Noul palat prezidential al Turciei este pazit de 1000 de politisti

de A.C.     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2015, 11:30 Magazin

Ak Saray, palatul prezidential al lui Erdogan
Foto: Captura YouTube
Noul palat prezidential al Turciei este pazit de mai mult de 1000 de politisti, ceea ce seamna unul pentru fiecare camera, noteaza BBC. Cunoscut sub numele de Ak Saray (Palatul Alb), imensa cladire a fost construit pe un deal impadurit de la marginea capitalei Ankara, pe o suprafata de 150.000 de metri patrati.

 Ofiterii au fost angajati in mod special pentru nevoile de securitate ale presedintelui Recep Tayyip Erdogan la resedinta sa oficiala din Ankara. La vechiul palat prezidential, paza era asigurata de doar 450 de politisti.

"Daca acesti politisti nu ar fi stationati acolo, protectia strazilor si securitatea vietii si proprietatilor din Ankara si alte orase ar fi mai bine asigurata", a declarat un fost politist pentru site-ul Today's Zaman.

Erdogan a deschis palatul pe 30 august, dupa ce a devenit presedinte. Ak Saray este mai mare decat Casa Alba din Washington, decat Kremlinul din Moscova si chiar decat Palatul Versailles de langa Paris.

Controversatul palat al presedintelui Erdogan a costat aproximativ 615 milioane de dolari, aproape dublu fata de estimarile anterioare.
























4340 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    mda (Joi, 26 februarie 2015, 11:41)

    SoulSearcher [utilizator]

    pai pasa erdogan doar n-o sa fie mai prost sau mai umil decat Baiazid, Suleyman si restul amaritilor din istorie...

    bravo lui, ca tine prostimea din turcia la respect... de il voteaza mereu.
    • 0 (0 voturi)    
      dA (Joi, 26 februarie 2015, 21:30)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      Si la noi? Ai uitat de catedrala prostirii neamului romanesc?
  • +6 (6 voturi)    
    palat (Joi, 26 februarie 2015, 11:44)

    nimrod [utilizator]

    Doamne, dus e Erdogan asta! A facut flenduri prestigiul Turciei...
  • +4 (4 voturi)    
    palat gigantic (Joi, 26 februarie 2015, 12:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    si paza de neam prost....1000 de politisti...
    • +1 (1 vot)    
      Intrebarea este (Joi, 26 februarie 2015, 18:24)

      antrax [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Cati din ei sunt si eunuci? Ca daca are 1000 de camere (doar asa zice articolul, un politist/camera), pt cine le-a facut? Poate o vrea omul si un harem acolo...Ca pt secretari si protocol ii ajungeau vreo 20 de camere acolo :).
  • +2 (4 voturi)    
    Turcii (Joi, 26 februarie 2015, 12:05)

    Porcurorul General [utilizator]

    O duc bine prin reprezentantii lor
  • 0 (0 voturi)    
    woow (Joi, 26 februarie 2015, 16:24)

    Sophie [utilizator]

    e mai mare si decat Casa Poporului?? Pacat ca Ceasca nu a trait sa il cunoasca pe Erdogan...
  • +2 (2 voturi)    
    Da (Joi, 26 februarie 2015, 18:00)

    travelman [utilizator]

    Eu cred ca asta începe sa miroase a dictatura asta nu mai vrea să plece de acolo
  • +1 (1 vot)    
    Titpic (Joi, 26 februarie 2015, 18:59)

    CititorulComentator [utilizator]

    Dictatorial. Istoria e plina de exemple de-astea.