VIDEO Un cleric din Arabia Saudita spune ca Pamantul nu se invarte in jurul Soarelui

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 18 februarie 2015, 13:29 Magazin

Sheikh Bandar Al-Khaibari
Foto: Captura YouTube
Un cleric saudit a aparut recent intr-un video in care spune ca Pamantul nu se invarte in jurul Soarelui, afirmand ca este exact invers. Remarcile clericului au starnit un val de critici pe retelele de socializare.

Raspunzand unui student care voia sa stie daca Pamantul este stationar sau se misca, Sheikh Bandar Al-Khaibari a raspuns: "Este stationar si nu se misca".

Apoi, acesta incearca sa isi sustina argumentul citand alti clerici si selectand anumite declaratii religioase.

Dar, cea mai controversata metoda prin care clericul respinge teoria rotatiei este o deductie "logica", noteaza Al Arabiya News.

"In primul rand, unde suntem acum? Mergem la aeroportul  Sharjah ca sa ajungem in China cu avionul, e clar? Concentrati-va alaturi de mine. Acesta este Pamantul", a spus clericul tinand un pahar in mana.

Bandar Al-Khaibari sustine ca daca avionul se opreste in aer "China ar veni catre el" in cazul in care Pamantul s-ar invarti intr-o singura directie. Daca Pamantul se invarte in directia opusa, avionul nu ar ajunge niciodata in China pentru ca si "China se invarte".

























17597 vizualizari

  • +20 (28 voturi)    
    islam de 2 bani (Miercuri, 18 februarie 2015, 13:41)

    deville2010 [utilizator]

    LOL ...
    • +33 (35 voturi)    
      Razi de ei dar sti care este situatia noastra? (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:37)

      fanegr1ja [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      Citeste aici: http://cursuri.sas.unibuc.ro/mcs/wp-content/uploads/2012/09/1-STISOC2010_Raport-de-cercetare.pdf

      Daca nu ai timp/chef sa extragi concluziile raportului facut de Universitatea din Bucuresti Facultatea de Sociologie, uite mai jos:

      Raportul de cercetare „Publicul românesc şi ştiinţa” nu ne pune într-o lumină tocmai favorabilă. Doar un român din 7 este, în limbajul folosit de sociologi, „alfabetizat ştiinţific”.

      - Pentru 42% dintre români, Soarele se învârte în jurul Pământului.

      - 35% dintre români sunt convinşi că dacă beau apă după o persoană infectatată cu HIV se pot îmbolnăvi.

      - 34% nu ştiu că genele tatălui sunt cele care influenţează sexul copilului nou-născut.

      - 66% consideră că antibioticele sunt bune pentru că tratează atât viruşii cât şi bacteriile.

      În schimb, România se situează pe primele locuri în Europa în ceea ce priveşte încrederea populaţiei în horoscop sau în numere norocoase. Peste 40% dintre repondenţi cred că „unele numere sunt deosebit de norocoase pentru anumiţi oameni” sau că zodia unui om îi influenţează personalitatea şi comportamentul.

      Aproximativ jumătate dintre cei intervievaţi cred că norocul este mai important pentru succesul în viaţă decât şcoala. La fel de mulţi ţin cond de zicala "dacă te mămâncă palma stângă vei primi bani" sau "cine nu are noroc în dragoste are noroc la cărţi." 50% dintre cei care au răspuns acestui raport cred că deochiul poate fi prevenit cu ajutorul culorii roşii.

      România se află printre primele cinci ţări europene ca procent al celor care merg cel puţin o data pe lună la biserică, respectiv 50%, iar 4 din 5 români nu cred în teoria evoluţionistă şi cred că Dumnezeu a creat toate fiinţele, aşa cum sunt ele astăzi.
      • +4 (4 voturi)    
        si totusi (Miercuri, 18 februarie 2015, 21:09)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

        era vorba de un cap de musulman "luminat", nu de unul de rind. Comparatia nu-si are rostul.
        • 0 (0 voturi)    
          incearca sa discuti acest aspect.. (Joi, 19 februarie 2015, 13:25)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          ..miscarile de roatie ale pamantului, cu un preot ortodox...
          Nu toti sunt convinsi de aceasta realitate, unii inca mia cred in existenta eterului intre corpurile ceresti, froma plana a Pamantului si ca Pamantul este centrul Universului, sau al sistemului Solar..etc...

