VIDEO Milioane de oameni joaca in jurul nostru un joc de realitate alternativa pe care nu-l putem vedea

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 mai 2015, 15:06 Magazin

Ingress, un joc de realitate alternativa
Foto: Captura YouTube

In acest moment, in toata lumea, se desfasoara un joc in care sunt implicati milioane de oameni, fara ca cei din jur sa-si dea seama ce se intampla, scrie publicatia online mic.com.

Este vorba de Ingress, un joc de realitate alternativa (ARG) desfasurat de un start-up Google denumit Niantic Labs.

Ingress este ca un gigantic joc de “Captureaza steagul”, doar ca terenul sau este lumea intreaga. Scopul este sa capturezi cat mai multe “portaluri” - sau locatii si puncte de trecere - si sa le mentii pentru echipa ta cat mai mult cu putinta.

Spre deosebire de alte jocuri pe mobil, jucatorii de Ingress - denumiti agenti - trebuie sa strabata strazi, parcuri, alei si destinatii rurale pentru a castiga.

Ingress este jucat de milioane de oameni asa ca, daca esti intr-o zona metropolitana importanta, sunt sanse sa existe participanti in jurul tau.

Ingress este jucat doar printr-o aplicatie gratuita Android sau de iPhone. 

Jucatorii sunt impartiti in doua echipe - Iluminismul (echipa verde) si Rezistenta (echipa albastra) - ce strabat orasul colectand “chei”, “arme” si upgrade-uri si capturand portaluri pentru factiunea lor.

Fiecare portal este asociat cu repere din lumea reala: o sculptura faimoasa, o intrare a unui magazin popular, o statie de tren, etc.

Dar jucatorii sunt monitorizati prin GPS, asa ca pentru a captura un portal, un participant trebuie sa fie fizic langa acel reper.























10822 vizualizari
  • -1 (11 voturi)    
    Re.: Erepublik (Sâmbătă, 30 mai 2015, 15:28)

    Harapul [utilizator]

    http://www.erepublik.com/en/referrer/Harapul

    hai sa jucam Erepublik ! Romania o duce cam prost in ultima vreme in acest joc ! ne cam bat vecinii ! :))
    • -1 (5 voturi)    
      100/100 (Sâmbătă, 30 mai 2015, 15:39)

      Ex [anonim] i-a raspuns lui Harapul

      Cand m-am lasat eu de prostia aia de joc Ro avea 100% bonusuri. Nu le mai are ?
    • +4 (6 voturi)    
      hai sa nu (Sâmbătă, 30 mai 2015, 17:09)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Harapul

      mai bine iesi din casa o ora si joaca ingress.. poti sa-ti inviti si prietenii.
      atentie! poate aduce beneficii substatntiale sanatatii.. :) tot ce trebuie sa faci cand joci este sa mergi pe jos (sau cu bicicleta/role).. mult..
      • -3 (5 voturi)    
        :)) (Sâmbătă, 30 mai 2015, 22:08)

        Harapul [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        @Ex : parca are 60% acum bonusul
        @pehash: prefer un joc care nu prinde , adica ceva in care sa dau cateva clickuri pe zi, cateva minute ... Ingressul asta ma depaseste in conditiile in care peste o luna imi vine pe lume mostenitorul :))
  • +8 (16 voturi)    
    Lolex (Sâmbătă, 30 mai 2015, 21:53)

    Adrian [anonim]

    Daca aveti nevoie de un joc, oricare ar fi acesta, pentru a iesi din casa, inseamna ca aveti grave probleme la mansarda. Btw, toata prosteala asta cu jocuri ca Ingres, ii imbogateste masiv pe niste tipi destepti, ce stiu sa speculeze prostia care geme in lumea intreaga.

    Nu e nimic rau sa te joci, insa, incepe sa fie o problema atunci cand faci din asta scopul tau de a trai, de a iesi din casa, de a interactiona cu altii. Viata nu este un joc. Wake the fuck up, copii intarziati! Mergeti la munca. Tara asta o ia razna.
    • 0 (4 voturi)    
      omg (Duminică, 31 mai 2015, 2:58)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Opreste-te si respira adanc sa nu faci vreun atac de ceva.
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate... (Duminică, 31 mai 2015, 11:14)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Munca te va elibera. Munca e bratara de aur si alte fantasmagorii dinastea. Hai sictir