Elon Musk, Stephen Hawking, Noam Chomsky se pronunta impotriva armelor ce folosesc inteligenta artificiala

de G.T.     HotNews.ro
Marţi, 28 iulie 2015, 15:18 Magazin

Robot
Foto: Captura YouTube
Elon Musk, Stephen Hawking, Noam Chomsky, împreună cu sute de cercetători din domeniul inteligenței artificiale cer interzicerea la nivel mondial a producției armelor autonome ce folosesc inteligența artificială, avertizând că fabricarea acestora ar putea duce la o cursă a înarmării la nivel mondial, conform nytimes.com.

Într-o scrisoare ce a fost prezentată în cadrul Conferinței Internaționale pentru Inteligența Artificială, care a avut loc ieri, 27 iulie, la Buenos Aires, semnatarii au susținut că dezvoltarea roboților capabili să caute și să distrugă anumite ținte independent de controlul uman este posibilă mai recent decât am fi putut crede, ” în termen de câțiva ani, și nu zeci de ani” și dacă nu oprim acest lucru, va fi numai o chestiune de timp până astfel de arme vor ajunge pe mâinile teroriștilor.

Spre deosebire de tehnologiile existente în prezent, cum sunt dronele folosite de către armată, care presupun controlul și deciziile oamenilor ce le pilotează, armele autonome vor putea căuta și distruge anumite obiective pe cont propriu.

Este îngrijorător faptul că, spre deosebire de armele nucleare, cele autonome pot fi realizate din materii prime deținute de toate puterile militare, ceea ce le face mai ușor de produs în masă, susțin autorii scrisorii.

"Dacă una dintre marile puteri militare apucă să dezvolte arme autonome ce folosesc inteligența artificială, o cursă a înarmării la nivel mondial este practic inevitabilă, iar punctul final al acestei traiectorii tehnologice este evident: armele autonome vor deveni Kalașnikovul de mâine”, este menționat în scrisoare.

Inteligența artificială este, probabil, cea mai mare amenințare pentru existența umană, a declarat Elon Musk în cadrul conferinței, iar Stephen Hawking a spus că deși dezvoltarea inteligenței artificiale este cel mai mare eveniment din istoria omenirii, ar putea fi, din păcate, și ultimul.

În scrisoare este menționat că inteligența artificială reprezintă un potențial pentru omenire, putând ajuta în lupta împotriva bolilor, în acțiuni de salvare, însă o eventuală asociere cu sistemele de armament ar putea declanșa o reacție care ne îngrădește progresul.

Printre semnatarii scrisorii îi găsim și pe Steve Wozniak, cofondator al companiei Apple, lingvistul și filosoful american Noam Chomsky și Demis Hassabis, directorul executiv al companiei ce activează în domeniul inteligenței artificiale, Google DeepMind.


Citeste mai multe despre   



















3428 vizualizari
  • -3 (15 voturi)    
    Mda (Marţi, 28 iulie 2015, 15:36)

    pathfinder [utilizator]

    1. Nici unul din cei trei mentionati (Elon Musk, Stephen Hawking, Noam Chomsky) nu au legaturi cu domeniul IA.

    2. Cred ca undeva exista o mare confuzie intre "arme autonome" si "inteligenta artificiala" dar autorii s-au scos cu "arme autonome ce folosesc inteligența artificială"...
    Puteti da un singur exemplu de astfel de arma?

    3. "Este îngrijorător faptul că, spre deosebire de armele nucleare, cele autonome pot fi realizate din materii prime deținute de toate puterile militare"

    Nimic mai fals!

    Pentru ca respectivele "materii prime" sunt de fapt tehnologii de ultima generatie detinute doar de una dintre marile puteri.
    Cea care investeste masiv in astfel de cercetari si e in fata celorlalte cu ani lumina in domeniu...

    Acestea fiind spuse, WTF?!?
    • -7 (13 voturi)    
      E doar propaganda politica (Marţi, 28 iulie 2015, 16:07)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Personajele fiind cunoscute pentru apetitul de a fi in prima pagina. Evident armele "inteligente" sunt mai de temut de tarile inapoiate economic, de grupari teroriste deoarece sunt mai precise si tactica de a tine civili ca scut uman e mai putin eficienta. Nu e vorba de arme ce gandesc singure ci de arme ce se autoregleaza pentru a creste precizia de atingere a tintei. In fond si un glonte ghintuit e "inteligent" fata de unul de muscheta.
    • +1 (3 voturi)    
      Un mic inconvenient (Marţi, 28 iulie 2015, 16:16)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Piratarea si imprimantele 3D pot "rezolva" in mare parte aceasta situatie.
      • -4 (8 voturi)    
        ... (Marţi, 28 iulie 2015, 16:21)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Nu-nteleg.
        Pe bune.

