Culoarea unei rochii imparte internetul in doua tabere: Albastru cu negru sau alb cu auriu- Tu ce culoare vezi?

de A.C.     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2015, 11:43 Magazin

Rochia care a impartit internetul in doua tabere
Foto: Captura Twitter
Internetul a fost impartit in doua tabere de culoarea unei rochii, imagine ce functioneaza ca un experiment de percepere accidentala a unei culori, noteaza The Independent. #The Dress, asa cum este acum cunoscuta pe retelele de socializare, a fost observata de un blogger care a cerut opinia cititorilor. "Va rog sa ma ajutati: este rochia asta alb cu auriu sau albastru cu negru? Eu si prietenii mei nu ne putem intelege", a scris Swiked.

Site-ul Buzzfeed a preluat postarea si experimentul ciudat al rochiei a devenit curand subiect de discutie la nivel mondial. Echipa albastru si negru nu reuseste sa se inteleaga cu echipa alb si auriu, niciuna dintre tabere nereusind sa intealaga cum ceilalti nu vad acelasi lucru.

Un sondaj realizat de The Independent a scos echipa albastru si negru castigatoare, dar diferenta dintre cele doua tabere a fost foarte mica.

Site-ul Wired a incercat sa lamureasca misterul. Diferitele lungimi de unda de lumina, care corespund diferitelor culori, intra in ochiul nostru prin lentile si lovesc retina, acolo unde pigmentii activeaza conexiunile neuronale, permitand creierului sa formeze semnalele intr-o imagine.

Creierul nostru filtreaza intuitiv pentru a vedea culoarea "adevarata" a unui obiect, dar tenta albastruie a pozei afecteaza aceasta abilitate.

"Ceea ce se intampla este ca sistemul vizual se uita la acest lucru si tu incerci sa inlaturi prejudecata cromatica a luminii naturale. Astfel, oamenii incearca fie sa inlature partea albastra, si astfel ajung sa vada alb si auriu, sau inlatura partea aurie, vazand albastru si negru.

In realitate, rochia este albastru cu negru.

























116328 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Hai zau... (Vineri, 27 februarie 2015, 12:45)

    Null [utilizator]

    Imi pare rau sa va dezamagesc, dar un soft (profi sau nu) de grafica nu vede negru pe nicaieri in poza aia. Ai diverse tente de albastru si auriu/maroniu.

    Ne explicati un pic si cum intra lumina in retina Photoshop-ului? :P
    • +5 (5 voturi)    
      ... (Vineri, 27 februarie 2015, 16:40)

      muzule [utilizator] i-a raspuns lui Null

      cred ca nu ai inteles chestiunea. oamenii sint impartiti cind descriu culorile asa cum apar ele pe calculator, desigur, nimeni nu se uita la rochia adevarata.
      tocmai am testat cu un coleg: eu o vad al-auriu, el negru-albastru... WTF
      • 0 (0 voturi)    
        exact (Vineri, 27 februarie 2015, 18:02)

        DT34 [utilizator] i-a raspuns lui muzule

        la mine la munca, la fel, cam un sfert dintre colegi vad albastru cu negru.
    • -3 (3 voturi)    
      Carcoteala are doua taisuri (Vineri, 27 februarie 2015, 17:14)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Null

      Deci tu vrei sa imi spui ca poza aia nu are nici macar un pixel negru? Pana nu-mi arati histograma nu te cred :).

      Acum serios vorbind, limbajul uman nu are destule cuvinte ca sa defineasca toate cele tzashpe miliarde de culori posibile. Si cand vorbim de negru e foarte simplu: nu cred ca intalnesti in viata de zi cu zi substante care sa absoarba in totalitate absolut toate lungimile de unda ale radiatiei vizibile. Deci sansele sa vezi ceva "negru" sunt minime.

      Cand o sa te plimbi pe strada si o sa vorbesti doar de "aproape negru", "un fel de albastru" sau "un alt fel de albastru decat ala de care ziceam mai devreme" ca sa nu te ia unu' peste picior sa ne povestesti cum e. :)
  • -1 (5 voturi)    
    Eu nu văd (Vineri, 27 februarie 2015, 13:23)

    mono61 [utilizator]

    Eu nu văd nici un culoar. Eu văd o rochie.
  • +1 (5 voturi)    
    ce probleme au unii... (Vineri, 27 februarie 2015, 15:06)

    w3bMaster [utilizator]

    cum e asta subiect de stire... habar nu am...
    uite aici problema adevarata
    https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/s720x720/1044497_10204032786927140_68690081195481581_n.jpg?oh=100c9a40bdb4c70559e7ab0293d35dcf&oe=5587FFF3&__gda__=1435823908_96347337858f4153c3dad6e2c013d407
  • -2 (2 voturi)    
    Solutie aflare adevar (Vineri, 27 februarie 2015, 15:46)

    AntreprenorInRomania [utilizator]

    Solutia este simpla. Utilizand paint-ul, poti da pick color si sa vezi in ce cromatica intra rochia pe cele doua sectiuni. Detalii aici:
    https://twitter.com/antreprenorinro/status/571306871245676544/photo/1
    www.antreprenorinromania.ro
    • +1 (1 vot)    
      Solutie aflare adevar (Vineri, 27 februarie 2015, 17:34)

      Pooky [utilizator] i-a raspuns lui AntreprenorInRomania

      https://twitter.com/niktwick/status/571325020514988032/photo/1
  • -4 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 27 februarie 2015, 16:06)

    cartograful [utilizator]

    o verificare simpla in PS arata ca avem alb-albastrui si auriu. Cam asta ajunge la camera de luat vederi si apoi la monitor si ochii nostri. In conditiile de expunere in care a fost facuta fotografia. Cum s-ar spune "slow day" pt. redactia de stiri. :)
    • 0 (2 voturi)    
      ce legatura are photoshopul (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 0:31)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      cu perceptia ochilor? toata lumea se da mare ca stie sa deschida un program si sa apese pe i
      • 0 (2 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 10:09)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        pt. ca photoshopul are functii obiective de masurare a culorii (a.k.a. lungimii de unda a luminii pt. adeptii miracolelor de carton). Dar na...unii vad si gaini care nasc pui vii, cruci in cartofi, chipui lui Iisus in pete de benzina prin balti, samd daca asa scrie la ziar. E destul sa vezi cum e tradus articolul: lumina intra in ochi prin "lentile" si loveste retina. Pp. ca autorul n-are cristalin, umori, samd. si-i ajunge lumina pe retina direct prin ochelari. Iar aia pe wired se joaca din luminozitatea imaginii ca sa scoata albastru si negru. Din luminozitate poti sa faci negru din orice culoare. Un articol despre nimic.
  • -4 (4 voturi)    
    Discutii (Vineri, 27 februarie 2015, 20:44)

    Sorin.Borodi [utilizator]

    pentru cei ce au prea mult timp liber.
  • -2 (4 voturi)    
    Articol (Vineri, 27 februarie 2015, 22:40)

    vlad.pe [utilizator]

    Dati scrool in articolul de pe wired, ultimul sfert din poza este negru cu albastru, daca dati scrool in sus si vedeti sfertul superior culoarea in alb-auriu
  • -2 (2 voturi)    
    Degustibus... (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 1:58)

    Gabu [utilizator]

    ...et COLORIBUS non discutandum.