VIDEO O masina electrica a stabilit noul record mondial pentru cea mai rapida accelerare de la 0 la 100 de kilometri

de G.T.     HotNews.ro
Vineri, 31 iulie 2015, 8:30 Magazin

Masina electrica
Foto: Captura YouTube
O masina electrica a stabilit noul record mondial pentru accelerarea de la 0 la 100 de kilometri in numai 1,779 secunde, scrie laughingsquid.com

Masina electrica a fost construita de o echipa de studenti de la Universitatea din Stuttgart, Germania, folosind motorul furnizat de compania AMZ Racing, care detinea titlul pentru recordul mondial anterior, stabilit la 1,785 secunde pentru accelerarea de la 0 la 100 de kilometri.

Echipa de studenti care a construit masina asteapta recunoasterea si certificarea recordului de la Guinness World Records in urmatoarele saptamani.



Citeste mai multe despre   



















6027 vizualizari
  • -4 (8 voturi)    
    ce masina? (Vineri, 31 iulie 2015, 9:55)

    bancher [utilizator]

    Asta seamana mai mult a cart, nu a masina...
    Baietelul meu are una asemanatoare, o incarc 12 ore la priza, se joaca cu ea prin parc o ora..
    • +2 (4 voturi)    
      Masina... (Vineri, 31 iulie 2015, 11:45)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      De Formula 1 e tot un cart si ii spui masina. Sau ai intrat in articol asteptandu-te la o caramida, ceva stil Logan, etc.?

      Era evident ca nu o sa se bata un astfel de record cu o masina clasica de strada. Cel putin nu fara modificari care o faceu sa nu mai fie deloc o masina clasica de strada.
      • -2 (4 voturi)    
        ia uita-te mai bine la prima poza (Vineri, 31 iulie 2015, 12:04)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Close

        aceasta masina electrica este cat jumatate dintr-o masina de Formula I, care sunt masini joase, dar nu sunt scurte ca aceasta.
        • +1 (3 voturi)    
          Aceasta masina (Vineri, 31 iulie 2015, 12:45)

          Close [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Este exact cat trebuie sa fie: cockpitul pilotului + motor. Intamplator masinile de F1 au un motor mai mare, un rezervor si nevoie de multe elemente aerodinamice deci dimensiunile sunt mai mari. Dar nu cu mult (spatele mai lung, botul pare similar.
  • -4 (4 voturi)    
    Iar dupa accelerare (Vineri, 31 iulie 2015, 10:27)

    V. Veroiu [utilizator]

    Bateriile s-au incins
  • +3 (5 voturi)    
    in curand (Vineri, 31 iulie 2015, 12:40)

    stefan2008 [utilizator]

    ...astia cu carburanti fosili o sa emigreze in mujicstan.
    Deja Tesla da lectii la toti restul producatorilor auto.
    • +2 (2 voturi)    
      Tesla Coil (Vineri, 31 iulie 2015, 16:33)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Problema la electricitate e ca trebuie produsa cumva. Daca nu ar exista aceasta probkema am merge electric peste tot.

      Ah, si inca o mica nota (de subsol), rezista reteaua daca ne incarcam toti masinile peste noapte?
      • +1 (3 voturi)    
        Problema (principala) e alta (Vineri, 31 iulie 2015, 18:52)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        Nu mergem electric peste tot nu pentru ca n-am avea sau n-am putea produce destula electricitate (ieftina), ci pentru ca e greu/scump de stocat intr-o forma convenabila pentru transportul electric.
        Si da, reteaua ar rezista, fara probleme chiar. Mai mult, consumul nocturn mare ar ajuta, de fapt, sistemul energetic.
        Singura veriga slaba ramane bateria.
        Dar dvs. stiti toate astea...
    • 0 (0 voturi)    
      Da... (Marţi, 4 august 2015, 15:10)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Pentru ca electricitatea aia e scoasa numai din eoliana si solara. Nu e produsa si arzand combustibili fosili sau nucleara, nu?

      DIn punct de vedere ecologic masinile electrice au 2 avantaje: poti sa produci energia in alta parte decat unde o consumi (spre deosebire de motorul cu combustie interna unde arzi combustibilul unde produci energia) si ca poti sa suplimentezi prin energie verde.