De ce procrastinam si cum putem scapa de acest obicei?

de G.T.     HotNews.ro
Duminică, 7 iunie 2015, 9:42 Magazin

De ce procrastinam
Foto: Shutterstock
​De cele mai multe ori obstacolul care stă în calea îndeplinirii unui scop este lipsa de motivație pentru a începe ceea ce ne-am propus, iar tendința de a amâna începerea proiectelor este, în mare parte, cauzată de faptul că apreciem timpul într-un mod ilogic, informează psychologytoday.com.

Un studiul apărut în Jurnalul de Cercetări al Consumatorilor din Statele Unite arată că oamenii au înclinația naturală de a clasifica timpul în termeni de prezent și viitor. De cele mai multe ori când ne propunem să începem un proiect, ne gândim că începem de luni, de săptămâna viitoare, de luna viitoare, și așa mai departe. Aici intervine distanța între planificare și acțiunea în sine. Dacă schimbăm felul în care clasificăm timpul și ne propunem să începem proiectul dorit în prezent, înclinația de a procrastina ar fi diluată de apropierea dintre planificare și acțiune, iar lipsa de motivație ar fi mai puțin probabil să apară.

În schimb, când hotărâm ca un lucru se încadrează la timpul viitor, obiectivele pare să fie neglijate, amânate și în final să fie înlocuite de activități ce țin de procrastinare.

Studiul a arătat că tendința de a clasifica proiectele și scopurile, și termenele limită ale îndeplinirii acestora, în limitele prezentului și ale viitorului, este factorul determinant pentru coordonarea acțiunilor cu ceea ce ne propunem să facem și apariția procrastinării. Cel mai interesat aspect al studiului a fost descoperirea felului ilogic de clasificare a timpului. Acest lucru a fost demonstrat și de următorul experiment.

Cercetătorii au dat participanților un termen de șase luni pentru a finaliza o sarcină specifică, și anume, pentru a deschide un cont bancar în urma căruia primeau o recompensă. Primul grup de participanți a primit sarcina în luna iunie, având termenul limită pentru finalizarea sarcinei în decembrie. Al doilea grup a primit sarcina în luna iulie, cu termenul limită pentru ianuarie, anul următor. Deși ambele grupuri aveau la dispoziție termenul de 6 luni pentru îndeplinirea sarcinii stabilite, aceștia au prioritizat proiectul în mod diferit: cei din primul grup au fost mai înclinați să facă acțiunea cât mai curând, pe când cei din al doilea grup au avut tendința să amâne finalizarea sarcinii, întrucât au clasificat-o ca fiind de ordinul viitorului, considerând că au mai mult timp la dispoziție.

Studiul a arătat că modul în care percepem timpul determină atingerea succesului în obiectivele propuse. Vestea bună este că putem schimba modul în care ne raportăm la timp și la proiectele pe care dorim să le îndeplinim. A ne concentra atenția asupra proiectelor, gândite în termeni de acțiune ce țin de prezent, ne ajută să fim mai motivați și să începem să lucrăm pentru obiectivele propuse fără amânare.

Următoarele strategii pot ajuta, de asemenea, la creșterea motivației și reducerea tendinței de a amâna:
- împarțirea obiectivelor pe bucăți ajută la demararea proiectelor și înlăturarea procrastinării.
- stabilirea unor obiective care țin de prezent fac întregul proiect mai ușor de abordat, chiar dacă scopul către care tindem este unul de durată.
- transformarea ideilor abstracte în acțiuni concrete ajută, de asemenea, la atingerea obiectivelor propuse.
    În general, schimbările rutinei comportamentale efectuate în pași mici duce la atingerea cu succes a scopurilor și transformă obiectivele abstracte ale viitorului în acțiuni ce țin de prezent.




















9795 vizualizari
  • +10 (10 voturi)    
    Limba romana (Duminică, 7 iunie 2015, 9:56)

    didiutzu [utilizator]

    Mai om bun, G.T., mai autor de traduceri (ca e clar ca nu ai "produs" nimic tu insuti) - te informez ca "procrastination" e "amanare" in romana(rog sa ma scuzi de absenta diacriticelor). Exista carti traduse in romana exact pe acest subiect care se numesc, de ex., "Invingerea amanarii". E mai romaneste asa, Doamne iarta-ma!, suna mai ...digerabil.
    Cu respect,
    Didiutzu
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Luni, 8 iunie 2015, 12:20)

      I [utilizator] i-a raspuns lui didiutzu

      am verificat si cineva l-a introdus in dexonline. Culmea e ca tot acolo gasesti si cuvintele din romana: a amana, a taragana etc.
    • +1 (1 vot)    
      meh.. (Luni, 8 iunie 2015, 13:14)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui didiutzu

      problema este ca tradus in forma pe care ai dat-o isi pierde sensul complet in contextul articolului. prefer un import neologic decat sa folosesc forma data de tine.
  • +11 (11 voturi)    
    Eu (Duminică, 7 iunie 2015, 10:15)

    ipolitic [utilizator]

    am rămas în urmă cu introducerea procrastinării în planificările mele, din cauză că tot îl tărăgănez:)
  • +10 (12 voturi)    
    De ce (Duminică, 7 iunie 2015, 10:30)

    Soljenitin [utilizator]

    De ce folosim un cuvant "romglezesc" cand exista termeni specifici in romana? :-)

    A amana, a intarzia, a tergiversa, a temporiza, a taragana, iata cinci exemple ce pot servi foarte bine scopului propus de autor.

