Un calugar mumificat a fost descoperit in Mongolia. Budistii sustin ca nu este mort, ci se afla intr-o transa meditativa

de A.C.     HotNews.ro
Joi, 5 februarie 2015, 17:02 Magazin

Calugar mumificat
Foto: Captura YouTube
Un calugar mumificat a fost gasit conservat in Mongolia, iar budistii spun ca acesta nu este mort, ci se afla intr-o transa meditativa profunda, scrie BBC.

Examinarile medico-legale sunt in faza de derulare, iar oamenii de stiinta incearca sa stabileasca de ce a ramas calugarul atat de bine conservat, in timp ce unii sunt de parere ca vremea rece din Mongolia ar putea fi un argument.

Calugarul a fost gasit in pozitia lotusului, infasurat in robe traditionale budiste.

"Calugarul este intr-o stare profunda de meditatie numita <tukdam>", a declarat pentru The Siberian Times Dr. Barry Kerzin, apropiat al lui Dalai Lama.

"Daca meditatorul poate continua sa ramana in aceasta stare meditativa, el poate deveni un Buddha", a adaugat acesta.

Calugarul a fost descoperit dupa ce a fost furat de un barbat care spera ca il va vinde pe piata neagra. Autoritatile au arestat vinovatul si calugarul este pazit la Centrul National de Expertiza Legala.

Identitatea calugarului este neclara, desi exista speculatii ca acesta a fost profesorul lui  Lama Dashi-Dorzho Itigilov, care a fost, la randul sau, gasit mumificat.
























102850 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Da (Joi, 5 februarie 2015, 17:16)

    -dorian- [utilizator]

    Stirea imi aduce aminte de cantecul lui Margineanu: "Jana nu e moarta/ Jana se transforma" :)
  • +7 (11 voturi)    
    A inceput (Joi, 5 februarie 2015, 18:01)

    eek [utilizator]

    "Religiile spun lucruri transite" intr-un nou format.
    De data asta e un concurs international.
  • +11 (11 voturi)    
    Mda (Joi, 5 februarie 2015, 18:01)

    CafeaTare1309092215328 [anonim]

    Eu l-as cita pe un prieten: "Da' nici Pintea n-o murituuu!"
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 5 februarie 2015, 23:56)

      fordon [utilizator] i-a raspuns lui CafeaTare1309092215328

      "... numa' un țâr s-o hodinituuu'...
      Ca doara Pintea n-o decedatuuu'
      Numa' un țâr o simulatuuu...."
  • +6 (6 voturi)    
    De ce se politizeaza stirea asta?! (Joi, 5 februarie 2015, 23:12)

    Clop [utilizator]

    Ne umplem burdihanele, nu spiritul. Asta face diferenta. Unele extreme sunt posibile pentru foarte putini traitori, deoarece masele vor utiliza doar un set de reguli consacrat la un moment dat, unul care nu transgreseaza nicio limita, pentru ca nu au acces la limita extrema, care este o chestiune de mare acuratete.

    Asceza - de orice fel ar fi ea, nu este o chestiune la indemana pentru oricine si, eventual, nici dezirabila.

    Societatea, asa cum ni se arata ea astazi, nu poate fi functionala ca un summum de indivizi aflati la extrema. N-a fost niciodata si nici nu va fi.

    Asadar, asistam prin stire la un fapt neobisnuit, in dezacord cu ceea ce practicam.

    Hm... cultura asiatica mi se pare un segment important de spiritualitate, iar ariile geografice determina comportamente importante la nivel geo-politic. Sa ni-l amintim pe Eliade care are o nuvela fantastica pentru noi, aka Secretul doctorului Honigberger. :-)
    • -5 (7 voturi)    
      Yap (Vineri, 6 februarie 2015, 2:01)

      Ovidiu M [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Și uite așa mai avem o confirmare că nu contează cât de mare e gogomănia, întotdeauna e cineva dispus să o creadă :-) a aquino
      • 0 (0 voturi)