          Pe de alta parte.. Discutiile legate de miscarile de rotatie ale Pamantului inca se mai tin si in medii mult mai elevate..doctoranzi, academicieni etc. deoarece, pana in acest moment nu exita o demonstratie stiintifica a acestor afirmatii(am ramas si eu uimit cand am aflat acest lucru!) si pe aceasta mica "slabiciune" a teoriei sistemului solar, toti marii clerici (indiferent de credinte) vor sustinecontrariul..
          Nu exista o demonstratie stiintifica, pentruca cea mai evindenta (observarea sistemului solar dintr-un unghi care sa includa ambele corpuri ceresti este imposibila in acest moment) demonstratie si cea mai "clara" pentru oricine, e cam greu de realizat..

          Acum, daca mai cauti pe net, mai sunt oameni care au propus o alta "viziune" asupra Sistemului Solar si a felului in care exista si se "deplaseaza" el in Univers(versiunea cea mai apropiata de realitate in opinia mea umila de amator in domeniu), si cea mai apropiata analogie este a unei comete (Soarele) cu mai multe corpuri ceresti(planetoizii) in coada cometei (in jurul Soarelui)..in felul acesta Pamantul descriind o miscare compusa de rotatie si de deplasare pe directia pe care Soarele se roteste(la randul lui) in jurul centrului Galaxiei Calea Lactee(o miscare in spirala..)..sau si mai simplu.. Pamantul e unul din punctele unei elice de avion/elicopter cand acesta se deplaseaza in aer..
          Asa ca.. nu mai fiti absolutisti in convingeri, ci mai bine deschideti bine ochii in jurul vostru..
      • +3 (3 voturi)    
        cea mai importanta statistica (Miercuri, 18 februarie 2015, 23:15)

        giigi [utilizator] i-a raspuns lui fanegr1ja

        0% romanache au decaptiat pe aia care nu-s de acord cu ei
    • +6 (16 voturi)    
      "Rade ciob de oala sparta!" (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:40)

      CetateanLogat [utilizator] i-a raspuns lui deville2010

      Crezi ca crestinii ortodocsi romani stau mai bine la capitolul stiinta?

      "«Deficitul cognitiv-stiintific al publicului romanesc este unul dintre cele mai mari din Europa si nu pare sa se imbunatateasca.» Citatul provine dintr-un studiu finantat de Autoritatea Nationala pentru Cercetare Stiintifica din Romania.

      «Chiar daca sunt majoritari cei care raspund ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui (52%), este remarcabil faptul ca pentru 42% dintre romani Soarele se invarte in jurul Pamantului», comenteaza autorii raportului."

      http://www.descopera.ro/cultura/10884957-romanii-si-stiinta-suntem-codasii-europei
  • +16 (22 voturi)    
    asta e nivelul lor din pacate (Miercuri, 18 februarie 2015, 13:42)

    clint [utilizator]

    la ce ne asteptam de la cei care decapiteaza si ard oameni de vii ?

    prostia asta ii va distruge in final...
    • +2 (18 voturi)    
      Ignoranta (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:28)

      Emil-FlorinPaun [anonim] i-a raspuns lui clint

      Vezi de treaba ta ca si preotii romani sustin acelasi lucru,cauta pe google,inteligentule!
      • +1 (1 vot)    
        asa si ? (Joi, 19 februarie 2015, 0:43)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui Emil-FlorinPaun

        ce, am zis eu ca la noi nu sunt d-astia ? oricum la noi gradul de fanatism si ura nu e asa de mare nici macar in randul bisericii.
        dar totusi, tu de ce simti nevoia sa ii stropesti pe altii ?
  • +15 (19 voturi)    
    Un repetent la fizica si matematica (Miercuri, 18 februarie 2015, 13:46)

    mnicku [utilizator]

    e plina lumea de prosti si de inculti.
    Mai bine tacea ....
  • +14 (16 voturi)    
    propunere (Miercuri, 18 februarie 2015, 13:56)

    paranoid_android [utilizator]

    sa il punem prim-ministru;
    papagal are, pare sigur de sine si nezdruncinat;

    si mai mult, e plin de certitudini;

    si peste toate vrea sa zboare in china (asta le bate pe cele de mai sus)
  • +10 (12 voturi)    
    Satana (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:01)

    Trojan.H [utilizator]

