Iti vei pierde locul de munca in fata unui robot?

de G.T.     HotNews.ro
Marţi, 2 iunie 2015, 11:09 Magazin

Roboti industriali
Foto: Newspress
Te-ai întrebat vreodată dacă munca pe care o faci ar putea fi executată de un robot? Testul alăturat îți poate da un răspuns, conform gizmodo.com

NPR, una dintre aplicațiile pentru sistemele de oprare android care te pune la curent cu cele mai recente știri, a publicat următorul test prin care poți afla care este probabilitatea ca abilitățile tale profesionale să fie înlocuite cu un robot ori o aplicație în următorii 20 de ani.

Iar dacă 20 ani par foarte multi timp, ce părere ai despre mâine?





















1225 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    NU imi e frica de roboti (Marţi, 2 iunie 2015, 12:53)

    Anina [anonim]

    Asta e o prostie : daca job-urile noastre ar fi preluate de roboti ar fi o veste buna pt ca noi, oamenii, am putea sta acasa si trai pe bani de la stat fara sa muncim. Robotii NU cer salar. deci banii pe care ii produc ei ne revin noua fara sa muncim pt acesti bani !
    • 0 (0 voturi)    
      nu e adevarat... (Marţi, 2 iunie 2015, 14:51)

      bogdanlungu [utilizator] i-a raspuns lui Anina

      ... banii pe care ei ii produc revin patronului. ce motiv ar avea sa-ti dea tie bani daca nu muncesti....
      • 0 (0 voturi)    
        Pai patronul, (Marţi, 2 iunie 2015, 19:23)

        eu [anonim] i-a raspuns lui bogdanlungu

        produce si el ceva, dar cui vinde ca oameni nu mai au bani...
    • 0 (0 voturi)    
      . (Marţi, 2 iunie 2015, 15:05)

      I [utilizator] i-a raspuns lui Anina

      productivitatea a crescut tot timpul in ultimii ani si totusi daca nu esti angajat nu ai bani. Schimbarea va fi ca pe viitor vor exista doar locuri de munca creative, nu vor mai fi locuri de munca te tipul "muncitor pe linia de asamblare". Va fi nevoie in continuare de oameni care supravegheaza roboti, care programeaza roboti etc.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu vorbesti serios? (Marţi, 2 iunie 2015, 16:11)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui Anina

      Daca ti-ar lua un robot jobul si nu ti-ai gasi altul ai muri de foame.

      Banii de pe urma muncii robotilor se duc la patroni, iar statul nici nu stie ca existi, daramite sa-ti mai dea si bani.

      Statul nu da doi bani pe tine, patronii nu dau doi bani pe tine.
      • 0 (0 voturi)    
        statul o sa iti bage taxe (Marţi, 2 iunie 2015, 19:04)

        mai mult [anonim] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        pana iti vinzi organele ca sa platesti. Vor ramane foarte putini oameni pe pamant. Iar cei care vor ramane in final vor fi un fel de cyborgi care vor trai cateva sute de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Marţi, 2 iunie 2015, 15:33)

    La [anonim]

    Ce te face sa crezi ca cei care detin robotii vor imparti plusvaloarea cu tine?