Un primar bulgar a dispus sa se presare zahar pe drumuri pentru a tine accidentele la distanta

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2015, 20:38 Magazin

Un primar bulgar a ordonat saptamana aceasta sa se presare zahar pe drumuri pentru alungarea "semnelor rele" si a lupta, astfel, impotriva unei cresteri recente a numarului de accidente rutiere.

"Din cauza numarului mare de accidente rutiere mortale din oras, primarul Nikolai Grozev a dispus ca pe principalele drumuri sa fie presarate 50 de kilograme de zahar", se arata intr-un comunicat emis de biroul edilului din Nova Zagora, in sud-estul Bulgariei, relateaza Mediafax.

"Initiativa are la baza o legenda, potrivit careia daca presari zahar pe drumuri alungi semnele rele", se arata in comunicat.

Postul bulgar national de televiziune (BNT) a aratat imagini cu Grozev, inarmat cu o punga din care presara zahar pe drum.

Patru persoane, inclusiv doi copii, au murit, iar alte sase persoane au fost ranite in accidente rutiere in zona, in ultimele saptamani.




















1755 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    Superstitie dulce (Sâmbătă, 30 mai 2015, 21:07)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nu m-ar deranja prea tare daca primarul ar presara zahar pe ascuns. I-as respecta prostia discreta.

    Sfidarea consta in propovaduirea publica fara nici o jena a superstitiei. Este eternul razboi dintre prostie si inteligenta. Iar prostia vrea sa-si arate intotdeauna puterea sfidatoare. Chipurile, superstitiile si minciunile au aceeasi valoare ca si principiile, adevarul, stiinta, tehnica si tehnologia. Asta e ambitia prostiei. Sa demonstreze ca e la fel ca inteligenta si virtutea, daca nu cumva chiar mai valoroasa.
  • +6 (6 voturi)    
    Logic (Sâmbătă, 30 mai 2015, 21:12)

    V. Veroiu [utilizator]

    Era cel mai simplu lucru pe care putea sa il faca pentru imbunatatirea conditiilor de trafic.

    Desigur, imbunatatirea fizica a infrastructurii necesita mult mai multi bani si minte decat presararea zaharului. Dpdv politic insa primarul a atins o eficienta de aproape 95% prin gestul sau.
    • +3 (3 voturi)    
      exemplu de urmat (Sâmbătă, 30 mai 2015, 22:11)

      Harapul [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      romanii nostri sa ia aminte !!!
      • +1 (1 vot)    
        deja (Sâmbătă, 30 mai 2015, 23:45)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Harapul

        am punga de zahar in mina, ma pregatesc sa ies in strada. Si daca vin furnici?
    • 0 (0 voturi)    
      CORECT!!! (Duminică, 31 mai 2015, 13:37)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Ai observat foarte bine - probabil ca primarul respectiv nu este nici tampit, nici nebun, dar stie foarte bine c crede poporul, si de aceea nu presara zaharul pe ascuns, noaptea, ci o face in mod public - anume ca sa il vada lumea!
      Nu, nu cred ca a convins 95% din electorat, dar chiar daca ar fi vorba de un procent mult, mult mai mic, a facut-o cu o cheltuiala minuscula - 50 Kg de zahar este mult mai ieftin chiar decat o carpeala asfaltica ce tine doar doua zile!!!
      In ROmania sau Bulagaria, esentialul este ca lumea s ate vada ca iti pasa si ca incerci sa fai ceva pt rezolvarea problemelor ...
  • -2 (2 voturi)    
    Asta-i "oficialul" bulgar ... (Duminică, 31 mai 2015, 5:12)

    newlook [utilizator]

    Asta-i "oficialul" bulgar care a propus-o "ministru" pe doamna Monica Macovei. Dupa ce termina de alungat duhurile de pe strazi, isi face guvern si aduce prosperitate in Bulgaria.
    ("ea ar vrea, dar nu a contactat-o nimeni !")
  • +1 (1 vot)    
    Sa nu radeti de primar (Duminică, 31 mai 2015, 8:03)

    ipolitic [utilizator]

    metoda e chiar buna, cat timp e in mijlocul soselei si presare zaharul, viteza circulatiei scade, accidentele grave se raresc.Daca totusi apare un sofer neatent, primarul devine statistica. TANSTAAFL....