    Cind apar astia pe televizor sau pe monitor se intuneca ecranul.
  • -9 (25 voturi)    
    Conform lui Einstein (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:02)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Are dreptate. E la fel de legitim sa sustii ca Pamantul se invarte in jurul Soarelui cat si ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Relativitatea bat-o vina ! Omul chiar explica relativitatea referentialului miscarii. Mai curand detractorii lui par a fi ramas in secolul 18 (Newton). Probabil omul nu a auzit de evreul Einstein si teoriile lui dar e amuzant sa constati ca un fanatic musulman se bazeaza pe o teorie a unui evreu pentru a sustine pararile sale. Culmea Hitler spunea despre teoria relativitatii ca este "stiinta evreiasca" adica numai speculatie fara baza experimentala. Intre timp avem si baza experimentala si azi clerici musulmani relativisti. :-))))
    • +11 (15 voturi)    
      Draga Bogdan, (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:36)

      ostrogotul [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      nu ca are clericul dreptate. Nici pe departe. Da' si tu esti departe rau. Relativitatea miscarii a fost enuntata de Galileo Galiei nu de Einstein. Einstein a "adaptat" principiul lui Galileo, la constanta (adica invarianta) vitezei lumiii, indiferent de starea de miscare a observatorului, si asta nu are nimic de a face cu miscarea relativa Pamant-Soare, care se misca cu viteze mici comparatic cu viteza luminii (adica fizica newtoniana explica aceata miscare suficient de exact). Pe de alta parte, in cadrul sistemului Pamant-Soare, sistemul de referinta nu poate fi legat de pamant, pt. ca acesta nu este inertial, asa ca nu poti gasi un sistem gasi un sistem de referinta (inertial), in care pamantul sa fie in repaus.
      • -9 (15 voturi)    
        ok, ok (Miercuri, 18 februarie 2015, 16:01)

        popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui ostrogotul

        Presupunem ca stam pe Soare si ne uitam la Pamant; il vom vedea rotindu-se in jurul nostru.

        Presupunem acum ca stam pe Pamant si ne uitam la Soare; nu-l vom vedea rotindu-se in jurul nostru?
        • +9 (15 voturi)    
          Ce spui tu este adevarat, (Miercuri, 18 februarie 2015, 16:24)

          ostrogotul [utilizator] i-a raspuns lui popescu_dtru

          dar eu 2 chestiuni am subliniat: 1) relativitatea asta nu are nimic de a face cu Einstein 2) nu poti sa schimbi sistemul de referinta pur si simplu de la pamant la soare, pt. ca sistemul legat de pamant nu este inertial. Ca sa faci asa ceva si miscarile sa fie echivalente, mai trebuie sa adaugi fortele inertiale, sau fictive (intr-un sistem de referinta neinertial, pt a studia miscarile in mod corespunzator, trebuie sa consideri si fortele inertiale, datorate miscarii sistemului de referinta)
    • +2 (2 voturi)    
      Bah, ahrabul are o scuza (Miercuri, 18 februarie 2015, 20:26)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      El atata stie, atata il duce capul...dar tie ti se explica si tot dai cu bata in balta, tu ce scuza ai?
    • +1 (1 vot)    
      De fapt (Miercuri, 18 februarie 2015, 22:10)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      niciuna din afirmații nu este adevărată. In terminologie clasica, amândoi "se învârt" în jurul centrului de greutate al sistemului solar(considerând tot, planete, asteroizi,comete,praf, obiecte din centura Kuiper, Oort etc.) . Masa Soarelui fiind mult mai mare, acest centru de greutate se afla mult mai aproape de el. De fapt. amândoi sunt în cădere libera, deplasându-se dea-lungul unor geodezice in spațiu-timpul curbat al sistemului solar.
  • +9 (19 voturi)    
    Allahu akbar (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:05)

    rakkone [utilizator]

    Distinsul cleric ne indica prin aceasta deductie diferenta intre vestici si arabi, adica undeva la 500 de ani de civilizatie. Multumim, QED.
    • -5 (17 voturi)    
      oarecum (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:41)

      hollow [utilizator] i-a raspuns lui rakkone

      daca te referi la faptul ca astronomia in Islamul medieval era extrem de avansata si ca rotatia pamantului era discutata la observatoarele din Samarkand si Maragheh cu vreo 200 de ani inainte de Copernic. Iar daca prin vest te referi si la Romania, da, diferenta intre noi si arabi este de vreo 500 de ani - dar in favoarea lor, avand in vedere ca raportul din 2010 "Ştiință şi societate.Interese şi percepții a
      le publicului privind cercetarea ştiințifică şi rezultatele cercetării" ne dovedeste ca 42% dintre romani cred ca soarele se invarte in jurul pamantului.
      Deci sa ne uitam in curtea noastra mai bine si sa nu confundam circumstantele de acum cu cele din alte vremuri din Islam, si nici sa nu extrapolam tampeniile unui reprezentant al clerului la un intreg popor - asa cum nu ne-ar conveni nici noua daca cineva ne-ar judeca dupa comportamentul si cunostintele oficialilor bisericii ortodoxe.
      • +1 (1 vot)    
        confunzi (Miercuri, 18 februarie 2015, 22:29)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui hollow

        Islamul nu este un popor, de cand bosniacii sunt acelasi popor cu somalezii ?

