VIDEO O femeie din Sydney apara o musulmana hartuita in metrou pentru ca poarta hijab: O poarta pentru ca e modesta cu corpul ei

de A.C.     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2015, 13:47 Magazin

Musulmana hartuita in metrou
Foto: Captura YouTube
O femeie din Australia a devenit "erou" pe internet dupa ce a aparat o musulmana, care a fost hartuita in metrou de o alta pasagera. Stacey Eden a povestit cum o "doamna mai in varsta" acuza o femeie musulamana, spunand ca este sustinatoare a Statului Islamic pentru ca poarta hijab.

Imaginile postate pe Facebook arata cum o femeie o intreaba pe cea din fata sa "De ce porti hijabul pentru un barbat care se insoara cu o fetita de sase ani?"

Musulamana a preferat sa nu raspunda, dar Stacey Eden a sarit in apararea acesteia: "O poarta pentru ea, ok? O poarta pentru ca vrea sa fie modesta cu corpul ei nu din cauza unor oameni ca tine care stau si o jignesc".

Cu toate acestea, femeia continua sa comenteze: "Copiii tai decapiteaza oameni in Siria. Citeste ziarele, 148 de oameni, crestini omorati in Kenya. Se ucid intre ei in Siria".

"Nu sta acolo si nu iti bate joc de cineva care nu are nimic de-a face cu asta. Arata putin respect. Daca nu ai nimic dragut de spus, mai bine taci", a continuat Eden in apararea femeii musulmane.

Imaginile au devenit virale, atragand sute de like-uri, share-uri si comentarii pe retelele de socializare.





















8851 vizualizari
  • 0 (10 voturi)    
    Serios ? (Joi, 16 aprilie 2015, 16:35)

    Elle_est [utilizator]

    Cred că, de fapt, "eroul" este cealaltă femeie... Că a zis lucrurilor PE NUME!
    • 0 (8 voturi)    
      Scoate capul din cutie (Joi, 16 aprilie 2015, 19:10)

      Tracu [utilizator] i-a raspuns lui Elle_est

      Ca a zis lucrurilor pe nume?"Copii tai sunt cei care decapiteaza copii in Siria". Total adevarat nu?

      Sa arunci vina pe o comunitate intreaga pentru ca anumiti indivizi se comporta intr-un anumit fel inseamna a spune lucrurilor pe nume?

      TREZIREA pui de om.
    • 0 (4 voturi)    
      N-ai habar (Vineri, 17 aprilie 2015, 4:14)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Elle_est

      de viata in metropole, de suburbiile Sydney-ului, de Parramatta, de multiculturalism, de crestinism, de imigratie, de islam, de propria ta ortodoxie, de biblie, de coran, de cultura australiana. Dar ai o parere.
  • +5 (7 voturi)    
    ok (Joi, 16 aprilie 2015, 19:01)

    giigi [utilizator]

    si daca eu decid sa ma dezbrac la pielea goala in numele unui zeu hawaiian, langa o "doamna" care poarta fuste-n cap, o sa fiu tratat cu aceasi intelegere decenta?
    bineinteles ca nu.. o sa sara sa-mi taie capul ca i-am insultat islamul..
  • +7 (7 voturi)    
    vicevercea (Joi, 16 aprilie 2015, 21:06)

    ArbaitArbaits1 [anonim]

    Știre ar fi să aud de o muslimă care sare în apărarea unei creștine.
  • +2 (2 voturi)    
    Hijab (Vineri, 17 aprilie 2015, 9:15)

    Trojan.H [utilizator]

    Peste tot in lumea larga, la vederea unui hijab sau a unei barbi fara mustata, oamenii incep sa vada explozii, trupuri sfirtecate si capete rostogolite. Nu e vina lor.
  • -2 (2 voturi)    
    cele (Vineri, 17 aprilie 2015, 11:24)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    mai cretine femei sint cele anglo saxone. Si cele mai urite, sa nu uit, la concurenta cu hijab-atele carora le iau apararea. Cind sint si arata asa nu e de mirare ca alcoolul le mai scoate din depresie. Si ce sa mai zic de ''islamofobia'' aparata de burca-ta cealalta.