Controversele din spatele fotografiei care "a rupt inima internetului": O fetita din Siria "se preda" in fata aparatului

de A.C.     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2015, 11:47 Magazin

Fetita care se preda in fata aparatului de fotografiat
Foto: Twitter
Mii de persoane din mediul online au redistribuit poza cu o fetita din Siria care isi ridica  mainile, semn ca se preda, in fata unui aparat de fotografiat. Cei care au distribuit poza in mediul online au fost miscati de frica din ochii copilului, care pare ca se uita pe teava unui pistol, noteaza BBC. Dar care este povestea din spatele acestei fotografii?

Poza a devenit virala saptamana trecuta cand a fost distribuita pe Twitter de Nadia Abu Shaban, fotojurnalist din Gaza. Fotografia sa a fost raspandita rapid pe retelele de socialiare. "Serios, chiar plang", "incredibil de trist", "umanitatea a esuat" au fost comentariile din mediul online.

Postarea originala a fost redistribuita de mai mult de 11.000 de ori. Vineri, imaginea a fost distribuita pe Reddit, determinand o alta "revarsare de emotie". A primit peste 5000 de voturi si 1600 de comentarii.

Acuzatiile potrivit caror fotografia ar fi falsa sau pusa in scena au aparut pe ambele retele. Multe persoane au intrebat cine a facut fotografia si de ce a fost postata fara mentionarea fotografului. Abu Shaban a confirmat ca nu ea a facut poza si a precizat ca nu poate explica mai multe.

Pe Imgur, site specializat in distribuirea de imagini, un utilizator a postat fotografia, scoasa dintr-un articol dintr-un ziar. Acesta a precizat ca ziarul este real, dar ca poza a fost facuta in jurul anului 2012 si ca fetita era de fapt un baiat. Articolul din ziar mentiona si un autor, fotojurnalistul turc Osman Sağırlı.

BBC Trending a vorbit cu Osman, care momentan lucreaza in Tanzania, pentru a confirma originea fotografiei. Copilul nu este un baiat, este Hudea, o fetita in varsta de patru ani.

Fotografia a fost facuta la tabara de refugiati Atmeh din Siria, in luna decembrie a anului trecut. Fetita mergea in tabara alaturi de mama sa.

"Am folosit un teleobiectiv si fetita a crezut ca este o arma", spune Osman.

"Am realizat ca este ingrozita dupa ce am facut fotografia si m-am uitat la ea. Fetita isi musca limba si si-a ridicat mainile. In mod normal, copiii fug, isi ascund fetele sau zambesc atunci cand vad un aparat de fotografiat", a adaugat acesta.



"Stii ca sunt si copii in aceste tabere. Poti vedea mai usor prin ce trec oamenii de acolo nu prin intermediul adultilor, ci prin copii. Copiii reflecta sentimente cu inocenta lor", a precizat Osman.

Fotografia a fost publicata pentru prima oara in ziarul Türkiye in luna ianuarie. Atunci, poza a fost distribuita pe retelele de socializare din Turcia, dar au trecut cateva luni pana cand a devenit viala in intreaga lume.




















22186 vizualizari
  • +8 (10 voturi)    
    . (Marţi, 31 martie 2015, 11:58)

    mikeyu [utilizator]

    poate sa fie si falsa, tot mi-au dat lacrimile.
    • 0 (0 voturi)    
      mie (Miercuri, 1 aprilie 2015, 10:51)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

      nu, e pur si simplu pr, nu e greu sa faci un copil sa plinga sau pe aproape. Oricine si oricind poate produce zeci de poze ca asta.
  • -2 (4 voturi)    
    de vazut (Marţi, 31 martie 2015, 12:25)

    Duncan_Idaho [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=RBQ-IoHfimQ
  • -4 (4 voturi)    
    appear to be authentic (Marţi, 31 martie 2015, 12:26)

    Mazeta [utilizator]

    http://www.bbc.com/news/blogs-trending-30057401
  • -5 (11 voturi)    
    Miinile sus! (Marţi, 31 martie 2015, 12:36)

    Daniels22026 [utilizator]

    Bietul copil s-a predat foamei noastre de senzatii tari. Ne hranim curiozitatea cu nefericirea victimilor.

    Unde mai sint nefericiti dragalasi si spontani? Miinile sus! Ramii asa. Sa mai trag citeva duble. Vrei o bombonica? Nu?! Bine. Cum vrei tu. Dar iti mai fac o poza. E impresionant.

    10 milioane de like-uri va rog! Fac niste poze grozave.
    • -1 (5 voturi)    
      Uita-te in ochii ei... (Marţi, 31 martie 2015, 12:33)

      370H-SSV-0773H [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Vezi ca sunt plini de lacrimi... Uita-te la expresia fetei, iti inspira ca ar asteapta vre-o rasplata ca sta cu mainile sus... Ti-am dat un minus, desi nici pe ala nu-l meriti.
    • +2 (4 voturi)    
      . (Marţi, 31 martie 2015, 12:46)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Este un adevar care trebuie spus/arata. Pe mine m-a impresionat enorm.
      O imagine=1000 de cuvinte.
      PS: nu inteleg la ce senzatii tari te supui tu, mie mi-a trezit compasiune, teama si o senzatie de injustitie.
    • +3 (3 voturi)    
      Adevaratul pret al banilor (Marţi, 31 martie 2015, 12:48)

      searcher8206 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Daca pozele nu ar fi, cine ar mai vorbi despre realitatea de acolo?
  • 0 (0 voturi)    
    Poate imi explica cineva (Marţi, 31 martie 2015, 13:59)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    cine anume lupta in Siria. Evident, sunt fortele lui Al-Assad, ISIS, dezertori deziluzionati din armata siriana si o multitudine de "gasti", fiecare cu alt interes.

    Dar pana la urma cine se lupta cu cine? Sau toata lumea se lupta cu toata lumea din motive total neclare?
    • 0 (2 voturi)    
      Marile puteri (regionale/globale) (Marţi, 31 martie 2015, 13:35)

      SebastianD [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Cam in toate razboaiele din zona e vorba de razboaie proxy (scuze dar nu imi vine numele in romana). Mai exact puterile regionale (Arabia Saudita, Turcia, Iran, Israel) si cele globale (SUA, Rusia) sustin diferite tabere incercand sa isi mareasca influenta in zona.
      Cum sa te bati pe teritoriul tau nu e chiar eficient, se gaseste o tara divizata (pe motive etnice/ religioase/ ideologice) si se incepe inarmarea militilor/guvernului sperand ca vor castiga si nu vor ajunge la sfarsit sa intoarca armele impotriva ta. (vezi exemplus talibanilor, rebelilor sirieni radicalizati, etc)