Un cuplu din Republica Moldova ce zbura spre Irlanda a furat cheia de la usa de urgenta a avionului. “Gluma” facuta la bautura de cei doi putea aduce Air Moldova o pierdere de 30.000 de euro 

de Razvan Cojan     HotNews.ro
Vineri, 4 septembrie 2015, 11:02 Magazin

Air Moldova are doar patru aeronave
Foto: Wikipedia / Pawel Kierzkowski

Un cuplu din Republica Moldova ce a zburat in Irlanda pentru a participa la o nunta a fost prins furand cheia usii de urgenta pentru a face o "gluma", informeaza Daily Mail.

Larysa Markuslevska (41 de ani)  si Anatolie Ilvitki (29 de ani) zburau cu Air Moldova spre Irlanda atunci cand au hotarat sa fure cheia de la usa de urgenta a aaeronavei.

Cheia a fost recuperata doar cand cei de la oficialii securitate au fost nevoiti sa-i perchezitioneze.

La tribunal s-a declarat ca in cazul in care cheia nu era gasita, avionul nu putea pleca in urmatorul zbor, iar compania aeriana ar fi suferit o pierdere de 30.000 de euro.

Ilvitki, cel care a iesit din avion cu cheia in bagaj i-a declarat avocatului sau ca " a baut destul de mult pe durata zborului". In plus, acesta ar fi facut asta doar ca pe o gluma. 

Markuslevska a declarat tribunalului ca "nu-si mai aduce aminte mare lucru din ceea ce s-a intamplat" .

Judecatorul a decis ca cei doi sa doneze 250 de euro fiecare catre o fundatie de caritate pentru cei cu boli neuro-motorii, cuplul scapand astfel de urmarirea penala.

Air Moldova are doar patru aeronave, doua Airbus A320-200 de 170 de locuri si doua avioane braziliene Embraer E-190 de 114 locuri. 

In luna mai, o defectiune la aeronava a companiei Air Moldova a dat peste cap programul curselor operate de transportatorul national.






















14301 vizualizari
  • -1 (33 voturi)    
    Unire in cuget ! (Vineri, 4 septembrie 2015, 11:12)

    Martinezu [utilizator]

    Un cuplu moldovean!!!: Larysa Markuslevska si Anatolie Ilvitki.
    Cu romanii astia vreti sa ne unim ?
    Ce, vreti sa introducem rusa ca limba materna?
    • 0 (20 voturi)    
      corect! (Vineri, 4 septembrie 2015, 12:03)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Ai dreptate, nu stiu de ce te voteaza oamenii cu minus. Astea nu sunt nume romanesti, ci nume rusesti, ale celor adusi de URSS sa ii rusifice pe romanii din Moldova.
      Eu nu vreau unire cu acesti rusnaci!
  • +6 (6 voturi)    
    Urmarire penala (Vineri, 4 septembrie 2015, 11:13)

    V. Veroiu [utilizator]

    Dar pt baut sub 18 ani nu se face? Nu pt cel care a baut ci pt cel care e tutore major si pt cel care a dat bautura.
  • +7 (11 voturi)    
    eu nu-i inteleg p'astia (Vineri, 4 septembrie 2015, 11:17)

    gigi [anonim]

    care asteapta sa decoleze avionul ca sa inceapa "paranghelia": mama ce tare, zbor cu avionul 2-3 ore deci trebuie sa comand vin, wisky etc! o fi o metoda prin care sa fie si ei bengosi, ca arunca cu banii. Dar bun si salamul din buzunar, evident
  • +2 (10 voturi)    
    Ce cheie? (Vineri, 4 septembrie 2015, 11:18)

    AdrianBorza [utilizator]

    De unde a furat cheia aia si ce deschide? Usile de evacuare nu sunt incuiate, in caz de accident cine sta sa caute cheia si sa o descuie?
    • +1 (9 voturi)    
      ? (Vineri, 4 septembrie 2015, 13:05)

      victor [anonim] i-a raspuns lui AdrianBorza

      daca taceai filozof ramaneai...
  • +13 (13 voturi)    
    Aleluia! (Vineri, 4 septembrie 2015, 11:32)

    cristidxb [utilizator]

    Mă simt atât de ușurat că am aflat în sfârșit că există o cheie la ”ușa de urgență”! Nu știu cum am fost lăsat să operez peste 7 ani Airbusuri 330-200, 340-300, 340-500, 310, 300 și Boeing 777-200 și 777-300 fără să cunosc că există o cheie care descuie cumva ”ușa de urgență”...

