Un egiptean a furat un milion de dolari de la grupul terorist Statul Islamic

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2015, 16:43 Magazin

Un egiptean care gestiona fonduri ale grupului Stat Islamic in Irak si Siria a furat un milion de dolari de la organizatia terorista, fugind in Turcia, informeaza presa egipteana, citata de International Business Times.

Abu Obeida al-Masri, "emir" al Departamentului "filantropic" (Zakat) al filialei siriene a organizatiei teroriste Stat Islamic, a fugit in Turcia cu aproximativ un miliard de lire siriene (circa un milion de dolari), potrivit site-ului de stiri Al-Masry Al-Youm.

Fondurile fusesera colectate de organizatia terorista de la locuitori ai provinciei siriene Deir Ez Zour, potrivit Mediafax.

Grupul terorist Stat Islamic colecteaza taxe de la localnici si companii de pe teritoriile pe care le controleaza, in Siria si Irak.

Din cauza incidentului, organizatia terorista sunnita a fost nevoita sa intrerupa campania de recrutari.

























9617 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    De fapt (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:47)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Nu a furat un milion de dolari, ci echivalentul intr-o moneda care are rata de schimb de o mie la dolar. Ii urez succes in gasirea de doritori ai acestei monede.
  • +25 (25 voturi)    
    :)))) (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:47)

    artistul000 [utilizator]

    nu pot decat sa rad!!! :))))
  • +48 (48 voturi)    
    Se pare (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:51)

    -dorian- [utilizator]

    ca daca infiltram cativa parlamentari in Statul Islamic il terminam repede
    • +8 (8 voturi)    
      super tare! (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:51)

      Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      :-)))))
    • +10 (10 voturi)    
      bingo (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:13)

      cris333 [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      sa fie pesedei adica pro-fesenisti.
  • +10 (12 voturi)    
    :D (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:06)

    Soljenitin [utilizator]

    Sa ii trimitem pe Videanu (ca poate au de schimbat niste borduri), pe Udrea (ca poate le trebuie un logo de tara), pe Nastase (poate nu are cine le numara ouale). Intr-o saptamana dau faliment astia! :)))
  • +3 (7 voturi)    
    greseala (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:32)

    Alex S [utilizator]

    Aproximativ un miliard de lire turcesti poate
    • +1 (1 vot)    
      Rade ciob de oala sparta (Joi, 5 februarie 2015, 1:17)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      O lira turceasca e 1,57 RON. Deci sigur tu esti ala care greseste.
  • +10 (10 voturi)    
    Absolut penibil (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:34)

    Alui [utilizator]

    1 milion de dolari?!? Ce paradit, coate goale, mate fripte, rupt in fund! Bine ca a fugit la sarantocii din Turcia, in Romania printre hotii nostrii murea de foame!
  • +11 (11 voturi)    
    Filantropie (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:45)

    BennyBenois [anonim]

    Deci pentru ca s-au furat bani de la departamentul filantropic, nu se mai fac recrutari :))))))
  • +8 (8 voturi)    
    Din partea mea, poate să-i păstreze (Miercuri, 4 februarie 2015, 17:55)

    Nyk1 [utilizator]

    I-a furat de la o organizație criminală, deci merită să-i păstreze pentru că a făcut un bine omenirii.
    • +5 (5 voturi)    
      Bravo lui (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:09)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Asa da.