Guvernul chinez incearca sa opreasca fenomenul "obscen" in care stripteuzele danseaza la inmormantari: Ritualuri lascive care corup atmosfera sociala

de A.C.     HotNews.ro
Vineri, 24 aprilie 2015, 12:32 Magazin

Striptease la inmormantarile din China
Foto: captura ecran
Ministerul Culturii din China spune ca va lucra indeaproape cu politia pentru a elimina obiceiul angajarii prostituatelor la inmormantari, care au ca scop atragerea mai multor bocitori, potrivit unui comunicat emis de institutie, citat de The Wall Street Journal.

Imaginile de la o inmoramantare din orasul Handan din China arata o dansatoare care isi da jos sutienul in timp ce parintii si copiii prezenti priveau "spectacolul". Fotografiile s-au raspandit in mediul online, atragand numeroase critici.

In comunicatul Ministerului se mentioneaza spectacolele "obscene" din provinicia Jiangsu, institutia promitand ca va desfiinta astfel de ritualuri lascive.

In cadrul incidentului din Handan de la inceputul acestui an, sase persoane au oferit celor prezenti la inmormantare un dans erotic. Anchetatorii au stabilit ca spectacolul a incalcat regulamentul de securitate publica, iar persoana responsabila de "echipa de dansatori" a fost retinuta 15 zile si amendata cu 70.000 de yuani (aproximativ 11.300 de dolari).

Guvernul a condamnat astfel de spectacole pentru "coruperea atmosferei sociale".

Guvernul a incercat, timp de mai multi ani, sa lupte cu fenomenul striptease de la inmormantari. In 2006, televiziunea de stat China Central Television a difuzat un reportaj despre practica femeilor sumar imbracate care apar la parastasele din Donghai, estul Chinei.

Prezenta stripteuzelor, uneori cu serpi la gat, in cadrul inmormantarilor avea ca scop atragerea unei multimi mari, care era vazut ca un semn al norocului pentru viata de apoi.

"Este pentru a le oferi o fata. Astfel, nimeni nu ar veni", a precizat un satean.

CCTV a facut o investigatie si a descoperit numeroase trupe de spectacole funerare care ofereau astfel de servicii in fiecare sat din judet. In general, o astfel de trupa avea mai mult de 20 de spectacole pe luna si cerea pentru fiecare in parte aproximativ 2000 de yuani (322 de dolari).

"Acest lucru a poluat in mod grav viata culturala locala", spune prezentatorul CCTV, uimit de o femeie care se dezbraca la inmormantare.

"Acestor trupe le pasa doar de bani. Iar la legalitatea sau decenta sau efectul pe care il au asupra obiceiurilor locale, nu se gandesc deloc", arata reportajul.

China nu este singurul loc in care astfel de practici sunt comune. Spectacole similare sunt organizate si in Taiwan.




















7512 vizualizari
  • 0 (14 voturi)    
    Se apropie (Vineri, 24 aprilie 2015, 12:37)

    Daniels22026 [utilizator]

    Se apropie funia de par si pentru regimul comunist chinez.
    • -3 (17 voturi)    
      ??? (Vineri, 24 aprilie 2015, 13:07)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      obraz niema la tine, e clar! adica ar fi democratic sa permiti destrabalarea inclusiv la inmormantari, iar mentinerea unei societati decente este ceva comunist? pai atunci eu sunt COMUNIST 1900%, bai derbedeu ieftin!
      • +1 (7 voturi)    
        Bine (Vineri, 24 aprilie 2015, 14:22)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Bine tovarase, sunt de acord. De ce te-ai enervat?!

        Dar macar la nunta, ne lasi sa bocim si sa bem?! Hai ca rusii se bat la nunta, asa-i obiceiul lor stramosesc. Macar pe rusi, ii lasi sa se bata la nunta? Daca nu se lasa cu spitalizari numeroase, inseamna ca nunta le-a iesit perfect.
    • +1 (7 voturi)    
      Lol (Vineri, 24 aprilie 2015, 13:40)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Iacata o noua analiza geopolitica, marca Daniels22026. Strategul mondial citeste in cafea, da in bobi si interpreteaza miscarile lascive ale prostituatelor din China.
      Zvonuri, de mare incredere, ar fi ca aduce acasa barbatii fugiti, nevestele infidele, scapa de argintul viu si vindeca si 'ipotenta'.
    • +2 (6 voturi)    
      cata intelepciune:)) (Vineri, 24 aprilie 2015, 13:41)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      daniele, lasa articolele funny pentru altii daca tie nu ti starnesc umorul. sa faci filozofie pe un astfel de subiect, desi mie imi suna a propaganda, este ceva inedit:)))
      "Prezenta stripteuzelor, uneori cu serpi la gat, in cadrul inmormantarilor avea ca scop atragerea unei multimi mari, care era vazut ca un semn al norocului pentru viata de apoi" - fiecare cu psarelele lui, sau cu pasaricile. m am inecat cu rasul cand am citit.
  • +2 (8 voturi)    
    Daca chinezii nu aveau si ei un BOR...... (Vineri, 24 aprilie 2015, 13:13)

    nenumit [utilizator]

    Hmmm, un exemplu bun pentru BOR si Patriarh care ar putea adopta obiceiul si la noi, inlocuind insa fetele cu baietii din dotare astfel incat BANUL sa ajunga acolo unde trebuie : la BISERICA.
    • 0 (2 voturi)    
      it's a trap (Vineri, 24 aprilie 2015, 13:47)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui nenumit

      daca aia e fomeie...
      aia mai dau si bani!
  • +6 (6 voturi)    
    Ah, ce e viata (Vineri, 24 aprilie 2015, 13:53)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    fara prostituate la inmormantari, nu?

    Ridicol...
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 24 aprilie 2015, 18:08)

    dragos234 [utilizator]

    Prostituate la inmormantari. Si astia or sa ajunga sa conduca lumea.
    Se pare ca au prost gust pe masura banilor.
    • +2 (2 voturi)    
      Banii lor... (Sâmbătă, 25 aprilie 2015, 5:55)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Provin din buzunarele noastre...