VIDEO Studiu TheIndependent: Care sunt beneficiile masturbarii

de G.T.     HotNews.ro
Luni, 1 februarie 2016, 8:21 Magazin

Care sunt beneficiile masturbarii pentru organismul uman
Foto: Captura YouTube
​Masturbarea este practicata de oameni inca de cand se nasc - un aspect deosebit important pentru buna dezvoltare a organismului si a sanatatii sexuale, scrie theindependent.com.

Dintr-un studiu efectuat anul trecut in Statele Unite ale Americii aflam ca 94% dintre barbati si 85% dintre femei admit ca se masturbeaza, insa aceste date sunt influentate si de stigmatizarea ce are loc la nivel social fata de subiectul in cauza.

Au fost lansate, de-a lungul timpului, numeroase mituri in privinta masturbarii, care au rezistat in profida caracterului ridicol de care dau dovada: masturbarea poate cauza orbire, dementa sau infertilitate.

Lasand la o parte aceste mituri, vedem in materialul video de mai jos, produs de canalul de youtube AsapSCIENCE, care sunt beneficiile masturbarii pentru organismul uman:

























19359 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    --- (Luni, 1 februarie 2016, 8:40)

    radu_etc [utilizator]

    nu faci HIV
  • +4 (10 voturi)    
    Sa vina parlamentarii sa ne explice beneficiile, (Luni, 1 februarie 2016, 9:28)

    OmulNou [utilizator]

    ca doar asta fac astia toata ziua.
    • +1 (5 voturi)    
      Problema parlamentarilor (Luni, 1 februarie 2016, 9:49)

      Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      Este ca ne fac noua asta insa noi nu vrem! In sex s-ar numi viol. In politica insa se numeste putere de convingere, oratorie, discurs.
    • 0 (0 voturi)    
      daca parlamentarii ar face asta toata ziua.. (Marţi, 2 februarie 2016, 9:02)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      ..probabil ca ne-ar fi mai bine..!
      Doar ca parlamentarii prefera sa ne bolige la tot felul de perversiuni.. zi de zi!
  • -4 (12 voturi)    
    si care ar fi consecintele negative? (Luni, 1 februarie 2016, 9:45)

    YoMan [anonim]

    Exista multe aspecte negative psihice si fizice. Toti cei care am trecut prin asta stim si simtim multe dintre ele: pierderi de memorie, lipsa de atentie (concentrare), DEPRESIE (pt ca ne stimulam si imaginatia creandu-ne o lume ireala).

    Foarte importante informatii stiintifice prezinta biofizicianului Virgiliu Gheorghe despre aceasta tema cat si altele!
    https://soundcloud.com/lucianmarin7777/masturbarea-virgiliu-gheorghe
    • +11 (11 voturi)    
      Undercover (Luni, 1 februarie 2016, 13:14)

      EugenEugen1 [anonim] i-a raspuns lui YoMan

      Imi suna cunoscut numele (Virgiliu Gheorghe). Ah, daca n-as avea pierderi de memorie si lipsa asta teribila de concentrare, v-as spune de unde-l stiu. Apoi, mai e si depresia care ma omoara ..
  • -2 (4 voturi)    
    Scientism si moralitate (Luni, 1 februarie 2016, 17:47)

    Setalcott [utilizator]

    "Ce se intampla cand ratiunea este redefinita ca stiinta? Este o restrangere a ratiunii. Toate intrebarile cele mai importante in viata omeneasca, care nu sunt stiintifice, dintr-o data sunt impinse inafara reflectiei rationale. Ce rezultat are asta asupra persoanei umane, cand crestem o generatie invatata ca toate lucrurile importante pentru oameni: cum sa traiesc, ce este bine sa fac si ce e rau, deoarece nu pot fi rezolvate stiintific, sunt prin definitie inafara domeniului investigatiei rationale? Mai mult, ce se intampla cu stiinta intr-o societate care vede ratiunea in acest fel? Se intampla ca lumea incepe sa foloseasca stiinta pentru a stabili o moralitate, corupand stiinta pe parcurs. Se obstructioneaza dezbaterea moral rationala prin pretentia ca stiinta a vorbit, acolo unde stiinta nu e apta sa vorbeasca si chiar distorsionand dovezile stiintifice. Deviza este ca toti oamenii inteligenti rationali cred X, si asta inseamna ca X este adevarat si este baza pentru standardele morale ale societatii.Se substituie astfel valorile istorice iudeo-crestine pe care societatea noastra se bazeaza sau standardele morale izvorate dintr-o reflecite rationala cu valorile autodefinitei clase educate."

    https://www.youtube.com/watch?v=4VTkLr_HTjA&t=7m30s
    • +5 (5 voturi)    
      ai gasit locul... (Luni, 1 februarie 2016, 20:41)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      esti off-topic.

      dar nu pot sa nu ma amuz de topicul pe care l-ai ales sa ne postezi astfel de iluminatii: o discutie despre masturbare. buna alegere! spune ceva despre cat pret pui pe propriile idei...
      • 0 (0 voturi)    
        Topic (Marţi, 2 februarie 2016, 17:30)

        Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        1) Eu am inteles ca e vorba despre un studiu stiintific care ridica probleme de moralitate, din moment ce vorbeste de stigmatizare

        2) Vrei sa spui ca The Independent si Hotnews abordeaza frivol subiecte derizorii?

        3) Esti sigur ca topic e un cuvant in limba romana?