FOTOGALERIE Noul star monden al politicii europene: Iconoclastul ministru grec al Finantelor care a mers la intalnirea cu omologul sau britanic cu geaca de piele si fara cravata

de A.C.     HotNews.ro
Marţi, 3 februarie 2015, 18:45 Magazin

Yanis Varoufakis
Foto: Captura YouTube
Dupa ce si-a cucerit alegatorii cu stilul noncoformist, imbracat mereu casual si pe motocicleta Yamaha, Yanis Varoufakis a facut saltul spre prima pagina a tabloidelor europene. Strins cu usa intre promisiunile populiste facuta acasa si nevoia acuta de bani din UE, Varoufakis a punctat decisiv macar la un capitol: fashion.

Varoufakis a spart tabu-urile vechi de cand lumea politica si a ales sa mearga la intalnirea cu omologul britanic intr-o tinuta caracteristica: geaca de piele, camasa descheiata, fara cravata. "Fara cravata" este, de altfel, o constanta in guvernul Tsipras, care incerca sa vanda propriului public imaginea unui partid (Syriza) care renunta la obiceiurile paguboase (inclusiv cele vestimentare) ale vechilor politicieni.

Vazut ca o gura de aer proaspat in mijlocul politicienilor tipici, Varoufakis epateaza si prin declaratiile sale dure si atitudinea sfidatoare (cand e acasa, la Atena) fata de reprezentantii finantatorilor internationali. Internautii n-au stat mult pe ganduri si au dat frau liber imaginatiei, asa ca au inceput sa apara celebrele meme cu ministrul grec in prim-plan.

                               

                               


                               




















34378 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    :) (Marţi, 3 februarie 2015, 19:08)

    Xorciser [utilizator]

    Cel mai interesant e cum sta cu mainile in buzunare.

    You can't touch this! :)
  • +12 (24 voturi)    
    poza arata un Raket Rus cu ceva albastru (Marţi, 3 februarie 2015, 19:11)

    un domn [utilizator]

    pe el..nu e cerul Greciei..e Sufletul Lor de Trantori ai Europei
  • -5 (23 voturi)    
    Varoufakis (Marţi, 3 februarie 2015, 19:29)

    Mazeta [utilizator]

    Varoufakis șterge pe jos cu reporterița BBC:

    https://www.youtube.com/watch?v=BiIO4YciewU
    • +3 (5 voturi)    
      apropos de sters (Marţi, 3 februarie 2015, 19:54)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-19276483-grecia-nu-mai-cere-creditorilor-sai-stergerea-datoriei-propune-inlocuirea-actualelor-obligatiuni.htm
    • +6 (10 voturi)    
      daaaa....cum sa nu (Miercuri, 4 februarie 2015, 2:59)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ...Varoufakis improvizeaza si el cum poate, dar banuiesc ca asta e impresionant pentru semi-analfabetii de calibrul tau :)
      • +3 (7 voturi)    
        Doua saptamani a stat Mazeta (Miercuri, 4 februarie 2015, 7:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        PE tusha, eu cred ca a fost la reciclare la Moscow, la Bloodymir, si uita ce tasteaza tov mazeta...asta pana RT incepe cu laturile...
      • +2 (6 voturi)    
        Aceiasi pareristi (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:38)

        Picsius [utilizator] i-a raspuns lui mvr

        care vroiau restructurarea creditelor in CHF la cursul din data creditarii dar considera ca Grecia ar trebui sa plateasca in acelasi sistem (pe care oricum nu il inteleg).

        L-ai facut "semi-analfabet".. mare argument ai adus in discutie!
        .
        • 0 (4 voturi)    
          citeste te rog titlul (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:59)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Picsius

          CHF e pe alt site..Latrina 3..sau ceva cu p$d
  • +2 (24 voturi)    
    mitocan (Marţi, 3 februarie 2015, 19:34)

    mucenic [utilizator]

    si prost. Crede comportarea lui ajuta in afara societatii de unde a plecat!
    • +3 (7 voturi)    
      mitocani & prosti sunt cei care au votat (Miercuri, 4 februarie 2015, 9:13)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      miscarea asta Dughianista Greaca....cum se spune..prin comparative cu votantii USLamului de la noi...ai lor sunt cu cel putin 5 minute mai prosti in comparative cu ai nostrii..implicit trantori nespalati si adulatori ai poeziei Sapho
  • +9 (17 voturi)    
    Ce sa gasesti la stanga? (Marţi, 3 februarie 2015, 20:29)

    soundtrack [utilizator]

    Specimene transpirate si cu tupeu de dottore copy-paste!!! derbedei si borfasi care vor iesi in cateva luni cu pretentii de nobili sofisticati, dar cu raie printre degete.
  • -2 (6 voturi)    
    Varoufakis stie (Marţi, 3 februarie 2015, 22:46)

    st.d. [utilizator]

    http://www.pcgamesn.com/valve-s-economist-may-become-greece-s-new-finance-minister-fear-the-hat-event-horizon - stie care-i treaba cu economiile virtuale - e cel putin amuzant ce se intampla
    • 0 (0 voturi)    
      Interesant (Joi, 5 februarie 2015, 16:22)

      cristihan [utilizator] i-a raspuns lui st.d.

      Merci pentru link. Nu pot pricepe de ce ti-au dat calificativ negativ "colegii"... Probabil pentru ca ei nu pricep, in general. By the way, Valve/Steam rules!
  • +7 (9 voturi)    
    Populism a outrance (Miercuri, 4 februarie 2015, 9:41)

    alexjecu [utilizator]

    cand golanii ajung la comanda. Program politic: Bem, mancam, prostii platesc!
  • 0 (2 voturi)    
    Despre ministrul de finante Varoufakis (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:48)

    GRANDFATHER [anonim]

    "Vazut ca o gura de aer proaspat in mijlocul politicienilor tipici, Varoufakis epateaza si prin declaratiile sale dure si atitudinea sfidatoare (cand e acasa, la Atena) fata de reprezentantii finantatorilor internationali."
    Acest fragment este revelator in ce-l priveste adevarata fata a nonconformistului Varoufakis!!! Restu-i gargara pentru prosti!
  • +1 (1 vot)    
    da (Miercuri, 4 februarie 2015, 18:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    iconoclast pe dracu, e doar un alt cocalar banal, emana aceeasi trivialitate si incompetenta ca orice alt cocalar.