"Antropomorfism naiv" al fotografiei virale cu cangurul "indurerat" care jeleste moartea partenerei: Masculul ar putea, in realitate, sa o fi ucis, in timp ce incerca sa se imperecheze

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2016, 17:28 Magazin

Canguri
Foto: captura facebook
O fotografie in care un mascul de cangur ridica de la pamant capul unei femele, sub privirile "indurerate" ale unui pui, a devenit virala in ultimele zile, starnind emotie in lumea intreaga, dar ar putea fi vorba doar un "antropomorfism naiv", scrie The Guardian.

Dr Derek Spielman, profesor de patologie veterinara, afirma ca a crede ca masculul isi plangea perechea aflata pe moarte este o "mare neintelegere".

Departe de a-si jeli partenera, masculul din imaginile "sfasietoare" ar putea fi in realitate vinovat pentru moartea ei, spun expertii.

Imaginile au fost facute in River Heads, Queensland, Australia, de catre fotograful Evan Switzer.

"Am vazut masculul ridicand femela, se uita la ea ca si cum ar fi incercat sa o ridicce si sa vada ce e in neregula cu ea .... Era ceva special, isi jelea partenera pierduta", a scris atunci fotograful.

Mass media care a preluat fotografia a vorbit despre "durerea familiei de marsupiali", in care masculul a ridicat capul femelei "astfel incat sa isi poata vedea puiul inainte de a muri". Iar acesta "o atinge usor" pentru a-si lua la revedere.

Dar dr Derek Spielman, de la Universitatea din Sydney, a declarat pentru Guardian Australia ca nu are "nicio indoiala" ca in realitate masculul incerca sa se imperecheze cu femela - si ar fi putut sa ii provoace acesteia ranile din cauza carora a murit.

"Competitia dintre masculi pentru a se imperechea cu femelele poate fi dura si se poate termina cu lupte serioase", spune el. "Poate, de asemenea, sa provoace hartuiri severe si chiar abuzuri fizice asupra femelei tinta, in special cand aceasta nu raspunde sau incearca sa fuga de masculul care ii face avansuri".

"Urmarirea femelei de catre masculi poate fi persistenta si foarte agresiva, pana la punctul in care femela este ucisa. Nu aceasta este intentia masculilor dar, din pacate, poate fi rezultatul, astfel incat sa interpretezi ca actiunile masculului au in vedere bunastarea femelei sau a puiului este o mare neintelegere, atat de mare incat masculul ar putea in realitate sa fi provocat moartea femelei".

Spielman a adaugat ca relatarile din presa legate de aceste fotografii reprezinta un "antropomorfism naiv".

Intentiile "sinistre" ale cangurului au fost pentru prima oara denuntate pe blogul dr Mark Eldridge, de la Australian Museum. Acesta a laudat pozele facute de Switzer, dar a precizat ca sunt gresit interpretate".

"Acesta este un mascul care incearca sa faca femela sa stea in picioare pentru a se putea imperechea cu ea", a spus el.

Acesta a subliniat starea "foarte stresata si agitata" a masculului, remarcand si dovada excitarii sexuale a acestuia, "care sta in spatele scrotului".












VIDEO Voineasa, o statiune in ruina dupa ce a fost impartita intre sindicate. "Pe vremuri, nu aveai loc de turisti, acum sunt 30"

Turismul romanesc este plin de minusuri. Sute de hoteluri, pensiuni, vile si apartamente din intreaga tara au ramas la mana sindicatelor.
6258 vizualizari
  • +7 (11 voturi)    
    Antropomorfism naiv? (Joi, 14 ianuarie 2016, 17:50)

    ipolitic [utilizator]

    O jeleste in timp ce o ucide-nimic mai omenesc.
    • +6 (8 voturi)    
      nu la asta se referea (Joi, 14 ianuarie 2016, 18:51)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      se referea la faptul ca oamenii asociaza unele insusiri omenesti animaleleor (de ex. companzeilor, care seamana mai mult cu oamenii). In cazul de fata, pare ca masculul "tine femela in brate" parand "indurerat". Asta e naivitatea. Cercetatorii au informat tocmai acest fapt, ca nu era vorba de "tinut in brate", nici de "indurerat", ba chiar din contra. Era vorba de un fel de... viol.
      • +3 (3 voturi)    
        Stiu la ce se referea (Joi, 14 ianuarie 2016, 20:03)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui outside_the_wall

        dar putem scapa ocazia sa fiu un pic cinic?Nimic mai omenesc.
        Dar nu pentru asta ti-am raspuns, ci din cauza continutului primei tale fraze: "oamenii asociaza unele insusiri omenesti animaleleor (de ex. companzeilor..."
        Insusirile omenesti si cele ale animalelor (cel putin dar nu exclusiv, celor din familia Hominidae) pe planul
        sentimentelor sunt IDENTICE. Nu exista separat sentimente (primare) omenesti si sentimente "animalice" ale primatelor. Pana la urma, suntem si noi primate:)
        • +1 (1 vot)    
          era Poe (Vineri, 15 ianuarie 2016, 16:38)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          ai dreptate, m-am exprimat gresit, nu era vorba de insusiri ci de perceptia comportamentului.
  • -9 (11 voturi)    
    in ciuda locurilor comune... (Joi, 14 ianuarie 2016, 17:59)

    demaGOGU [utilizator]

    ...scopul evolutiei este EVITAREA conflictului, deoarece acesta este extrem de costisitor ptr evolutia speciei!

    deci naive sunt remarcile cercetatorilor citati.
  • -3 (11 voturi)    
    Cangurul-musulman? (Joi, 14 ianuarie 2016, 18:05)

    cenzuratul [utilizator]

    Eu cred ca acest cangur, daca urmarea agresiv persistent pe un confrate de-al lui de sex opus, in incercarea de a se imperechea, daca actiunile lui au dus chiar pana la moartea confratelui, era desigur un cangur musulman, cel mai probabil emigrant in Australia din Siria.

    Da, am inteles ca acest cangur era mascul, dar asta e total irelevant pentru comportamentul lui.
  • -2 (8 voturi)    
    In secolul al XXI- lea poezia a lasat locul (Joi, 14 ianuarie 2016, 20:37)

    Susufler0 [utilizator]

    "antropomorfismului naiv" sa se opuna stiintei reci, seci, exacte, implacabile ! savantii insa nu mai lasa nimic de la ei in acest inceput de veac ! buna oara, ce-l costa pe acest om de stiinta daca tacea, daca nu se baga ? cu ce a progresat omenirea datorita faptului ca un cangur a fost demascat si in loc ca lumea sa il creada un romeo al marsupialelor, a vazut in el, ceea ce este in realitate : un cangur psihopat ?
    • +3 (7 voturi)    
      naiv (Joi, 14 ianuarie 2016, 23:08)

      Ovidiu555 [anonim] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu e nici Romeo, nici psihopat (psihe = suflet, are cangurul suflet?). E doar un cangur!
      • +4 (4 voturi)    
        Mi-a dat un sms cangurul si rectific : (Vineri, 15 ianuarie 2016, 0:44)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu555

        il joaca pe Othello ! ps.e trist sa nu ai simtul umorului, sa nu te prinzi cand se spune o ironie, cand se face o gluma.