Ultima minune din Rusia lui Putin: cercetatorii au creat vaca anti-criza. Presa guvernamentala spune ca rezista cateva luni fara mancare

de A.C.     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2015, 11:55 Magazin

Vaca anti-criza, noua inventie din Rusia
Foto: MorgueFile.com
​​Criza economica incepe sa fie din ce in ce mai resimtita de catre agricultorii din Rusia, dar unii fermieri se pare ca au descoperit o solutie miraculoasa: o vaca speciala care nu trebuie sa fie hranita pe timpul iernii si poate supravietui perioadelor in care nu mananca nimic.

Rasa "Aita" (n.red. "excelenta") a fost in proces de dezvoltare timp de 15 ani si poate rezista iarna doar cu mancarea pe care o gaseste sub zapada, relateaza agentia de stat Rossiiskaya Gazeta, citata de The Moscow Times.

"Aita se poate ingrasa chiar si in conditii extreme, in care vacile si taurii din alte rase nici macar nu ar supravietui", a explicat fermierul  Vasily Barinov.

Nici macar straturile groase de gheata de pe suprafata pamantului nu o vor opri pe Aita: "Aita poate trai pentru o perioada lunga de timp doar din rezerva sa de grasime. Da, este posibil sa slabeasca, dar va continua sa isi hraneasca puii", spune Barinov.

Raportul extrem de pozitiv referitor la noua rasa a mers atat de departe incat a accentuat faptul ca Aita e o vaca "anti-criza".

Potrivit Rossiiskaya Gazeta, straturile speciale de grasime dintre fibrele musculare ale vacii fac carnea delicioasa".

Rasa a fost in mod oficial inregistrata la Ministerul Agriculturii, miscare ce coincide cu eforturile Rusiei de a stimula productia agricola.




















15939 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    tot ce face putin e minunat ......... de prost (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:57)

    mnicku [utilizator]

    pmuleti verzi ce trag cu pusca
    procesor baikal cit o valiza
    vaca ce produce 1000 litri la hectar ...

    asta-i contra naturii rau de tot, daca traieste cit Castro e rau
    • +15 (17 voturi)    
      :) (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:24)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Baikal inca nu exista.
      Dar pun pareu ca si asta o sa fumeze sub apa...
    • +7 (7 voturi)    
      Nu numai ca o sa traiasca cat Castro (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:26)

      Un Nene [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Dar o sa dea si atat lapte cat el. Pe care o sa il bea, desigur, conducatorul iubit, Volodea Putin!
      Omuletii verzi care trag cu pusca exista, dar nu e verzi ci e negri si nu e in Rusia ci in Ucraina.
      E trist ca Hotnews a inceput sa preia stiri de la radio Erevan, despre agricultura si industria unei tari care traieste practic intern din furt si consum de vodka iar extern din export din ce iese dintr-o teava care o infige in pamant.
    • +6 (6 voturi)    
      mda (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:39)

      AndreyTanase [anonim] i-a raspuns lui mnicku

      credeam ca rezista fara Putin... cu capul FSB----
    • +4 (4 voturi)    
      ai uitat esentialul (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:11)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ... cel mai inalt pitic !
  • +28 (30 voturi)    
    Incrucisare (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:59)

    Soljenitin [utilizator]

    Este o vaca incrucisata cu un urs (ca sa hiberneze iarna si sa isi roada de sub unghii) si cu un harciog (sa isi faca provizii in falci din ce infuleca).
    • +14 (14 voturi)    
      si cu o camila (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:30)

      alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Cred ca au incrucisat-o un pic si cu o camila sa faca si provizii de apa si mai ales cu Crucisatorul Potemkin pentru puterea de convingere...
      Eu as incrucisa-o direct cu Putin, ca sa reziste la razboi atomic si la iarna nucleara... si sa poata zbura cu cocorii in tarile calde, daca Siberia nu-i mai ajunge.
    • +6 (6 voturi)    
      Da si lapte (Miercuri, 4 februarie 2015, 15:05)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      sau doar explodeaza?
  • +25 (27 voturi)    
    Intoarcerea la propaganda din SSSR (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:01)

    BobMuller [utilizator]

    Astazi marcam o zi importanta in istoria Rusiei, intoarcerea totala la propaganda SSSR-ista.

    Urmeaza uzina care scoate energie si din piatra seaca, turbina eoliana care se invarte si cand nu bate vantul si alte nebunii care au fost si la noi, dar pe care noi le-am lasat in urma.

