VIDEO In Dubai s-a tinut primul Grand Prix mondial de drone, castigat de un tanar de 15 ani 

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Luni, 14 martie 2016, 10:35 Magazin

Ochelari folositi de pilotii de drone
Foto: Captura YouTube
​Luke Bannister, in varsta de 15 ani, a castigat 250.000 de dolari la primul World Drone Prix, tinut in Dubai, informeaza EnGadget.

Cursele de drone au devenit reale, pilotii folosind camere montate pe drone pentru a naviga in jurul pistei si prin obstacole.

World Drone Prix a oferit premii in valoare de 1 milion de dolari.

"Incercam sa aducem viitorul mai aproape de noi" a declarat Mohammed al-Gergawi, ministru in guvernul Emiratelor Arabe Unite.

Pilotii poarta costume asemanatoare celor de Formula 1, iar dronele au nevoie de o oprire pentru ca echipa sa-i schimbe bateriile.

In decembrie 2017 se va tine World Future Sports Games in Dubai, unde probele vor cuprinde roboti ce alearga, inoata sau conduc masini, precum si zboruri de drone.



Citeste mai multe despre   



















3917 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    sper sa zse renunte la petrol (Luni, 14 martie 2016, 10:58)

    jackalphonse [utilizator]

    ...si sa reveniti la un "Grand Prix" de camile, pastrandu-va masinile poleite cu doiamante si aur sa le dati la schimb pentru apa. Araboi cocalari.
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Luni, 14 martie 2016, 11:18)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Sau sa fie atat de ieftin incat sa fie nevoiti si astia sa munceasca.
      Sa munceasca am zis? Ups!
    • -6 (8 voturi)    
      Da' de ce speri asta? (Luni, 14 martie 2016, 11:41)

      ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Ei nu sunt tot oameni? Parca ma faci sa imi doresc sa revina si Romania in perioada 2005 - 2010, cand "manelele e la putere".
      Stai linistit, suntem un popor mai oriental si mai cocalar decat credem. ;)
      • +5 (5 voturi)    
        sunt, dar putini, Cosminel (Luni, 14 martie 2016, 12:06)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

        In alta ordine de idei, banii pe care ii fac ii cheltuie pe prostii, in timp ce occidentalii vin si fac ce ar trebui sa invete ei.
        ai auzit de refugiati cpe care i au primit? Ai auzit de ajutoare masive date celor de un sange cu ei, atunci cand mureau de foame? Nooo...castele, masini de lux si lene, pentru ca petrolul curge din pamant.
        • 0 (4 voturi)    
          Corect! (Luni, 14 martie 2016, 13:35)

          ICosmin [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          Argumentele tale confirma de fapt afirmatia mea.
          Refugiati - nix - nici ei, nici noi. UE ne forteaza pe noi si incearca sa ii influenteze si pe ei.
          Cocalarism - da - si ei si noi. Mall, smartphone, moda snoaba.
          Avantaj - ei - noi ne ducem mai des in Dubai decat vin ei in Romania.
          Trupa Iris - noi - cariera "fenomenala" construita pe niste plagiate epocale.
          Sa nu crezi ce spun acum, take me to church! Oh no, don't take me to church, in Romania church inseamna BOR!

          Nu ma intelege gresit, nu vreau sa spun ca suntem MAI RAI ca ei, ci doar ca SUNTEM CA EI.
          • +2 (2 voturi)    
            ai si tu dreptatea ta... (Luni, 14 martie 2016, 15:07)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

            dar nu avem aceleasi posibilitati materiale, desi avem destule...
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Luni, 14 martie 2016, 12:45)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

        Io nu-s.
        Nu stiu insa ce crezi matale despre tine.
        Da' pot deduce din postare...