        Imprimantele alea 3D functioneaza la 14nm?
        Stiu sa scrie si cod C++ sau Java pentru un motor de inferenta?
        hi hi hi hi
    • +6 (6 voturi)    
      Citeste printre randuri (Marţi, 28 iulie 2015, 16:23)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      E vorba de Terminator Syndrome. Daca vorbim de IA pe bune, adica despre o IA care are constiinta de sine, adica a aware de existenta sa....va realiza instant ca oamenii sunt o amenintare la adresa existentei sale si ... bum, bum....
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Marţi, 28 iulie 2015, 16:31)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Nu spun nu.
        Dar pana o sa avem "IA pe bune" mai este.
        Daca o sa avem...
    • +2 (4 voturi)    
      Sunt total de acord (Marţi, 28 iulie 2015, 16:24)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

      AI este periculos, dar tehnologia nu este chiar pentru toata lumea.

      Autonome nu inseamna AI. Pana la AI mai este mult de cercetat, masina care sa ia decizii singura, sa poata invata si judeca, trata orice situatie.
      AI poate invata doar de la noi, insa oamanii sunt mai creativi si mai ingeniosi, daca maine inventeaza ceva poimaine pot inventa ceva care sa distruga acel ceva.
      Ok, AI poate sa fie periculos daca nu este manevrat cum trebuie, dar nu este invincibil.

      AI este dependent de energie, am vazut multe filme si scenarii, de la acoperirea cerului ca sa nu mai existe energie solara, pana la ultima fitza ExMachina


      Sa luam de ex, portavionul, toti stiu cum arata chinejii au cumparat unul chiar SH.
      Dar parca nu toti pot sa-l produca.

      Sa fim seriosi, daca maine americanii vor sa ne extermine pe toti ceilalti o pot face, chiar si pe rusi.

      Degeaba se inarmeaza tata Putin, daca nu o sa fie in stare sa ridice arma.
    • +2 (2 voturi)    
      Evident ca ai citit doar titlul (Marţi, 28 iulie 2015, 20:20)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Other notable signatories to the letter included Steve Wozniak, the co-founder of Apple; Noam Chomsky, the linguist and political philosopher; and Demis Hassabis, the chief executive of the artificial intelligence company Google DeepMind.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:15)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        Te rog sa ma scuzi dar iti dai cu presupusul mult mai mult decat trebuie.

        Acuma, ca tot ai adus vorba, ailalti au vreo tangenta cu IA, sau te-ai trezit vorbind?

        Rezumand, dupa ce m-am uitat astazi pe postari treaba sta cam asa: sunt o gramada de tineri entuziasti care habar n-au cu ce se mananca IA dar au vazut multe filme.
        Te pui cu pionierul analfabet?!?
    • +1 (1 vot)    
      bati campii (Marţi, 28 iulie 2015, 23:08)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Demis Hassabis stie mai multe despre A.I. decat poti spera tu sa intelegi vreodata.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Miercuri, 29 iulie 2015, 19:19)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        Nu stiu cum veni vorba de Demis Hassabis da' si matale confunzi "ce exista" cu "ce ar putea sa existe".

        Si, fie vorba intre noi, mai confunzi si cercetarea teoretica cu realitatea.

        Da' asta-i alta mancare de peste...
  • -1 (9 voturi)    
    Aberant! (Marţi, 28 iulie 2015, 15:57)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Eu personal ma pronunt pentru folosirea IA pentru inlocuirea judecatorilor si procurorilor!, deci trecerea partii de dreptate in carca unei entitati impartiale!
    Politia trebuie inocuita cu unitati robotizate coordonate de IA!
    Normal ca si in domeniul militar - armata - este extrem de utila!
    Nu se vede ca lumea cade intr-un ev mediu post industrial cu infrastructura din anii 1800 in justitie buna pentru 1 miliard de oameni pentru 8 miliarde de oameni?
    • +1 (1 vot)    
      Programatorul sa fie impartial (Marţi, 28 iulie 2015, 16:49)

      Coddy [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Intr-o lume ideala poate ar fi IA impartiala si ar face dreptate, dar totul depinde de regulile implementate la inceput.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Marţi, 28 iulie 2015, 20:03)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Coddy

        Cand vorbim despre IA exista mai multe tipuri de invatare.
        Carevasazica IA-urile (in viitor) ar trebui sa invete si dupa ce au fost lasate in "libertate".
        Vorbim pur teoretic... ;)
  • 0 (2 voturi)    
    tocmai ei? (Marţi, 28 iulie 2015, 17:55)

    tibi [anonim]

    raul deja l-au facut. Acum e prea tarziu, vom ajunge la un moment dat sa fim macelariti de robotei 'virusati'. Omul, prin actiunile sale isi va provoca singur exctinctia.
  • +1 (1 vot)    
    Pericolul este real (Miercuri, 29 iulie 2015, 15:42)

    Fisherman [utilizator]

    Dacă mergem pe linia pur filozofică putem ușor ajunge la concluzia că mai este mult de muncă până când știința și tehnologia va reuși să producă o mașină care să stea față în față cu cel care a apăsat butonul POWER ON, să-l privească în ochi și să-i declare, rece: ”Cogito, ergo sum !”

    Dar Lumea nu este condusă de filozofi ci de indivizi cu o nemăsurată pofta de putere iar aceștia au, de regulă, resurse financiare suficiente pentru a privi cu indiferență spre oameni.
    De aici și până când va exista unul care își va permite să declare, cinic: ”Screw them ! Cyborgii mei sunt mai deștepți decît ai lor!” nu este decât o chestiune de degenerescență. Nu de timp...