Un preot pakistanez spune ca femeile care poarta blugi sunt de vina pentru cutremure si cresterea inflatiei

de G.T.     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2015, 17:45 Magazin

Maulana Fazlur Rehman
Foto: khabaristantimes.com
​Un cleric musulman pakistanez a atras replici batjocoritoare si ironii în urma declarației sale conform căreia femeile care poartă blugi sunt de vină pentru cutremure, acte de terorism și creșterea nivelului inflației, conform theladbible.com.

Desigur că primul răspuns adus clericului Maulana Fazlur Rehman ar fi că atunci când vulcanii erup se produc cutremure, că actele de terorism sunt cauzate de teroriști și că nivelul inflației este rezultatul unor decizii economice luate de cei mai influenți oameni din industrie. Dar niciunul dintre aceste răspunsuri nu este luat in considerare de către politicianul extremist, cu atât mai mult cu cât, convins fiind de explicația sa, s-a adresat talibanilor folosind  expresia “frații noștri”.

În timpul discursului său, clericul a adăugat că femeile care nu se acoperă în robe musulmane sunt ca armele de distrugere în masă și apoi a cerut primului-ministru, Nawaz Sharif, să planifice lovituri militare împotriva femeilor care poartă blugi.




















7095 vizualizari
  • +6 (8 voturi)    
    Atat il duce turbanul (Marţi, 2 iunie 2015, 17:53)

    V. Veroiu [utilizator]

    Capul il duce mai putin.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu numai ! (Marţi, 2 iunie 2015, 19:35)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Logic ! Turbanul are mai multe circumvolutiuni decat creierul lui !
      Iar femeile care poarta blugi sunt de vina si pentru incalzirea globala (daca blugii sunt mulati) !
  • +4 (6 voturi)    
    numai (Marţi, 2 iunie 2015, 17:54)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    poza si e suficient sa-ti dai seama cine e, cind ii si vezi numele te-ai lamurit.
  • -7 (15 voturi)    
    imam (Marţi, 2 iunie 2015, 17:57)

    dum_i [utilizator]

    nu jigniti preotii si crestinismul asemanandu-i cu astfel de animale.
    • -2 (4 voturi)    
      Factual (Marţi, 2 iunie 2015, 21:56)

      AT [anonim] i-a raspuns lui dum_i

      In religia musulmana nu exista preoti. Imamii sunt echivalentul pastorilor protestanti. Dar nu conteaza, cand expui faptele care nu convin, iei minus.
      • 0 (0 voturi)    
        ?!? (Miercuri, 3 iunie 2015, 8:11)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui AT

        PRÉOT, preoți, s. m. (În majoritatea religiilor primitive sau superioare) Persoană care oficiază cultul religios, fiind, în această postură, mijlocitor între om și divinitate și reprezentând pe semenii săi în sfera sacrului, fără a o perturba; popă. ♦ Fig. Persoană care slujește un ideal, o învățătură; apostol. ◊ Mare preot = conducătorul suprem al cultului (la vechii evrei, egipteni etc.). – Lat. presbiterum.
        Sursa: DEX '09 (2009)

        IMÁM, imami, s. m. 1. Preot sau prelat musulman; conducătorul rugăciunii colective într-o moschee. 2. Titlu purtat de unii suverani musulmani (care dețin și conducerea bisericii). [Var.: imán s. m.] – Din tc. imam.
        Sursa: DEX '98 (1998)
    • +2 (2 voturi)    
      Corect (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:37)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Nu asemanati preotii crestini cu acesti imami, ca doar preotii crestini nu au sustinut ca pamantul e plat si nu au ars pe rug femei doar pt ca vorbeau in somn.
      Oh wait !
  • +4 (6 voturi)    
    WTF (Marţi, 2 iunie 2015, 17:58)

    quietguy58 [utilizator]

    Este clar ca lui Dumnezeu / Allah / Budda ii place prostii altfel nu-mi explic aceasta recrudescenta de prostie din partea popilor islamici.

    Mai este o declaratie recenta a unui alt imam caruia ii bubuie mintea si care declara ca organele genitale ale porumbeilor deranjeaza pe musulmani in particular si Islamul in general.