        Lumea islamica a fost enorma cantitativ, si au dat unele valori, putine in raport cu numarul de indivizi, stiinta lor in parte era preluata de la antici. Au avut un scurt moment de glorie, Iar musulmanii din spania care au conservat clasicii greci, erau in parte o societate rupta de lumea islamica, unii beau vin, citeau poezii, mai toleranti, erau o elita minoritara musulmana intr-o peninsula majoritar crestina, la frontiera cu europa.
  • +3 (7 voturi)    
    mda (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:07)

    SoulSearcher [utilizator]

    asta intra la gluma zilei, chiar m-am amuzat bine de tot pe ziua de azi.

    si ne mai miram de ce se moare pe capete din razboi si foamete in orient...
  • +6 (8 voturi)    
    LA CE SA TE ASTEPTI ! (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:09)

    arheopterix [utilizator]

    Cind acesti ,,lideri,, impiedica femeile sa invete si recomanda barbatilor studii elementare completate de studiul cartilor sfinte , probabil ca si aplica pe pielea lor aceste recomandari . Rezultatele se vad cu ochiul liber .
  • +2 (6 voturi)    
    Trebuie sa fi tare batut in cap... (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:11)

    liviul2006 [utilizator]

    Trebuie sa fi tare batut in cap sa te bagi in domeniile altora !
  • +7 (9 voturi)    
    Clericu' lu' peste (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:15)

    Cryogenic [utilizator]

    Sunt de aceeasi religie cu el, dar asta pe ce lume traieste ?

    Pana si ereticii de acum cateva sute de ani au acceptat ideea si au inteles cu dovezi "doveditoare" ca universul functioneaza altfel, adica prin rotatie.

    Sa-i bage cineva telescopul Hubble in dos, poate se convinge si el de adevar.
  • +6 (6 voturi)    
    Evident (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:17)

    Marian74 [utilizator]

    Este evident, daca s-ar invarti in jurul soarelui fundatia catedralei mantuirii neamului ar fi aruncata in sus de forta centrifuga :)
  • +7 (7 voturi)    
    Are dreptate... (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:24)

    un domn [utilizator]

    Pamantului se in arte in jur ul Petrolului...si de acolo toate nenorocirile
  • +10 (12 voturi)    
    Doamne, ce-mi place! (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:28)

    -dorian- [utilizator]

    Bandar Al-Khaibari sustine ca daca avionul se opreste in aer "China ar veni catre el"
    China vine peste toti, stai linistit, dar asta e alta discutie...
    De fapt omul are dreptate, ce n-a mai explicat el prostilor, care suntem, e ca pamantul e rotund ca o farfurie nu ca o minge, ca aia care traiesc in emisfera sudica doar nu or merge cu capul in jos si cu picioarele in sus...nu?
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:34)

    rocknum [utilizator]

    Săracu...
  • +3 (5 voturi)    
    mamă (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:38)

    lukuss [utilizator]

    mă bate logica lui!
  • +2 (4 voturi)    
    Inițial am zis că e preluată de pe Time News Roman (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:44)

    Wan Ted [utilizator]

    NOAPTEA MINȚII
    Ce să-i mai explici la ipochimenul ăsta când el știe care e adevărul. Mai ales după o "deducție logică" ....bineînțeles logică de euglenă verde....
  • +5 (9 voturi)    
    Mor de ras :) (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:48)

    CititorulComentator [utilizator]

    Imi place cand le dati material de lucru la cei de la Times New Roman :) loooool

    Bine ca la o adica nici clericii BOR nu cred ca sunt prea departe cu avansul inapoierii...
  • +3 (5 voturi)    
    Baieti dashtepi islamistii astia (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:01)

    Je2 [utilizator]

    Pentru cine mai avea nevoie de dovezi :)
  • +5 (7 voturi)    
    logica jihadista (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:18)

    anonimicus [utilizator]

    Asadar, daca Boeingurile ar fi stat fixe in aer, Turnurile gemene s-ar fi rotit odata cu Pamantul, lovind Boeingurile.
    Cum insa ei stiau deja ca pamantul e fix si nu se roteste, au fost nevoiti sa ia lectii de pilotaj.
    • +2 (2 voturi)    
      yep. (Joi, 19 februarie 2015, 0:48)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      de fapt ei au oprit avioanele in aer. si turnurile gemene au intrat in ei.
  • +10 (10 voturi)    
    Deductie logica... (Miercuri, 18 februarie 2015, 16:02)

    congovisa [utilizator]

    Pe principiul ce nu vad nu exista.