    A zburat vreodată cel care scrie asemenea articole?
    • +7 (7 voturi)    
      Cheia (Vineri, 4 septembrie 2015, 15:53)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui cristidxb

      Ori e capacul mic de plastic ori mai stii, chiar manivela / parghia. Te-ai mira ce se poate fura. Bine ca macar au lasat usa.
    • +2 (4 voturi)    
      precizari (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 11:19)

      victor [anonim] i-a raspuns lui cristidxb

      e un levier de cativa centimetri, in stanga manetei mari de comanda. La multe companii e legata de o mica chinga textila colorata de obicei in rosu. Levierul acela intradevar poate bloca usa. La unele serii e carenata. Se poate vedea si pe google, cautati a320 plane doors,
      • 0 (0 voturi)    
        Precizări la precizări (Luni, 7 septembrie 2015, 14:03)

        cristidxb [utilizator] i-a raspuns lui victor

        Victor,

        Maneta de care vorbești folosește la armarea toboganului de evacuare. După ce avionul este împins înapoi, toate ușile trebuie armate de însoțitorii de bord responsabili pentru acea ușă, însoțitorii trebuind să verifice vizual și armarea ușii de pe cealaltă parte. Armarea uneia sau mai multor uși (căpitanul decide) poate fi făcută și când se face alimentarea cu combustibil cu pasageri la bord.

        Armarea ușii activează și EPAS-ul (Emergency Power Assist) ușii, un fel de ”servo” ce ajută la deschiderea ușii mult mai ușor și rapid. EPAS-ul te va smulge din avion dacă nu dai drumulimediat ce ai ridicat (Airbus) sau rotit (Boeing) mânerului ușii.

        Ușile se blochează într-adevăr după presurizarea avionului dar nu este vreun sistem de blocare ci pur și simplu presiunea mai mare din interior (+8 atmosfere în zbor) împinge ușa spre exterior unde fuzelajul blochează ușa.
  • +2 (4 voturi)    
    Daily Mail (Vineri, 4 septembrie 2015, 16:14)

    VladSnow [anonim]

    Aparent provine din Daily Mail povestea cu cheia:

    http://www.dailymail.co.uk/travel/travel_news/article-3219647/Drunk-couple-stole-plane-s-50-emergency-exit-key-prank-cost-airline-30k.html

    "Drunk couple stole plane's €50 emergency exit key in 'a prank' that could have cost the airline €30,000"

    "A drunk couple who were visiting Ireland for a wedding stole the key to the emergency exit of a plane as 'a prank'."

    La randul lor, Daily Mail a copiat-o din Belfast Telegraph:

    http://www.belfasttelegraph.co.uk/news/republic-of-ireland/couple-stole-key-to-planes-emergency-exit-door-in-drunken-prank-when-they-landed-in-dublin-airport-court-told-31494494.html

    "Two passengers stole an aeroplane's emergency exit door key "

    Mai departe Belfast Telegraph a copiat-o din Irish Independent:

    http://www.independent.ie/irish-news/courts/couple-stole-key-to-planes-emergency-exit-door-in-drunken-prank-when-they-landed-in-dublin-airport-court-told-31492999.html

    "TWO passengers stole an aeroplane's emergency exit door key "

    La randul lor Irish Independent a copiat stirea din Herald:

    http://www.herald.ie/news/courts/plane-door-key-stolen-by-passengers-in-prank-31492502.html

    "TWO passengers stole an aeroplane's emergency exit door key"

    Asta e presa de azi, un copy-paste fara capat.

    Si daca tot se face copy-paste, macar daca s-ar face din surse credibile.
    • +3 (3 voturi)    
      bravo pentru efortul depus (Vineri, 4 septembrie 2015, 19:47)

      was [utilizator] i-a raspuns lui VladSnow

      Ai dovedit ca intr-adevar Copy-Paste nu este ceva unic primului ministru, peste tot se prosteste lumea care are afinitate la asa ceva. "stiro" sau "senzationale" genul Click sau Libertatea.
  • +6 (8 voturi)    
    Alooo,limba romana (Vineri, 4 septembrie 2015, 17:10)

    ak33 [utilizator]

    Cum adica, citez "Cheia a fost recuperata doar cand cei de la oficialii securitate au fost nevoiti sa-i perchezitioneze"
    Ce inseamna cand cei de la oficialii securitate ? Ca nu are nicio noima.
    • +7 (7 voturi)    
      iti spun eu (Vineri, 4 septembrie 2015, 19:48)

      was [utilizator] i-a raspuns lui ak33

      Inseamna Copy=Paste/Google translate. Punct
  • +1 (3 voturi)    
    sunt rusi (Sâmbătă, 5 septembrie 2015, 10:18)

    vicu [anonim]

    uite ca numele lor sunt rusesti, magarii.