    Concluzie:
    Numarul populatiei este in continua crestere, coeficientul de inteligenta in schimb, saracu', scade cu fiecare porumbel scos din gura unor "iluminati".
    • 0 (0 voturi)    
      prosti da' multi (Miercuri, 3 iunie 2015, 16:18)

      eu [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

      pai se pare ca in zonele astea, unde exista o singura carte aprobata spre lecturare in tot orasul/satul/tara, intelighentia se divide la nr de locuitori...si cum ei au vreo 190 de milioane and counting, coeficientul e mic.
  • -4 (8 voturi)    
    the LAD Bible.com (Marţi, 2 iunie 2015, 17:59)

    un rabin crestin din Arabia [anonim]

    The LAD Bible is one of the largest communities for guys aged 16-30 in the world. Send us your funniest pictures and videos!

    un site de facut misto de orice.

    intrebare este de ce HN preia asemenea stire care ar putea fi si doar un banc? a fost confirmata dintr-o sursa independenta? doar pentru ca este pe "net" inseamna ca este adevarata?
  • +2 (6 voturi)    
    mda... (Marţi, 2 iunie 2015, 18:13)

    meee [anonim]

    poate ar trebui sa-i aminteasca cineva si astuia ca am trecut de evul mediu
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Miercuri, 3 iunie 2015, 14:20)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui meee

      Poate-ar trebui sa le spuna cineva astora sa se si spele, ca aia de prin zona aia, dupa nevoi, cica-si dau cu tarana la fund.
  • +1 (5 voturi)    
    femeile cu pantaloni divorteaza (Marţi, 2 iunie 2015, 18:39)

    simplueu [anonim]

    Femeile care poarta fusta/rochie sunt frumoase.
    • 0 (0 voturi)    
      barbatii in maieu... (Miercuri, 3 iunie 2015, 12:34)

      21unas [anonim] i-a raspuns lui simplueu

      isi bat femeile
      cei cu mustata sunt hipsteri
      si cei care scriu pe forumuri se cred 'telectuali

      posesorul de bmw e cocalar
      cine are dacie e luzer
      mercedesul e pentru manelisti

      etc etc etc

      si, bineinteles, basescu e de vina pentru toate relele, nu femeile in blugi, duh!!!!!!!
  • -2 (4 voturi)    
    Si credeti ca noi suntem departe? (Marţi, 2 iunie 2015, 19:18)

    LiviuX [utilizator]

    S-a uitat de cazul Tanacu, iar nu mai departe de zilele trecute au adus un preot cand s-a aruncat femeia aceea de pe cladire, ca doar nu trebuiau saltele pneumatice, psihologi, etc. Asa ca...
  • -1 (3 voturi)    
    nu stiu (Marţi, 2 iunie 2015, 20:54)

    Ar3s [utilizator]

    cat de corect gramatical este sintagma ,,cresterea inflatiei", o iau ca folosinta consacrata, insa cu faptul ca femeile blue jeans provoaca inflatie sunt de acord. Ma rog...nu toate. Unele, prin industria politica, au efect opus.
  • +1 (1 vot)    
    hmmm (Marţi, 2 iunie 2015, 21:46)

    andrei purel [anonim]

    termenul imam desemneaza pozitia de lider in religia musulmana. dar nu e chiar echivalentul preotului, la fel cum nu nici pastorul nu e totuna cu rabinul.
  • 0 (2 voturi)    
    da (Marţi, 2 iunie 2015, 22:27)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Erau si prin Europa de-astia
    Acu vreo 600 de ani
    Bine ca s-au dus
  • +1 (3 voturi)    
    Ăsta e rezultatul dictaturii (Marţi, 2 iunie 2015, 23:59)

    mr_mojo [utilizator]

    Ajung în frunte toții proștii și incompetenții doar pentru că aparțin sistemului.
    Care dictatură: pai în statele musulmane este una a clerului care conduce și doctrinar și prin legi.
    Asta arată de ce trebuie să dai peste bot Bisericii când încearcă să iasă în afara ariei ei de influență.
  • +2 (2 voturi)    
    preotul acesta trebuie să se înscrie în PSD (Miercuri, 3 iunie 2015, 10:47)

    visio [anonim]

    are toate calitățile!
  • +1 (1 vot)    
    cutremur (Miercuri, 3 iunie 2015, 11:36)

    Manon [anonim]

    Se cutremura pamantul ca nu mai suporta atatia prosti si idioti sa il calce zi de zi...
  • +1 (1 vot)    
    imamu' (Miercuri, 3 iunie 2015, 16:12)

    eu [anonim]

    pai, pe acelasi principiu, dinozaurii aia ai facut ei ceva d-a venit asteroidu'...si imamul lor le-a spus, si ei au ras.... :))