    Trunchierea si stalcirea unor cuvinte din alte limbi atunci cand nu ne gasim cuvintele denota lipsa de lectura, nicidecum o atitudine cool si moderna.
    • 0 (2 voturi)    
      ?? (Luni, 8 iunie 2015, 13:15)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      niciunul din termenii dati de tine nu au sensul cuvantului folosit in acest context.

      ce te faci cand nu ai niciun cuvant care sa descrie ceva, importi un neologism.
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Luni, 8 iunie 2015, 13:28)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Prietene, despre ce vorbesti? :-)

        Este in dex, cuvintele sunt sinonime iar "a procrastina" este un cuvant schimonosit din engleza pentru ca ne place sa ne dam "fancy, trendy, cool si kinky."

        Este ca si situatia cu "a cancelui un meeting" sau "a schedula un conference".
        • +1 (1 vot)    
          citeste cu atentie... (Marţi, 9 iunie 2015, 17:30)

          g01an [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          niciunul din cuvintele date de tine:
          "a amana, a intarzia, a tergiversa, a temporiza, a taragana"

          nu are sensul termenului din engleza, cand este folosit in acest context.

          "procrastinate
          prə(ʊ)ˈkrastɪneɪt/
          verb
          delay or postpone action; put off doing something."

          In contextul in care este folosit "put off doing something" nu inseamna a amana, ci a evita sa incepi un lucru important, preocupa de alte activitati mai triviale.
  • +6 (8 voturi)    
    română? (Duminică, 7 iunie 2015, 11:16)

    dd [anonim]

    "Procrastinate" se traduce prin "a tergiversa", "a amâna".
  • +6 (6 voturi)    
    Procrastinăm? (Duminică, 7 iunie 2015, 12:06)

    Dorin [anonim]

    Să-mi fie cu iertare dar nu mai există verbul 'a amâna' ?
  • +9 (9 voturi)    
    Si uite de ce (Duminică, 7 iunie 2015, 12:24)

    prokrastynator [anonim]

    mai procrastinam: penrtu ca nu stim sa vorbim romaneste si atunci otravim limba cu barbarisme."Amanare" ce avea? Merita nuanta intre cele doua notiuni un viol la adresa limbii romane?Prin comparatie, Coana Chirita cu al ei" furculision" era doctor in filologie.Procrastina-mi-as!
  • +8 (8 voturi)    
    Procrastinam ? Asa ati zis , procrastinam ? (Duminică, 7 iunie 2015, 12:31)

    Sparafucile [utilizator]

    Doamne , ce vremuri am ajuns sa traim ! Limba romana incepe sa inspire REPULSIE cohortelor de lumpen - editorialisti de ocazie si in consecinta ei se cramponeaza de orice alte limbi numai de cea invatata de la mama , nu . Incercam sa intuim motivul . Cumva , le pute ? In acest caz sa fie atenti ca nu cumva sa calce pe GREBLA . Lovitura greblei in plina figura le-ar putea diminua simtul olfactiv dar le-ar putea in schimb dezvolta simtul RIDICOLULUI , acut atrofiat .
    • +3 (3 voturi)    
      O fi o tehnică subtilă. (Duminică, 7 iunie 2015, 19:39)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      De nu folosea acest cuvânt, nu citea nimeni articolul,
  • -6 (8 voturi)    
    Diferente subtile (Duminică, 7 iunie 2015, 12:51)

    Bobilu [anonim]

    Procrastinarea este o stare de spirit.
    Amanarea este o materializare a acelei stari.

    E cam acelasi lucru cu Dragoste si Iubire.
    • +2 (2 voturi)    
      d'aia unii au ramas maimute. (Duminică, 7 iunie 2015, 13:23)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Bobilu

      .
    • 0 (0 voturi)    
      subtila-i si romana (Luni, 8 iunie 2015, 12:53)

      anonimicus [utilizator] i-a raspuns lui Bobilu

      Tot o stare de spirit e si leneveala.

      "De ce lenevim si cum putem scapa de acest obicei?"
  • +6 (6 voturi)    
    of (Duminică, 7 iunie 2015, 13:20)

    nikita11 [utilizator]

    ce mi-ar place sa mai procrastinesc ;))
  • +2 (2 voturi)    
    :)) (Luni, 8 iunie 2015, 12:23)

    I [utilizator]

    nu mai "procrastinati" si "focusati"-va pe "target" ca vine "deadline"-ul!
  • +1 (1 vot)    
    10 motive pentru care procrastinez... (Luni, 8 iunie 2015, 13:12)

    g01an [utilizator]

    1.