O femeie din Nebraska da in judecata toti homosexualii de pe pamant

de A.R.     HotNews.ro
Miercuri, 6 mai 2015, 9:44 Magazin

Proces anti gay
Foto: NBC
O femeie din Nebraska, care se identifica ca fiind "ambasador" pentru reclamantii "Dumnezeu si Fiul Sau, Isus Hristos," da in judecata toti homosexualii de pe Pamant, pentru incalcarea "legilor religioase si morale", conform nbcnews.

In procesul inregistrat ca Driskell vs. Homosexuali, Sylvia Ann Driskell, in varsta de 66 de ani din Nebraska, ii solicită, in sapte pagini scrise de mana, judecătorului John M. Gerrard sa decida odata pentru totdeauna daca homosexualitatea este sau nu un păcat.

Sylvia Ann Driskell sustine ca "homosexualitatea este un pacat si ca homosexualii stiu ca este un pacat sa traiască o astfel de viata. In caz contrar, de ce se ascund" si isi argumenteaza ideea cu numeroase versete biblice, nu cu cazuri din instanta.

Procesul a atras atentia activistilor gay care au ironizat situatia: ''Ne vom lichida bunurile pentru ca ne asteptam sa pierdem. Anticipam ca aceasta femeie ne va lua si ultimul ban. Pana atunci frica noastra e atat de mare, incat am renuntat sa mai fim homosexuali''
























5708 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    "Pacatele" (Miercuri, 6 mai 2015, 9:54)

    Porcurorul General [utilizator]

    Nu sunt definite de nici un cod penal (poate sunt insa in statele fundamentalist - religioase). Din pacate femeia s-a adresat instantei gresite.
  • +5 (11 voturi)    
    Din cate stiu... (Miercuri, 6 mai 2015, 9:58)

    mcris [utilizator]

    ...tribunalele nu se ocupa de pacate ci cu incalcari ale legii.
  • 0 (8 voturi)    
    nu e chiar asa (Miercuri, 6 mai 2015, 11:20)

    vodatepes [utilizator]

    Nu e chiar asa. Pe bacnotele de 1 dollar scrie "In God we Trust" adica "Noi credem in Dumnezeu" iar bacnota de 1 dollar este emisa de statul American deci SUA crede in Dumnezeu iar Dumnezeu pedepseste relatiile homosexuale. Asa ca batrinica nu e naiva pe cat pare atat timp cat SUA recunoaste credinta in Dumnezeupe bacnota cea mai uzitata.
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Miercuri, 6 mai 2015, 13:06)

      lukuss [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Dacă se numea Statele Creștine Unite ale Americii, atunci putea avea cîștig de cauză. Dar constituția lor e dominată de legi morale și de bună conviețuire... nu de principii scripturale. Din punctul meu de vedere e greșit ce a făcut bătrînica din exces de zel.

      Și eu cred că e contra naturii homosexualitatea, dar alegerea este a lor. Nu-i dreptul meu să îi pedepsesc, însă dacă voi găsi un homosexual care să înțeleagă că nu-l condamn pe el, ci ceea ce face el, îi voi spune cu toată simpatia :)
    • +3 (3 voturi)    
      Pai daca le pedepseste Dumnezeu (Miercuri, 6 mai 2015, 13:22)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Nu mai poate sa le pedepseasca justitia deoarece in orice legislatie exista interdictia dublei pedepse pentru o singura fapta. Batranica nu e naiva e doar senila si are nevoie de ajutor medical de specialitate. Pacat ca isi bate lumea joc de ea prin expunerea mediatica a acestor ineptii.
    • 0 (0 voturi)    
      Cel fara de pacat sa ridice primul piatra (Joi, 7 mai 2015, 10:46)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui vodatepes

      Isus ne-a adus o religie a iubirii, iar nu a pedepsei. Homosexualitatea nu dauneaza celor din jur, decat cel mult (aici este discutabil) persoanei in cauza, care practica asa ceva. Isus nu a vazut nicio problema sa stea la masa cu tot felul de "pacatosi", si sunt convins ca ar fi stat si cu un homosexual. Desigur, daca vrem mortis, culegem pasajele cu pedepse din Vechiul Testament si putem sa ne numim "talibani crestini". Sau mai bine nu...
  • +2 (6 voturi)    
    raduleasco tu esti? (Miercuri, 6 mai 2015, 12:08)

    I [utilizator]

    .
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 6 mai 2015, 19:08)

    Natasa [utilizator]

    Intrebarea mea e de ce hotnews selecteaza asemenea "stiri". Pe de alta parte, nu vad sa fie pe prima pagina nimic despre mitingurile care se pregatesc in tara impotriva despaduririlor abuzive! Sau o campanie care sa tina prima pagina luni de zile pentru dreptul oamenilor in scaun cu rotile de a iesi din casa in orasele astea ostile! Dar daca un descreierat in America spune o prostie, se gaseste loc!