sigur nu este vreun studiu despre votantii din Romania?...

      "nevertebrate echipate cu un sistem nervos complex"... "dovezile surprinzătoare de inteligenţă din partea unor specii mai puţin apreciate"...

      Sigur-sigur nu vorbesti despre votantii din Romania?
      • +4 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 13:08)

        Nautilus [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        De când au nevertebratele micilor şi găleţilor un sistem nervos complex?
        • 0 (0 voturi)    
          De avut il au (Joi, 14 aprilie 2016, 9:04)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Nautilus

          Doar ca inca nu i-au descoperit vreo utilitate.
  • +2 (2 voturi)    
    I'd like to be under the sea (Miercuri, 13 aprilie 2016, 14:21)

    Trojan.H [utilizator]

    E, uite o caracatita pe gustul meu! ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Personalitate? (Miercuri, 13 aprilie 2016, 15:47)

    lucus [utilizator]

    Personalitatea face referire la trăsăturile unei persoane. O persoană, la rîndul ei e definită de 3 caracteristici principale: rațiune, voință și sentimente.

    Acum, domnule manager, sunteți sigur că asta e „personalitatea” acestei caracatițe? Sau suntem în basmele lui Creangă, unde personificăm animale? :)
    Din descrierea domnului manager, Inky chiar e o persoană plăcută, de dorit să o cunoști.
    • +2 (2 voturi)    
      hihi (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:20)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui lucus

      Daca ar fi de cateva ori mai mare, si Inky ar dori sa te cunoasca. Insa in circumstante care nu te-ar incanta in mod deosebit :D