    Aerul exista?
    Ca eu ma uit in jur si vad numai pereti, copaci, strazi, oameni, dar nici urma de aer.

    Minciuna oamenilor de stiinta trebuie sa se opreasca aici!
  • +2 (2 voturi)    
    Wow deja vu (Miercuri, 18 februarie 2015, 17:13)

    EXEs [utilizator]

    Wow am ramas fara cuvinte, mai ales dupa ce am citit "logica" imbatabila a "intelectualului" islamist.
    Wow
  • +1 (1 vot)    
    Un nebun arunca o piatra in apa (Miercuri, 18 februarie 2015, 17:13)

    Picsius [utilizator]

    si zece cuminti nu pot sa o scoata. Sic!
  • +4 (4 voturi)    
    heh (Miercuri, 18 februarie 2015, 17:54)

    Ar3s [utilizator]

    Am o intrebare...daca electronu' se invarte in juru' atomului, Pamantul, in jurul Soarelui, Soarele in jurul Galaxiei, Galaxia in jurul Universului...inseamna ca sticla de vin se invarte in jurul capului meu sau invers?
    Intreb asta pentru ca un raspuns din partea liderilor spirituali este impropriu. Astia folosesc apa.
    • +2 (2 voturi)    
      dA (Miercuri, 18 februarie 2015, 19:08)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Ar3s

      Domnule, asta cu invartitul romanii o stiau de mult, inaintea tuturor. Chiar prima mentiune a limbii lor exprima asta: "Torna, torna, fratre !"
  • 0 (0 voturi)    
    pamantul e plat (Miercuri, 18 februarie 2015, 19:05)

    stanescu [utilizator]

    A uitat sa mai adauge ca pamntul e plat si sa fii atent la marginea pamantului sa nu cazi in gol.
  • 0 (2 voturi)    
    poate ne lumineaza si pe noi... (Miercuri, 18 februarie 2015, 19:23)

    tzitzelu [utilizator]

    ...luna in jurul cui se invirte,sau nu exista si-i doar o facatura,celelalte planete la fel,exista se invirtesc si ele in jurul cuiva ?
    si citi neuroni are stimabilul?
    culmea e ca sunt o gramada care sa-l creada
  • +3 (3 voturi)    
    Asta a absolvit Universitatea Spiru Haret ?! (Miercuri, 18 februarie 2015, 20:41)

    neagoe [utilizator]

    :-)))
  • 0 (0 voturi)    
    religia si incultura (Miercuri, 18 februarie 2015, 22:19)

    Vlad-I [utilizator]

    Ce nu intelege distinsul cleric este ca avionul pluteste intr-un ocean de gaz care se invarte odata cu pamantul, daca avionul era in spatiu extraterestru putea sa observe apropierea sau indepartarea de china.

    Si la crestini gasim lipsa de informatie stiintifica, cand vine vorba de evolutie, astronomie, geologie, istorie.
  • +1 (1 vot)    
    de ce? (Joi, 19 februarie 2015, 0:05)

    Siddha [utilizator]

    Pana sa ne miram de imbecilitatea sauditului asta hai sa ne uitam in gradina noastra . Intrati va rog pe Youtube si o sa gasiti exact acelasi lucru predicat de un preot ortodox elevilor sai la ora de religie .
    De asta de ce nu ati pomenit nimic stimati jurnalisti?
  • 0 (0 voturi)    
    Galileo a avut dreptate (Joi, 19 februarie 2015, 1:07)

    Setalcott [utilizator]

    "But we also include the factual information that some of our scientific mainstream opinion-makers apparently are quite uncomfortable having you hear about — for example, Einstein’s frank admission that no optical experiment ever would, or even could, in his opinion, measure any motion of the Earth in its orbit around the Sun, or the recent, shocking large scale observations which have suggested presently-inexplicable, Earth-oriented structure on the cosmos’ largest observable scales.

    On this latter point, I want to emphasize that “The Principle” is in possession of signed release forms from all of its contributors, most certainly including Lawrence Krauss. "

    http://www.theprinciplemovie.com/

    http://galileowaswrong.com/
  • +2 (2 voturi)    
    Sigur e un cleric din Arabia?! (Joi, 19 februarie 2015, 7:29)

    alizee [utilizator]

    Nu seamana cu preasfeshnicitul daniel al nostru?
    Macar ca idei, asa...