    Sfarsitul e aproape pentru NSSSR, daca au inceput cu asemenea minciuni nu mai rezista mult.
    • +22 (22 voturi)    
      :D (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:05)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Prin anii 80 circula un banc Q&A:
      - Cum a murit Miciurin?
      - A cazut din capsun.
      • +9 (9 voturi)    
        Ce inseamna sa nu ai parasuta (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:40)

        BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        cand te urci in capsunul rusesc...
      • +5 (5 voturi)    
        dA (Miercuri, 4 februarie 2015, 19:16)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Din acceasi categorie a inventiilor din URSS si a lui Miciurin: a hibridizat pepenele si purecul. Cum? Nu stiti de ce? Pai ca atunci cand tai pepenele , samburii sa sara afara.....
  • +14 (16 voturi)    
    daca mai trage si cu AG-ul (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:04)

    rov [utilizator]

    nu mai au nevoie nici de omuletii verzi...
  • +19 (19 voturi)    
    mare lucru! (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:07)

    catelu [utilizator]

    Pe vremea lui Ceasca toti supravietuiam cu ce gaseam sub zapada: peste congelat.
    • +5 (5 voturi)    
      nu numai (Miercuri, 4 februarie 2015, 21:32)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui catelu

      Aveam cel mai inedit peste din lume: crap de foame.
  • +24 (24 voturi)    
    Radio Erevan (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:18)

    AnduDimofte1320324445161 [anonim]

    Daca obtin si rusul care rezista cateva luni fara sa manance sau sa bea vodca, au iesit din criza.
  • +19 (19 voturi)    
    TNR? (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:26)

    igorashu [utilizator]

    Times New Russian?
  • +14 (14 voturi)    
    Intrebarea este (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:34)

    AnduDimofte1320324445161 [anonim]

    Au si drept de vot?
  • +11 (11 voturi)    
    Precizare (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:38)

    Nickson [utilizator]

    Am gasit pe net ca este vorba de "cercetatorii"din Kalmikia, o regiune populata de un popor nomad originar din stepele din Asia Centrala. Mie mi se pare firesc ca animalele crescute de nomazii din stepele mongole sa se descurce singure pe timp de iarna, chiar fara nicio implicare din partea "cercetatotilor".
  • +13 (13 voturi)    
    Inteleg acum umorul diniante de '89 (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:43)

    AnduDimofte1320324445161 [anonim]

    Inteleg acum de ce pe vremea lui Ceausescu circulau atatea bancuri bune, aveau materiale de astea practic in fiecare zi..
  • +8 (10 voturi)    
    Putin contra naturii (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:47)

    gebeleizis2020 [utilizator]

    Suna a stire Times New Roman
    dar este o stire 'serioasa' din Rusia. asta ca sa va faceti o idee despre rusi, despre nivelul lor de educatie si intelegere, despre peisajul mediatic de la ei

    Dar rusul obisnuit este extrem de bezmetic. Popularitatea lui Putin este in crestere, intentiile agresive ale rusilor sunt in crestere. Iar Putin nu e prost, in groapa haosului mafioto-militar numita Rusia, se descurca destul de bine.
    Rusia nu este si nu va fi vreodata o tara disciplinata, organizata, condusa de lege si dorinta de munca.
    Rusii sunt obsedati de ziua de azi, de a trai moka, de a inspira frica altora, de a fura pentru a trai in lux.
    In conditiile date, as zice ca Putin este chiar democrat si liberal si s-a abtinut de la a face prea multe rele.
    Sigur, in secolul 21 este absurd sa-ti doresti sa controlezi statele vecine, sa le impui vointa ta.
    Iar ceea ce face Putin acum este contra naturii, contra bunului simt.
    Repeta greselile americanilor care au platit si vor mai plati pentru ocuparea tarilor din Golf si schimbarea regimurilor de acolo.
    Putin va plati insa mai mult, pentru ca nu e bine sa-ti faci nevoile langa casa. Cu vecinii ai cele mai mari schimburi comerciale.
    China nu va putea suplini nici pe departe comertul cu UE, mai ales ca in urmatorii ani cresterea ei economica se va diminua pana la 5%.
    Putin face ceea ce face nu pentru un teritoriu cat Dobrogea ci pentru a transmite un mesaj clar catre Belarus, Kazahstan si restul "stanelor" care impreuna au o suprafata mai mare ca UE si o populatie de 40 milioane.
    Vaca lui Putin va obosi insa, nu pentru ca nu-si iubeste vacarul ci pentru ca nu poate fi impiedicata sa viseze la nivelul de trai din vest.
  • +16 (16 voturi)    
    era si timpul (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:59)

    hmc [utilizator]

    Intru cat cetateanul fara creier a fost deja inventat in rusia, la fel ca si presedintele care se alege singur cand i se termina mandatul, era momentul sa iasa pe piata vaca fermecata, sticla de votca ce se umple singura pe masura ce o bei, hainele ce se spala in timp ce-s purtate si soldatul minune care se hraneste doar cu cartusele trase si laudele guvernului. Tineti-o tot asa, prieteni rusi, si planeta va fi a voastra! Doar sa nu inventati cumva copilul care-si mananca mama la nastere!
  • +6 (6 voturi)    
    Exceptional... (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:31)

    John M. [utilizator]

    ca aia ii asteapta si pe rusii de rand care nu pot ingera gloria de invadare a Crimeei in loc de carnati si varza.
  • +10 (10 voturi)    
    :) (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:35)

    ampersand [utilizator]

    Am o solutie mai buna: aplicarea proverbului "privirea stapanului ingrasa vaca!"
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 februarie 2015, 16:42)

    cartograful [utilizator]

    au uitat sa spuna ca vaca stie sa conduca si tancul T-72 si sa lanseze rachete Grad
  • -1 (1 vot)